به‌گفته داوود رزاقی، بازگشایی نماد پالایشی یکم تا پایان مهرماه صورت می‌گیرد و در پذیره‌نویسی از واحدهای این صندوق مشارکت 20 درصدی مردم به‌ثبت رسیده است.

به‌گزارش برات‌نیوز، مدیر صندوق پالایشی یکم در پاسخ به این سوال که چرا نماد پالایش یکم در برخی از کارگزاری‌ها به پرتفوی مشتریان منتقل شده و در برخی دیگر این اتفاق رخ نداده است گفت: طبق آخرین آمار و مغایرت‌گیری از پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم، آمار به کارگزاری‌ها و بانک‌های عامل اعلام شده است و کسانی که این واحدها را از طریق کارگزاری و یا بانک خریداری کردند، باید به کارگزاری خود و یا بانک مراجعه کنند. با این حال پیگیری‌های ما برای قرارگیری این نماد در پرتفوی تمامی متقاضیان ادامه خواهد داشت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که پس از مغایرت‌گیری چقدر از واحدهای صندوق پالایش یکم به فروش رسید گفت: در مجموع 13 هزار و 800 میلیارد تومان از واحدهای صندوق پالایش یکم به فروش رسید و کل پولی که پس از مغایرت‌گیری به مردم برگشت داده شد، حدود 400 تا 500 میلیارد تومان بود. در واقع از کل ارزش صندوق دارا دوم یا همان پالایش یکم به ارزش 62 هزار میلیارد تومان نهایتاً 13.8 هزار میلیارد تومان معادل 20 درصد به فروش رسیده است.

ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم چقدر است؟

رزاقی در پاسخ به این پرسش بیان کرد: ارزش هر سهم این نماد باید به قیمت روز ارزش دارایی آن که به اصطلاح NAV نام دارد، محاسبه شود. در همین زمینه با سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی و شرکت پالایش و پخش مذاکره خواهد شد تا اینکه نماد این صندوق چه زمانی در بازار بورس باز شود و پس از آن بازارگردانی انجام شود.

وی همچنین افزود: مقرر شده بود که حداقل یک‌ماه پس از پایان پذیره‌نویسی که در 30 شهریور انجام شد، بازگشایی نماد پالایشی یکم اجرایی شود، به همین دلیل احتمال بازگشایی این نماد در پایان مهرماه افزایش می‌یابد.

واحدهای باقی‌مانده از صندوق پالایش یکم چه خواهد شد؟

رزاقی در رابطه با این موضوع گفت: در حال حاضر 20 درصد از واحدهای صندوق پالایش توسط مردم خریداری شده، اما هنوز سرنوشت باقی این واحدها از سوی دولت تعیین نشده است. در حقیقت تنها بحث مدیریت و بازارگردانی و پذیره‌نویسی این صندوق  برعهده ماست و ما وظیفه دیگری نداریم، در این زمینه باید سازمان خصوصی‌سازی تصمیم بگیرد.

دیگر سوال مطرح شده این بود که آیا ارزش امروز نمادهای پالایش نفت تبریز، تهران، اصفهان و بندرعباس به معنای ارزش روز واحدهای پالایش یکم است؟

رزاقی در پاسخ به این سوال بیان کرد: ابتدا باید بدانیم در زمان پذیره‌نویسی ارزش هر واحد صندوق چقدر محاسبه شده و افزایش سرمایه این شرکت‌ها تعدیل و به میزان 70 درصد آن ارزش محاسبه شود، زیرا از سوی دولت برای خریداران این واحدها 30 درصد تخفیف درنظر گرفته شد که درحال‌حاضر این تخفیف اعمال شده است.

رزاقی همچنین افزود: به زودی سایت صندوق پالایش یکم تکمیل خواهد شد و در آن زمان ارزش روز دارایی‌های صندوق مشخص می‌شود و بر روی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و سایت کدال قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *