تاکنون دو و نیم میلیارد دلار ارز صادرات در فرصت تعیین شده به کشور بازگردانده شده است.

به گزارش برات نیوز، رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما به تعهدات خود عمل کردیم و سکه‌های پیش فروش را تحویل دادیم. در مواردی باتوجه به  حکم قضایی دست نگه داشتیم.

عبدالناصر همتی، با اشاره به بازگشت ارز صادراتی از صادرکنندگان گفت: تاکنون دو و نیم میلیارد دلار ارز صادرات در فرصت تعیین شده به کشور بازگردانده شد. همچنین درحال حرکت به سمت تعادل عرضه و تقاضا هستیم.

گفتنی است اواسط مرداد ماه جاری، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات از رسانه های مختلف به خصوص صداوسیما مورد برری قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی، روی هوا!

۱۳ مرداد ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور صاحبی پسندیده معاون قضایی دادستان تهران و کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی موضوع بازگشت ارز صادراتی کالبدشکافی شد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی اعلام کرد: ۲۵۰ شرکت غیر تولیدی ارز صادراتی را به کشور بازنگردانده اند و به قوه قضائیه معرفی شده اند.

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اشاره به اینکه ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بر می‌گشت گفت: بر اساس سیاست‌های جدید ارزی باید به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم تا نیاز کالا‌های مصرفی بر مبنای ارز حاصل از صادرات تامین شود.

کریمی با بیان اینکه تا به حال ۴۶۶میلیون دلار از ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی وارد چرخه تجاری کشور شده است افزود: با تعامل سازنده بین دستگاه اجرایی و دستگاه قضایی در سال ۹۹ ضریب عدم بازگشت به طور معناداری کاهش خواهد یافت.

او با اشاره به اینکه این عده تولید کننده نیستند ادامه داد: آن‌ها صادرات انجام دادند، اما ذینفعان اصلی دارند به طوری که در هسته اولیه آن‌ها را شناسایی کرده‌ایم، در حال پردازش آمار ۳۱ تیرماه هستیم به طوری که حسب دستور رئیس کل بانک مرکزی گروه‌های جدید را به قوه قضاییه معرفی خواهیم کرد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *