با وجود آن‌که فاز جدیدی از محدودیت‌های کرونایی در آمریکا در دست اجرا است و هم‌چنان اثرات مخرب همه‌گیری، این اقتصاد عظیم را در معرض خطر قرار داده‌است؛ روز  گذشته سرمایه زیادی در نمادهای رشدی غول‌پیکر بورس این کشور معامله شد و بالا رفتن ارزش این نمادها را در پی‌ داشت.

به گزارش برات نیوز، شاخص نزدک تحت تاثیر این معاملات، با رشد قابل‌ توجهی در رکورد بالا بسته شد.

شاخص نزدک که مبتنی بر نمادهای تکنولوژی است، در حالی با رشد مواجه شد که تعدادی از مهم‌ترین اجزا تشکیل‌دهنده بازار مانند سهام شرکت‌های Apple، Facebook و Rose همچنان روند کاهشی داشتند.

 برخی نمادها همچون Alphabet و Michrosoft حفظ میانگین را در دستور کار خود قرار داده ‌بودند.

وضعیت شاخص نزدیک و بالا رفتن نمادهای رشدی در گروه تکنولوژِی

در هفته‌های گذشته به دلیل بالا رفتن تقاضا نسبت به نمادهایی که می‌توانند پس از رونق اقتصادی ناشی از عرضه واکسن کرونا رشد بهتری داشته‌ باشند، نسبت به گروه تکنولوژی توجه کمتری شد و عملکرد خوبی از این گروه دیده نشد.

اما در روز گذشته ارزش نمادهای رشدی با افزایش 0.36 درصدی، توانست بخشی از زیان‌ 0.56 درصدی در هفته‌های گذشته را جبران کند.

آغاز موج جدید کرونا در آمریکا همزمان با بالا رفتن ارزش نمادهای رشدی

در روز دوشنبه در حالی که بازار سهام آمریکا وضع خوبی را تجربه می‌کرد؛ در کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت این کشور، بیش از 30 هزار مورد جدید ابتلا به Covid-19 گزارش شد.

در نتیجه این افزایش چشمگیر، مقامات ایالتی در کالیفرنیا از شهروندان درخواست کردند که تا فروشگاه‌ها را تعطیل کنند و برای روزهای آینده در خانه بمانند.

بیشتر بخوانید: بورس آمریکا و تکیه بر مصرف کننده

داده‌های اقتصادی جدید نشان‌گر آن است که رکود اقتصادی در آمریکا در حال گسترش است.

طرح‌های محرک مالی پیشین دولت پایان یافته‌است و با توجه به آن‌که دولت حاضر آمریکا در مراحل پایانی انتقال قدرت قرار دارد؛ انتظار می‌رود که در طول هفته آینده، پیش از تغییر ریاست جمهوری، بسته‌ها اقتصادی جدیدی توسط کنگره تصویب شود.

داوجنز با ریزش و وال استریت با رشد مواجه شدند

همزمان با رشد 0.45 درصدی نزدک به میزان 55.71 که این شاخص را به 12 هزار و 519.95 واحد رساند.

شاخص صنعتی داوجونز با ریزش 0.49 درصدی به میزان 148.47 واحد به 30 هزار و 69.79 واحد رسید.

همچنین شاخص S&P 500 با افت 0.19 درصدی، 7.16 واحد کاسته شد و به 3 هزار و 691.96 واحد رسید.

رشد شاخص نزدک و بالا رفتن ارزش نمادهای رشدی

بیشترین فشار بر شاخص 500 S&P ناشی از ریزش 3.43 درصدی سهام شرکت Intel بوده‌است.

این ریزش پس از انتشار گزارش Bloomberg مبنی بر برنامه‌ریزی شرکت Apple برای عرضه کامپیوترهای Mac با پردازنده‌های جدید و کنار گذاشتن پردازنده‌های اینتل اتفاق افتاد.

این در حالی است که رقبای این شرکت بالا رفتن ارزش نمادهای رشدی سهم زیادی داشته‌اند.

حجم کلی معاملات بورس آمریکا در روز گذشته 10.76 میلیارد سهم بوده‌ است که رقمی کمتر از میانگین 11.81 میلیارد سهم در 20 روز کاری گذشته را نشان می‌دهد.

وعده به روزرسانی واکسن کرونا از شرکت‌های داروسازی بزرگ، امید سرمایه‌گذاران را برای بهبود شرایط اقتصادی در سال آینده و کاهش میزان ابتلا در آمریکا را بالا برده‌است.

به همین دلیل، شاخص‌های اصلی وال‌استریت اخیرا در مجموع رشدهای خوبی را به ثبت رسانده‌اند.

وضعیت کلی وال استریت در ماه‌های گذشته

وال‌استریت در ماه‌های گذشته، به دلیل بیشتر شدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه چین و ممنوعیت ورود برخی از مقامات چینی به دلیل دخالت آن‌ها در رد صلاحیت کاندیدهای مخالف دولت پکن در مجلس قانون‌گذاری هنگ‌کنگ؛ روند محتاطانه‌تری را در بازار سهام بین‌المللی در پیش گرفته‌است.

وضعیت وال استریت و بالا رفتن ارزش نمادهای رشدی

با این وجود با روی کار آمدن جو بایدن ، رییس جمهور منتخب، در 20 ژانویه؛ تحلیل‌گران انتظار دارند که محرک‌های کوتاه مدتی چون توزیع واکسن، تاثیر بیشتری را بر روند بازار بگذارد.

پس از آن‌که تجربه ماه‌ها بن‌بست در مذاکرات دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، سرمایه‌گذاران امیدوار هستند که با تصویب لایحه حمایتی بلند مدت؛ بتوانند زیان‌های ناشی از رکود اقتصادی دوران کرونا را جبران کنند.

همان‌طور که هم‌اکنون بالا رفتن ارزش نمادهای رشدی بسیار مورد انتظار است.

بیشتر بخوانید: شرکت های چینی از بورس آمریکا خارج می‌شوند

گفتنی است نمایندگان دموکرات در روز گذشته بیان کرده‌اند که کنگره آمریکا در نظر دارد تا با ارائه یک طرح حمایتی موقت، زمان بیشتری را فراهم کند.

هدف از این طرح این است که قانون‌گذاران بر سر راهکارهای اساسی و بلندمدت جبران خسارت‌های مالی همه‌گیری به نتیجه برسند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *