بانک انصار با حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب یک بانک ایرانی در سال 1389 تاسیس شد و این بانک مانند بانک قوامین در اسفند ماه 97 در بانک سپه ادغام شد. در مورد این بانک بیشتر در برات نیوز بخوانید.

آمار و ارقام بانک انصار در یک نگاه

این بانک دولتی در تاریخ 20 خرداد 1389 با بنیانگذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد. اکنون مالک این بانک، بانک سپه است و همراه با دیگر بانک‌ها مانند قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر که بانک‌های نیروهای مسلح محسوب می شوند، در بانک سپه ادغام شدند. بانک انصار در حال حاضر بيش از پنج هزار كارمند دارد. نرخ سودهاي موسسه  متناسب با بانك مركزي است بانک انصار  اعتبارات خود را فقط از دو منبع تامين میکند؛ منبع اول سپرده گذاران هستند. منبع ديگر هم سهام داران هستند.

این بانک بیش از 600 شعبه و 70 باجه یکپارچه در سراسر کشور دارد که 77 شعبه آن در تهران دایر است. انصار که در زمان حیاتش به عنوان موسسه مالی و اعتباری به روش های گوناگون وام به مشتریان ارائه می داد، حالا مجبور است در قالب قوانین بانکی این کار را انجام دهد. این بانک برای تسهیلاتی که در قالب عقود مبادله ای ارائه می دهد تا بازپرداخت 24 ماه، 14 درصد و برای بازپرداخت بیش از 24 ماه 15 درصد سود دریافت می کند. سود مورد انتظار در تسهیلات عقود مشارکتی نیز 12 تا 18 درصد اعلام شده است.

بانک انصار در اوایل دهه 90 برای سپرده های کوتاه مدت خود سود 7 درصد و برای سپرده های 4، 6 و 9 ماهه خود به ترتیب سودهای مانند 10،  12 و 15 درصد در نظر گرفت. سپرده‌های یک ساله این بانک نیز 17 درصد سود دریافت می کردند. اما سپرده‌های 2 ساله آن سود 18 درصد دریافت می کردند. همین امر موجب شد که بسیاری این بانک را برای سپرده گذاری سود سپرده خود انتخاب کنند. در حال حاضر نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی 10% و  نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار یکساله 15 % است.

بانک انصار
اکنون مالک این بانک، بانک سپه است و همراه با دیگر بانک‌ها مانند قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر که بانک‌های نیروهای مسلح محسوب می شوند، در بانک سپه ادغام شدند.

تاریخچه

بانک انصار یکی از بانک های خصوصی ایران است. این مؤسسه در ابتدا با نام صندوق پس انداز و قرض الحسنه انصار المجاهدین با وجهه متبرکه اهدایی حضرت امام خمیتی در سال 67 درست روز میلاد پیامبر اکرم شروع به فعالیت کرد و اولین شعبه خود را نیز با نام شعبه شهید رجایی در بهارستان تهران افتتاح کرد. اخذ مجوز از مراجع قانونی و ثبت با شماره 6577 در اداره ثبت شرکت‌ها در سال 1370 با نام صندوق پس انداز و قرض الحسنه انصار المجاهدین و ارائه گسترده خدمات و افزایش تعداد شعب همراه بود. سپس با اخذ موافقت اصولی از بانک مرکزی در سال 1384 به موسسه مالی و اعتباری انصار تغییر نام داد و در خرداد سال ۱۳۸۹ تبدیل به یازدهمین بانک خصوصی ایران تحت نام بانک انصار شد.

البته لازم به ذكر است صندوق قرض الحسنه انصارالمجاهدين قبل از تصويب اين قانون به خاطر توسعه اي كه پيدا كرده بود در ظاهر صندوق قرض الحسنه بود، اما در اصل همانند يك موسسه مالي و اعتباري فعاليت مي‌كرد. بانک انصار در وبلاگ خود در مورد شرایط حضورش برای تبدیل شدن به موسسه اعتباری می نویسد: در آن سال ها وضعيت قوانين و مقررات به گونه اي بود كه صندوق هاي پس انداز قرض الحسنه امكان انجام هرگونه فعاليت اقتصادي اعم از قرض الحسنه و غير قرض الحسنه را داشتند و از اين طريق زمينه هايي فراهم شد تا صندوق ها نيازمندي هاي بخشي از جامعه را در قالب قرض الحسنه تامين نمايند تا اينكه در سال 1383 با اجراي طرح ساماندهي نظام پولي و بانكي كشور، صندوق هاي پس انداز و قرض الحسنه فقط ملزم به ارائه خدمات قرض الحسنه شدند و مسئولان موسسه به اين نتيجه رسيدند كه صندوق براي ادامه حيات خود بايد به موسسه مالي و اعتباري تبديل شود. پس از موافقت مراجع ذي ربط مجوز اين كار در ابتدا در قالب موافقت اصولي از سوي بانك مركزي صادر شد و سپس در اوايل سال 87 مجوز يك مرحله بالاتر از قبل تحت عنوان «مجوز تطبيق» از بانك مركزي دريافت شد.

پس از موافقت ضمنی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تأسیس بانک انصار دراوایل سال 1388 ، هیأت موسس بانک نسبت به تهیه برنامه های عملیاتی و چارچوب راهبردی کار بانک اقدام نمودند . در این راستا  طرح اساسنامه بانک نیز به بانک مرکزی تقدیم شد. اساسنامه پیشنهادی در تاریخ 1388/6/31 در یک هزار و صد و دومین جلسه شورای عالی پول و اعتبار مطرح شد و به تصویب رسید. پس از تصویب اساسنامه در شورای مذکور ، هماهنگی لازم با بانک مرکزی به مدت 3 ماه جریان یافت و نهایتاً در تاریخ 1388/2/10 نامه موافقت اصولی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خطاب به هیأت موسس و سازمان بورس و اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری صادر گردید.

بیشتر بخوانید: معرفی بانک گردشگری، اولین بانک تخصصی حوزه گردشگری در ایران

تهیه اطلاعات تکمیلی مورد نیاز بورس و اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به سرعت با بکارگیری کارشناسان عالی انجام شد و پس از اخذ موافقت های مورد نیاز زمان پذیره نویسی عمومی بانک انصار از تاریخ 1388/12/15 تا تاریخ 1388/12/15 تعیین و و برگزار شد. در نهایت اینکه یازدهمین بانک خصوصی کشور میانه های سال 1389 مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کرد.

بانک انصار که پیش تر موسسه مالی و اعتباری بود وابسته به یکی از نهادهای نظامی است به گونه ای که بخش مهمی از مشمولان سربازی پیش از اعزام باید در این بانک حساب باز کنند. بانک انصار پس از چند سال فعالیت در حوزه موسسه مالی و اعتباری فعالیت رسمی خود را به عنوان بانک شروع کرد. همانطور که گفتیم بانک انصار وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. اما این تنها بانکی نیست که وابسته به سپاه است و بانک های دیگری مانند مهر اقتصاد و … نیز متعلق به بسیج و سپاه پاسداران بودند. از جمله‌ سهامداران بانک انصار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: شرکت سرمایه‌گذاری یمین، ۱۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری گنجینه شایستگان، ۱۰ درصد، شرکت ارتباطات سیار ایران، ۱۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری نگین خاتم ایرانیان، ۱۰ درصد، شرکت شهریار مهستان، ۸.۹ درصد.

 این بانک برای انتقال حساب‌ها از صندوق به بانک مراحلی را طی کرد که از جمله آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این بانک دستورالعملی را برای تبدیل صندوق به بانک با مشارکت تعاون و نظارت و تائید ستاد مشترک سپاه تهیه کرد. سپس دارایی‌های منقول و غیر منقول و سایر دارایی های صندوق با استفاده از کارشناسان رسمی و تحت نظارت سازمان خصوصی سازی، شناسایی سرقفلی و حقوق معنوی صندوق را ارزیابی و اسناد انتقال بخش عمده‌ای از دارایی ها و بدهی‌های صندوق به بانک انصار را صادر کرد. تبلیغات و اطلاع رسانی انجام شده در این راستا برای آگاهی همگانی انجام شد و از مراحل اول یعنی خرید اولیه سهام بانک جهت تشکیل هیئت موسس تا برگزاری مجمع هیات موسس و پذیره نویسی و اطلاع رسانی در خصوص تبدیل موسسه انصار به بانک انصار و برند سازی و معرفی خدمات بانک انجام گرفت. بانک انصار در تاریخ 1389/8/3 با شماره 374528 در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسید و شخصیت حقوقی آن شکل گرفت و نهایتاً با نامه شماره 59204 تاریخ 1389/3/20 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بعنوان یازدهمین بانک خصوصی کشور فعالیت خود را آغاز نمود. کمک به ایجاد فضای رقابتی سالم ، تشویق پس انداز و سرمایه گذاری ، حفظ حقوق سرمایه گذاران، ایجاد زمینه رشد و توسعه اقتصادی از اهم مواردی است که مورد توجه مدیران و کارکنان این بانک است. در نهایت اینکه در ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ و مصادف با نیمه شعبان مؤسسه اعتباری ثامن در بانک انصار ادغام شد.

با اخذ موافقت اصولی از بانک مرکزی در سال 1384 به موسسه مالی و اعتباری انصار تغییر نام داد و در خرداد سال ۱۳۸۹ تبدیل به یازدهمین بانک خصوصی ایران تحت نام بانک انصار شد.

مدیران

مدیر عامل بانک انصار در حال حاضر مهدی رضایی است که در سال 1398 به این مهم منصوب شد. از جمله سوابق این فرد می توان به سوابق اجرایی در بانک‌های گردشگری، پارسیان،  شرکت ارتباط فردا و سرپرست اجرایی موسسه اعتباری ثامن را در پرونده او دید. مراسم معارفه مهدی رضایی، مدیر عامل بانک انصار با حضور دکترحسینی عضو هیأت مدیره بانک سپه و رییس هیأت مدیره بانک انصار، آقای رضایی عضو هیأت مدیره بانک انصار، دکتر فرحی عضو هیأت مدیره بانک سپه و جانشین هیأت مدیره بانک انصار و دکتر ابراهیمی مدیرعامل سابق بانک انصار برگزار شد. برگزاری جلسه معارفه پیرو مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک انصار برگزارشد که در آن، آقای مهدی رضایی سرپرست اجرایی موسسه اعتباری ثامن در کنار آقایان حسینی، فرحی، سعیدی مدنی و فروتن به عنوان عضو هیأت مدیره جدید بانک انصار انتخاب شده بود.

سياست هاي کلي بانک انصار

1- رعايت ضوابط و مقررات قانوني و شرعي

2- تقويت قانون گرايي، وجدان کاري، خودباوري، روحيه کاري جمعي و تعاون، ابتکار، درستکاري،

3- قناعت، پرهيز از اسراف و اهتمام به ارتقاء کيفيت در خدمات قابل ارائه در حوزه هاي مختلف

4- کمک به تحقق اقتصاد اسلامي و بانکداري اسلامي و سياست هاي کلي کشور در حوزه اقتصاد

5- افزايش رضايت مندي ذينفعان

6- افزايش بهره وري

7- استفاده از سيستم هاي مکانيزه وصرفه جوئي دربه کارگيري نيروي انساني جديد

8- واگذاري امور غيربانکي به بخش خصوصي(برون سپاري)

9- تقويت نظارت و کنترل و بهنگام نمودن آن

چشم انداز

چشم انداز بانک انصار در افق 1404 تحت گفته‌های سایت این بانک به این صورت تعریف شده است.

1- پيشگام  در توسعه بانکداري اسلامي

2- پايبند به ارزش های انقلاب اسلامی در زمينه عدالت اقتصادي

3- سرآمد در ارائه خدمات بانکداری نوين

4- برخوردار از سرمايه انسانی توسعه يافته

5- نوآور و خالق ارزش های نو برای مشتريان و  ساير ذی نفعان

مأموريت

بانک انصار ماموریت خود را با بهره گیری از قابلیت‌ها، ظرفیت ها و شایستگی‌های خود به عنوان نماد خدمت و اعتبار به صورت زیر تعریف کرده است:

1- شبکه گسترده و بهره مند از سامانه های نوین بانکی

2- برخوردار از روش هاي کارآمد اعتبارسنجي مشتريان

3- قابليت جذب منابع از مشتريان ويژه

4- کارکنان متعهد و جهادی

5- نظام قابل اعتماد نظارت و کنترل

6- پيشتاز در توسعه سنت قرض الحسنه

بانک خواهان این است که موارد را از طرق زیر به دست آورد.

1- فعاليت در بازارهاي پولي و سرمايه اي داخلی و بين المللي

2- کشف و برآورده نمودن نيازها و انتظارات مشتريان

3- ورود به بازارهاي جديد

4- توسعه ي خدمات

انواع خدمات پولي و بانکي (ريالي و ارزي) شامل بانکداري خرد، اختصاصي، شرکتي، قرض الحسنه و مجازي منطبق با موازين بانکداري اسلامي را در داخل و خارج از کشور با بهره گیری از فناوري هاي روز دنيا، توانمندسازی و تکریم سرمایه انسانی مبتنی بر نوآوری و کارآمدي، به منظور مشارکت موثر در تقويت بنيان هاي اقتصادي جامعه اسلامی و نقش آفريني در اقتصاد مقاومتي ارائه می نماید.

خدمات

خدمات بانکی بانک انصار به شرح زیر است:

 • انواع سپرده های سرمايه گذاری عبارتند از:

 سپرده سرمايه گذاری کوتاه مدت (پشتيبان و روز شمار)،  سپرده سرمايه گذاری کوتاه مدت ( 3، 6 و 9ماهه)، سپرده سرمايه گذاری بلند مدت 1 ساله.

 • سپرده قرض الحسنه پس انداز شامل ( پس انداز حق عضویت، پس انداز عادی – پرداخت حقوق، پس انداز اختیاری. دارندگان حسابهای قرض الحسنه ، علاوه بر اجر معنوی از میلیاردها ریال جوایز قرعه کشی ، بهره مند می گردند.)
 • تسهیلات بانکی مانند طرح عقیق و رضوان و …

در طرح عقیق مشتریان بانک انصار می توانند حداکثر تا میزان 10 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند. این نوع سپرده از نوع قرض الحسنه جاری بدون دسته چک است و مدت بازپرداخت آن 100 ماهه و نرخ سودی که به آن تعلق می‌گیرد 8 تا 18 درصد است.

بانک انصار
طرح عقیق بانک انصار
 • ضمانتنامه بانکی

بانک انصار به منظور ارائه خدمات جامع به مشتریان خود ، نسبت به ارائه خدمات اعتباری طبق موارد ذیل اقدام می نماید.   بانک انصار با هدف تکمیل چرخه خدمات رسانی مـورد نـیاز مشتریان، نسبت به صدور انـواع ضمانت نامه بانکی مانند: شرکت درمناقصه و مزایده، حسن انجام کار،  استرداد پیش پرداخت ها، استرداد کسور وجه الضمان،  حسن انجام تعهد، گمرکی، سایر ضمانت نامه ها بر اساس در خواست مشتری اقدام می نماید.

 • پس انداز عادی
 • پس انداز اختیاری
 • خدمات اعتباری
 • تسهیلات حق عضویت
 • تسهیلات جاری کلان
 • تسهیلات فروشگاهی
 • کارت های بانکی

شامل کارت نقدی، کارت اعتباری، کارت هدیه، بن کارت، کارت شهروندی است. بانک انصار به منظور ارائه خدمات جامع به مشتریان خود، نسبت به ارائه خدمات مبتنی بر سپرده و کارت از طریق کانال های حضوری و غیر حضوری  طبق موارد ذیل اقدام می نماید.

 • خدمات کانال های بانکداری مدرن(اینترنت بانک، همراه بانک، آنی بانک، تلفن بانک)

انتقال وجه(عادی، پایا، ساتنا، کارت به کارت و…)، خرید شارژ، پرداخت قبوض و جرایم رانندگی، گزارش موجودی و گردش سپرده، خدمات چک و کارت، افتتاح حساب و … .

 • اعتبار اسنادی

خدمات دستگاه های خودپرداز و خود دریافت:

 • دریافت وجه نقد
 • واریز وجه نقد
 • انتقال وجه کارتی و سپرده ای
 • خرید شارژ
 • پرداخت قبوض و جرایم رانندگی
 • گزارش موجودی و گردش سپرده
 • خدمات بدون کارت

خدمات دستگاه های پیشخوان بانکی:

 • انتقال وجه کارتی و سپرده ای
 • خرید شارژ
 • پرداخت قبوض و جرایم رانندگی
 • گزارش موجودی و گردش سپرده
 • خدمات ارزش افزوده(خدمات رستورانی، بیمارستانی و درمانی، داروخانه ها، شارژ ساختمان ها و مجتمع ها و…)

خدمات چک:

 • صدور دسته چک سامانه صیاد
 • خدمات پشتیبانی چک (وصول چک،انسداد، ابطال و….)
 • صدور/وصول/ ابطال چک های بانکی و بین بانکی

بانکداری دیجیتال

بانکداری دیجیتال بانک انصار شامل موارد زیر است:

 • اینترنت بانک
 • پیشخوان اینترنتی
 • همراه بانک انصار
 • اپلیکیشن‌های موبایلی مانند آپان
 • فعالسازی و بازیابی خدمات نوین
 • استعلام و پرداخت قبض همراه اول
 • خرید شارژ تلفن همراه
 • خرید بسته اینترنتی تلفن همراه
 • پرداخت قبض و اقساط با کارت
 • خودپرداز
 • کارت‌های بانکی
 • نشان پرداخت
 • کیف پول الکترونیک
 • تلفن بانک
 • بانک آفیسر
 • درخواست تسهیلات
 • صورتحساب اینترنتی
 • پرداخت عوارض آزاد راه
 • حواله الکترونیکی بانکی سحاب
 • ربات هوشمند پاسخگو
همراه بانک انصار
همراه بانک انصار

شرکت‌های وابسته

پروژه بزرگ و گسترده «اطلس مال» یکی از نمادهای این بانک است. بانک انصار در حال حاضر 9 شرکت زیر مجموعه خود دارد که شامل شرکت های زیر است:

 • شرکت سامانه الکترونیک انصار (یکی از محصولات این شرکت، کارت شهروندی انصار است. کارت شهروندی انصار، یک کارت الکترونیکی کوچک با قابلیت‌های بزرگ است که به‌عنوان اولین کارت پرداخت الکترونیک شهروندی در کشور تعریف و در شهر شیراز مورد بهره‌برداری قرار گرفت)
 • شرکت سامانه الکترونیکی هوشمند راهبرد ایرانیان (این شرکت با نام تجاری سامانه الکترونیکی هوشمند راهبرد ایرانیان(ساهرا)، که زیرمجموعه هلدینگ شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک انصار است، دارای مجوز فعالیت در زمینه طراحی، تامین کالا، نصب، فروش، راه اندازی، گارانتی، بازرگانی، سرویس و نگهداری سیستم های حفاظتی و امنیتی و همینطور هوشمندسازی است که در سطح کشور مشغول به فعالیت و خدمت رسانی است.
 • شرکت نوین پدیده انصار
 • شرکت مادر تخصصی کارکنان بانک انصار
 • سرمایه‌گذاری دانایان پارس
 • سرمایه‌گذاری ایرانیان اطلس (ایرانیان اطلس‌، ارزش‌آفرینی و سودآوری از طریق  فعالیت در صنعت ساختمان و خلق بناهای برتر و ماندگار را به‌عنوان ماموریت خود تلقی نموده است و با طراحی و اجرای ساختمانهای شاخص و با کیفیت، زیبا، پایدار و واجد ارزش‌های معماری، و رعایت قوانین ملی و استانداردهای فنی و زیست محیطی می کوشد تا شرایط زندگی آرمانی برای هموطنان عزیز مهیا کند. ایرانیان اطلس، مصمم است تا پروژه های خود را با استفاده از آخرین و مدرنترین فناوری ها، تجهیزات، روشها و بهره گیری از سامانه های نوین مدیریتی و فنی در حوزه های مختلف طراحی، اجرا و فروش در بازارهای رقابتی ارائه نماید. آنچه ایرانیان اطلس را از دیگر مجموعه های فعال در کشور متمایز می کند، برخورداری از توانمندیها و شایستگی‌هایی است که در قالب فرهنگ غنی سازمانی مبتنی ‌بر اخلاق‌ مداری، دانش ‌محوری و کارآمدی سازمانی نمود پیدا می ‌کند.)
 • فناوران حفیظ سامانه
 • لیزینگ انصار (این شرکت با شعار اندیشه امروز، سرمایه فردا در کار محصولاتی مانند خودرو، تجهیزات صنعتی و پزشکی، ملک و خدماتی مانند  صدور نامه و مجوز، بیمه و خسارت و تسویه حساب است).
 • صرافی انصار
بانک انصار
شرکت لیزینگ بانک انصار

نشانی و اطلاعات

تهران -خيابان پاسداران شمالی – نرسیده به صاحبقرانيه پلاک 539

تلفن : 021 – 22815280-5

صندوق پستی 19575-497

مرکز خدمات مشتریان : 096300

مرکز امداد هریم (رمز یکبار مصرف) : 021-44466500-5

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *