ششمین بانک خصوصی ایران، بانک سرمایه است که از سال 1384 در زمینه فعالیت‌های بانکداری خرد و شرکتی و اختصاصی خود را آغاز کرده است. با برات نیوز همراه باشید تا در مورد این بانک بیشتر بدانید.

آمار و ارقام بانک سرمایه

این بانک در سال 1384 با سرمایه 350 میلیارد تومانی آغاز به کار کرد. سرمایه این بانک در سال 89 به 700 میلیارد تومان افزایش یافت. برخی سهامداران این بانک، با استفاده از اعتبار خود در بانک های خارجی و اخذ تسهیلات ارزان قیمت از این بانک ها، موفق به تامین سهم اولیه خود در تاسیس بانک شدند. بانک سرمایه متعلق به آموزش‌وپرورش است. این بانک که ششمین بانک خصوصی به‌ شمار می ‌رود، در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۸۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تحت عنوان شرکت بانک سرمایه (سهامی عام) ثبت شد. در همان سال 1384 سهام بانک سرمایه با نماد “سمایه” در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. از جمله سهامداران عمده این بانک به شرح زیر است: شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان، ۱۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان، ۱۰ درصد، شرکت ساختمانی معلم، ۷.۶۴ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری فرایند، ۶.۲۵ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان (سهامی خاص)، ۵.۱۴ درصد. تعداد کارمندان این بانک تا سال 1394، تعداد 1379 نفر بود. هم اکنون این بانک دارای 165 شعبه در سراسر کشور است.  

بانک سرمایه
این بانک در سال 1384 با سرمایه 350 میلیارد تومانی آغاز به کار کرد

تاریخچه

بانک سرمایه  در تاریخ ۴ دی ۱۳۸۴ تحت شماره ۲۶۲۳۷۷ در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تحت عنوان شرکت بانک سرمایه (سهامی عام) ثبت و به عنوان پنجمین بانک خصوصی ایران و اولین بانک خصوصی با بیشترین سرمایه اولیه در کشور به مبلغ ۳۵۳۵ میلیارد ریال براساس مجوز شماره ۴۶۱۳/ه مورخ ۱۸ دی ۱۳۸۴ صادره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عملاً فعالیت خود را در عرصه بانکداری کشور آغاز نموده ‌است. بانک سرمایه اواخر سال 1384 به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران و اولین بانک خصوصی با بیشترین سرمایه اولیه آغاز به کار کرد. این بانک با سرمایه 350 میلیارد تومانی آغاز به کار کرد. نموده ‌است. در اخرین روزهای سال 84، برای اولین بار به صورت همزمان در اسفندماه سه شعبه بانک به ترتیب در شهرهای مشهد مقدس، تهران، سید جمال الدین اسدآبادی و شیراز شمالی شروع به کار نمودند.

بانک سرمایه یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های ایران به حساب می‌اید که آنطور که باید و شاید نتوانسته است میان بانک‌های ایرانی اسم در کند. حتی این بانک تا مرز ورشکستگی پیش رفت و توانست با برخی حمایت‌ها خود را بالا بکشد و دوباره سرپا بایستد. حتی زمانی مدیرعامل این بانک در جمع مدیران بانک های خصوصی به قدری متاثر شده است که سایر مدیران بانکی این مجوز را به او می دادند تا سود بیشتری به سپرده های سرمایه گذاری بپردازد. در آن زمان بانک سرمایه برای جذب بیشتر سپرده سود بیشتری ارائه می داد. میانگین سود این بانک به سپردهای کوتاه مدت و بلند مدت تقریبا با سایر بانک های خصوصی یکسان است اما سودی که در زمان سر رسید به سپرده های بلند مدت می پرداخت کمی کمتر از سایرین بود. این بانک در زمان سر رسید سپرده های 5 ساله 149 درصد سود به آنها در سال 92 می داد. سپرده های 4 و سه ساله هم در این بانک در زمان سر رسید، 105 و 69 درصد سود دریافت می کردند.

بانک سرمایه
در سال های اخیر بانک سرمایه با حاشیه های فراوانی رو به رو بوده و فسادهای گسترده ای در این بانک رخ داده است که هنوز نیز پرونده تعدادی از آنها باز است

در سال های اخیر بانک سرمایه با حاشیه های فراوانی رو به رو بوده و فسادهای گسترده ای در این بانک رخ داده است که هنوز نیز پرونده تعدادی از آنها باز است. رسیدگی به پرونده تخلفات ۱۴ هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه از دی ماه  سال ۹۷ در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام کلید خورد و همچنان ادامه دارد. پرونده بانک سرمایه که مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان است بیش از ۷۰ متهم دارد و هر یک از افراد، به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی متهم هستند. آخرین صورت مالی مدیریتی بانک سرمایه در پایان سال مالی 97 است که نشان می‌دهد در پایان سال مالی 97 نزدیک به 16 هزار و 700 میلیارد تومان از مطالبات این بانک مربوط به 67 بدهکار عمده بانکی است که حدود 53 درصد یعنی معادل 8.8 هزار میلیارد تومان آن مربوط به 10 شخص حقیقی و حقوقی شامل محمدرضا جهانبانی، حسین هدایتی، سامان مدلل، بهروز ریخته‌گران، حسن شاملویی، سه شرکت وابسته به بانک سرمایه بوده است.

 صورت های مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1398 بانک سرمایه که منتشر شده اند نکات جالبی با خود به همراه داشتند. در سمت بدهی های ترازنامه سمایه، بررسی ها نشان می دهد که بدهی بانک به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی با رشدی 35 درصدی نسبت به انتهای سال 1397، در 12 ماهه سال 1398 به 21.6 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین سپرده های دیداری و مشابه نیز با رشدی 49 درصدی در مقایسه با انتهای سال 1397 به حدود 419 میلیارد تومان افزایش یافته است. سپرده های پس انداز و مشابه نیز با اُفتی 29 درصدی در مقایسه با انتهای سال 1397 به 86.6 میلیارد تومان کاهش یافته است. در مجموع میزان بدهی های این بانک با رشدی 18 درصدی نسبت به سال 1397 به 40 هزار و 528 میلیارد و 603 میلیون و 900 هزار تومان افزایش یافته است. به واسطه حجم زیاد فساد و تخلف مالی در بانک سرمایه، فرایند رسیدگی به اتهامات مالی این مجموعه به یکی از سنگین ترین پرونده های مالی کشور در قوه قضائیه بدل شد.

اهداف تاسیس بانک

بانک سرمایه با بهره مندی از تجارب و تخصص و دانش علمی و عملی ارزشمند صاحب نظران اقتصادی دست اندرکاران پولی و بانکی کشور، با اهداف ذیل شروع به فعالیت نموده است.

 • جذب و بکارگیری سرمایه های سرگردان و تخصیص بهینه آن در جهت تامین نیازهای مالی بخش های مختلف اقتصادی در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا و به فضل خداوند سبحان ارتقاء بانکداری اسلامی
 • ارائه خدمات نوین بانکداری
 • مدیریت بهینه منابع مالی سهامداران و سپرده گذاران و ارتقای توان مالی آنها
 • توسعه و گسترش بانکداری الکترونیک
 • ایجاد بستر مناسب سرمایه گذاری و کسب بازدهی مناسب با هدف فعالیت و مشارکت در رشد و توسعه شکوفایی اقتصاد کشور

بیشتر بخوانید: بانک اقتصاد نوین، اولین بانک خصوصی ایران

ماموریت و چشم انداز بانک سرمایه

این بانک طبق گفته سایت خود ماموریت اش را چنین شرح می دهد: ما تلاش خواهیم کرد تا بالاترین ارزش افزوده برای ذینفعان از طریق توسعه بازارهای داخلی و خارجی و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و مدرن بانکی تحقق یافته و با ارائه برترین خدمات پولی و بانکی به مشتریان خود شعار “بانک خوب سرمایه است” را تحقق بخشیم. اعتماد ما به کارکنان خود به عنوان ارزشمندترین دارایی، بانک ما را در ایجاد رضایت مشتریان و سرآمدی میان بانکهای کشور یاری نموده و بهبود مستمر برای فعالیتهای خود را سرلوحه امور قرار می‌دهیم. چشم انداز این بانک نیز بانکی متعهد در ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و سهامداران در بستر بانکداری اسلامی با تلاش برای ارائه گسترده‌ترین خدمات نوین بانکی برای مشتریان داخلی و بین‌المللی است.

مدیران

اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل بانک سرمایه به شرح زیر است: 

 • فرج اله قدمی

مدیر عامل و عضو هیات مدیره

فرج‌اله قدمی، عضو هیات مدیره این بانک، که بیش از یکسال به عنوان قائم مقام مدیرعامل در بانک سرمایه حضور داشت، بر اساس تصمیم اعضای هیات مدیره، به سمت مدیریت‌عامل منصوب شد. گفتنی است، قدمی از مدیران زبده و باتجربه نظام بانکی است و سابقه فعالیت در پست های مدیریتی در بخش‌های مختلف بانک سپه از امور اعتباری تا امور شعب و نهایتا عضویت در هیات مدیره این بانک را در کارنامه خود دارد. از سوابق اجرایی او می توان به  30 سال سابقه فعالیت در صنعت بانکداری کشور در سمت های مختلف مدیریتی، عضویت در هیات مدیره بانک سپه، مدیر منطقه، مدیر امور شعب تهران و شهرستان، مدیر امور اعتباری و … نام برد. وی پیش از حضور در جمع اعضای هیات مدیره بانک سرمایه به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ساختمانی سپه مشغول به فعالیت بوده است.  بانک سرمایه که در سال گذشته در مسیری آرام و پرثبات به سوی اهداف خویش گام بر می داشت، حال با تکمیل کادر هیات مدیره خویش دورنمای آینده را هرچه پرامیدتر و روشن تر در پیش روی خود دارد. از دیگر اعضای هیئت مدیره می توان به افراد زیر اشاره کرد.

 • سید حسین رضوی نائینی

قائم مقام مدیرعامل و عضو هیات مدیره

 • سید مرتضی پور مرعشی

رئیس هیات مدیره

 • محسن ملکی

نائب رئیس هیات مدیره

 • سید جواد وطن پور سوادکوهی

عضو هیات مدیره

خدمات

عناوین دامنه خدمات و فعالیت بانک را می توان در سه بخش مجزا از یکدیگر به شرح ذیل بیان نمود:

در بخش تجهیز منابع

 • افتتاح انواع حسابهای قرض الحسنه جاری، پس انداز و سایر حسابهای مشابه، قبول انواع سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت، قبول مدیریت وجوه، صدور گواهی ویژه عام یا انجام هرگونه سرمایه گذاری مستقیم یا غیرمستقیم با رعایت ضوابط و مقررات ( مشارکت حقوقی)
 • در بخش تخصیص منابع و انجام معاملات مربوط به آنها
 • اعطای انواع تسهیلات ریالی، ارزی، تضمینی با رعایت ضوابط و مقررات دستورالعمل های صادره تامین مالی طرحهای خاص با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه

در بخش خدمات بانکی

صدور اعتبار نامه و انواع چک اعم از مسافرتی و غیره و انجام معاملات مربوط به آنها، صدور، تائید و قبول هرگونه تعهدنامه و یا ضمانت نامه بانکی با رعایت ضوابط و مقررات و دستورالعملهای صادره، انتشار، خرید و فروش اوراق مشارکت به حساب بانک مربوط به آن، خرید و فروش سهام به حساب خود و یا مشتریان و سایر خدمات بانکی دیگر، تاسیس و گسترش هرنوع شرکت جهت توسعه و فعالیت مالی و ارائه خدمات به اشخاص یا به نمایندگی و وکالت از طرف اشخاص ، مبادرت به انجام انواع معاملات ارزی، گشایش انواع اعتبارات اسنادی اعم از دیداری، مدت دار (یوزانس، فانیانس، ریفانیانس)، انجام معاملات ارزی، مالی و تجاری و یا وصولی، معامله اسناد تجاری، صدور ضمانت نامه های ارزی و قبول آنها، سرمایه گذاری و مشارکت در طرحهای فعالیت های اقتصادی، نقل و انتقالات وجوه در داخل کشور، توسعه و گسترش فعالیتهای بانک در عرصه بانکداری بین المللی از قبیل مشارکت با بانکهای خارجی، ایجاد تاسیس بانک مستقل در خارج از کشور و دایر نمودن شبکه مستقل در خارج از کشور، اجاره دادن صندوق امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و سایر اموال و اشیاء قیمتی مجاز قانون، برقراری، ایجاد و ضوابط رابطه کارگزاری با بانکها و در معاملات مالی و اعتباری در داخل و خارج از کشور، قبول پذیره نویسی در انجام کلیه عملیات در معاملات مالی و اعتباری در داخل و خارج از کشور، قبول پذیره نویسی در انجام کلیه عملیات.

صدور اعتبار نامه و انواع چک اعم از مسافرتی و غیره و انجام معاملات مربوط به آنها، صدور، تائید و قبول هرگونه تعهدنامه و یا ضمانت نامه بانکی با رعایت ضوابط و مقررات و دستورالعملهای صادره در بخش خدمات بانکی جای می گیرد

شرکت‌های وابسته

بانک سرمایه دارای شرکت های وابسته مختلفی است که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

 • شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم

سرمایه گذاری و کارگزاری واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی ، سرمایه گذاری و کارگزاری صادرات مصالح ساختمانی و فرآورده های پتروشیمی و ارائه خدمات مربوط به عملیات بازرگانی و تجارت است. این شرکت جهت هم افزایی بیشتر با اشخاص حقوقی و حقیقی در فعالیتهای خود مشارکت مینماید.

 • شرکت تجارت الکترونیک سرمایه

شرکت تجارت الکترونیک سرمایه (سهامی خاص) وابسته به بانک سرمایه در تاریخ 03/06/1386 با شماره 303231 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی استان تهران به ثبت رسید و فعالیت خود را در شهریور ماه 1386 با سرمایه ای به مبلغ 10 میلیارد ریال که منقسم به یک میلیون سهم 000/10 ریالی است که 66% آن در تملک بانک سرمایه و 34% آن در اختیار شرکت BGS است با هدف ترویج و گسترش تجارت الکترونیکی با به کارگیری ابزارهای نوین پرداخت الکترونیکی در بخش های مختلف اقتصادی کشور به شرح ذیل آغاز کرد.

 • شرکت سرمایه گذاری سایه گستر سرمایه

شرکت سرمایه گذاری سایه گستر سرمایه ( سهامی خاص) در تاریخ(20/05/1387 ) تحت شماره 331009 در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است .سرمایه گذاری و فعالیت در پروژه های اقتصادی و ارائه خدمات مشاوره ای به شرکت های داخلی و خارجی در حوزه های تخصصی اقتصادی از اهداف این شرکت است.

مبادرت به انجام انواع معاملات ارزی، گشایش انواع اعتبارات اسنادی اعم از دیداری، مدت دار (یوزانس، فانیانس، ریفانیانس)، انجام معاملات ارزی، مالی و تجاری و یا وصولی، معامله اسناد تجاری، بخشی از خدمات این بانک است
 • شرکت توسعه ساختمان سرمایه

98% سهام شرکت متعلق به بانک سرمایه1% مربوط به شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم و 1% مربوط به شرکت تجارت الکترونیک سرمایه است. سرمایه شرکت هزار میلیارد ریال ثبت شده و 100% پرداخت شده است. اهداف این شرکت شامل موارد زیر است: مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی، صنعتی، معدنی و کارهای بازرگانی مرتبط با کارهای ساختمانی، ماشین آلات، تکنولوژی، صنایع ساختمانی، خرید و فروش، طراحی و نظارت و کنترل پروژه های عمرانی، صنعتی، معدنی، سرمایه گذاری در کارخانجات عمرانی و صنعتی و ساختمانی ،فعالیت های سرمایه گذاری در بورس و سایر فعالیت های تجاری، صنعتی و خدماتی در رابطه با امور عمرانی، صنعتی و معدنی.

 • شرکت صرافی سرمایه

زمینه فعالیت این شرکت، انجام حوالجات ارزی، دریافت و انتقال وجوه ارزی در داخل و خارج از کشور، صدور انواع ویزاکارت، خرید و فروش کلیه ارزها به صورت اسکناس، خرید و فروش ارز به صورت حواله و نقدی و خرید و فروش مسکوکات که در راستای سیاست های بانک مرکزی 101020 جهت انجام توازن در بازار ارز صورت می گیرد.

نشانی و اطلاعات

آدرس ساختمان ادارات مرکزی : تهران، خیابان شهید سپهبد قرنی، نبش خیابان اراک، پلاک 34

کد پستی: 1598945311

تلفن: 021-84245245

پست الکترونیک: [email protected]

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *