دسته‌بندی نشده

بازگشت ارزهای صادراتی چگونه پیگیری می‌شود؟

بازگشت ارزهای صادراتی

بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای جدید، نحوه پیگیری بازگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور را اعلام کرد.

به گزارش برات ‌نیوز، بانک مرکزی در زمینه سیاست‌های ارزی کشور و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین طبق مصوبات کمیته ماده ۲ مصوب شورای مذکور، تمامی اقدامات لازم برای مدیریت و تنظیم بازار ارز براساس منابع ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی کشور را انجام داده است. در رابطه با این موضوع ذکر نکات زیر الزامی‌ست:

۱. طبق تبصره ذیل ماده ۱ مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، عدم بازگشت ارز با تشخیص و اعلام بانک مرکزی به قوه قضاییه قاچاق ارز محسوب شده و با متخلفین برخورد قضایی صورت خواهد گرفت. در همین زمینه تاکنون ۲۵۰ صادرکننده‌ای که شرکت تولیدی و دارویی نبوده و علیرغم پیگیری‌های مکرر حتی یک دلار ارز را به چرخه اقتصادی کشور بر نگردانده بودند به مقام قضایی معرفی شدند.

۲‌. پیش‌تر پایان تیرماه به عنوان آخرین مهلت برگشت تتمه ارزهای  صادراتی اعلام شده بود. پیرو این موضوع اطلاعات و آمار بازگشت ارز حاصل از صادرات تا روز ۱۳۹۹.۴.۳۱ در حال پردازش و تهیه است که متعاقبا به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی ارسال خواهد شد تا در چارچوب بسته سیاستی جدید مصوب روز ۱۳۹۹.۴.۲۲ کمیته ماده ۲ مزبور، اقدامات تشویقی و یا تنبیهی در مورد آنان صورت پذیرد. به‌علاوه، براساس آمار یاد شده تعداد دیگری از صادر کنندگانی که علیرغم اطلاع رسانی‌های مکرر نسبت به برگشت ارز خود اقدام نکرده‌اند نیز به قوه قضاییه معرفی خواهند شد.

۳. لازم به ذکر است صادرکنندگان باید اقدامات لازم جهت بازگشت ارز حاصل از صادرات خود در چارچوب بسته جدید نحوه برگشت ارز، با توجه به نسبت‌های اعلامی به صورت حواله ارزی و اسکناس انجام دهند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید