بانک قرض الحسنه مهر ایران با دارا بودن بیش از 500 شعبه در ایران در زمینه بانکداری خرد و تسهیلات قرض الحسنه فعالیت می‌کند. این بانک با مشارکت 10 بانک بزرگ دیگر کشور مجوز رسمی فعالیت خود را گرفت و اکنون بیش از سه هزار کارمند در آن مشغول به کار هستند. با برات نیوز همراه باشید تا بیشتر در مورد این بانک بدانید.

آمار و ارقام مرتبط با بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سومین بانک اسلامی جهان و بانک اول ایران در سال 2018 به انتخاب بنکر و برنده جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام در سال 2019 به انتخاب سازمان همکاری اسلامی است. نشریه بین‌المللی بنکر رشد دارايي هاي موسسات کاملا اسلامي و موسسات با باجه هاي اسلامي را مورد بررسي قرار داده است که بر اساس آن بانك قرض الحسنه مهرايران به عنوان بانك كاملا اسلامي با ۶۱.۱ درصد رشد و ۳ هزار و ۸۷۸ ميليون دلار دارايي منطبق بر شريعت، در رتبه اول بانك هاي ايران و رتبه برتر موسسات كاملا اسلامي دنيا قرار گرفت.

سهامداران عمده بانک قرض‌الحسنه مهر ایران که از بانک‌های بزرگ کشور هستند؛ درصد سهام‌هایشان به شرح زیر است: بانک ملی ایران، ۲۱ درصد، بانک ملت، ۱۵.۵ درصد، بانک صادرات ایران، ۱۴.۳ درصد، بانک تجارت، ۱۱.۷ درصد، بانک سپه، ۱۱.۳ درصد. از دیگر آمار جالبی که در مورد این بانک می‌توان نام برد این است که بانک مهر ایران از بدو تاسیس تا کنون بالغ بر ۵ میليون و ۱۴۲ هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه به ارزش ۴۱۲ هزار و ۸۱۵ ميليارد ريال به متقاضيان پرداخت کرده است كه نزديك به ۲ ميليون فقره اين تسهيلات به اعتبار ۱۸۹ هزار ميليارد ريال در سال ۱۳۹۷ و پنج ماه نخست سال ۱۳۹۸ پرداخت شده است. سود خالص این بانک 2534 میلیارد ریال و مجموع دارایی 178220 میلیارد ریال تا سال 97 است. نسبت مطالبات به مصارف بانک قرض الحسنه مهرایران نیز در طول مدت فعالیت آن حدود یک درصد است و مانده منابع آن با اعتماد و استقبال مردم از خدمات و طرح هاي تسهيلاتي متنوع بانک بالغ بر ۲۱۴ هزار و ۳۶۲ ميليارد ريال است.

امار مرتبط دیگر در مورد این بانک شامل موارد زیر است:

تعداد شعب فعال            ۵۱۹ شعبه

تعداد شهرستان دارای شعبه         ۳۰۶ شهرستان

تعداد خودپردازهای فعال (ATM) ۱۰۰۰ دستگاه

تعداد پایانه فروشگاهی (POS)     ۳۱.۰۶۸ دستگاه

تعداد حسابهای قرض الحسنه       ۷.۱۱۹.۸۰۴ فقره

تعداد مشتریان   ۷.۲۷۲.۵۲۵ نفر

تسهیلات اعطایی در سال ۱۳۹۷   ۱.۲۳۰.۳۰۶ فقره  به میزان ۱۳۰.۴۳۳.۰۰۴ میلیون ریال

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج      ۲۹۴.۲۴۵ فقره  به میزان ۱۷.۹۷۳.۷۰۴ میلیون ریال

تسهیلات سازمان بهزیستی          ۶.۹۸۱ فقره به میزان ۸۳۰.۲۲۵ میلیون ریال

تسهیلات کمیته امداد     ۱۳.۲۸۹ فقره به میزان ۱.۹۲۲.۷۹۸ میلیون ریال

تسهیلات ودیعه و تعمیر مسکن    ۵۴۹.۶۰۵ فقره به میزان ۲۴.۷۸۸.۹۵۷ میلیون ریال

بانک مهر ایران
بانک مهر ایران از بدو تاسیس تا کنون بالغ بر ۵ میليون و ۱۴۲ هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه به ارزش ۴۱۲ هزار و ۸۱۵ ميليارد ريال به متقاضيان پرداخت کرده است

تاریخچه

بانک قرض الحسنه مهر ایران با قصد خیر و با نیت تأمين نقدينگي و رفع نيازهاي ضروري اشخاص حقيقي و حمايت از نيازمندان و پرداخت تسهيلات به اشخاص حقوقي که در امور خيريه فعاليت دارند ايجاد و يکي از نهادهاي پولي و مالي كشور است كه در راستاي حركت به سوي عمليات بانكداري اسلامي تشكيل شده است . این بانک با سرمایه اولیه ۱۵ هزار میلیارد ریال و با مشارکت بانک‌های دولتی توسط رئیس‌جمهور وقت، در تاریخ ۲۲/۰۹/۱۳۸۶ افتتاح و در تاریخ ۶/۰۶/۱۳۸۷ از بانک مرکزی ایران مجوز رسمی فعالیت گرفت. بانک مرکزی، باتوجه به شاخص های مطلوب و شایسته بانک قرض الحسنه مهرایران در حوزه های مختلف بانکداری از جمله کفایت سرمایه ۲۷ درصدی، رشد مثبت منابع قرض الحسنه، پایین بودن میزان مطالبات بانکی به میزان یک درصد، پیشگامی در عرصه های بانکداری الکترونیک، شفافیت عملکرد مالی و … با اعطای مجوز رسمی، فعالیت این بانک را دائمی کرد. در متن این مجوز آمده است: « پیرو مجوز موقت فعالیت شماره ۲۷۳۱/ه مورخ ۶ شهریور ماه سال ۱۳۸۷، بدین وسیله با ادامه فعالیت آن بانک در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بانکی بدون‌ ربا، مصوبات شورای پول‌ و اعتبار،  بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی و سایر قوانین و مقررات ذیربط موافقت به عمل می آید.

 این بانک در زمینه ارائه خدمات بانکداری خرد، مدیریت سرمایه‌گذاری و تسهیلات قرض‌الحسنه فعالیت می‌کند و با هدف جذب و تخصیص منابع قرض الحسنه تاسيس شد. این بانک در ابتدا تنها 300 شعبه مستقل داشت و تعدادی زیادی باجه (1700) داشت که در شعب منتخب بانک‌های صادرات و ملی مشغول فعالیت بودند. در حال حاضر ۵۳۰ شعبه اين بانک در سراسر کشور مشغول اعطاي تسهيلات قرض الحسنه به نيازمندان واقعي جامعه هستند. با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر جامعه، این بانک در سال ۹۶ از ۸۲ درصد و در سال ۹۷ از ۵۵ درصد رشد منابع قرض الحسنه بهره مند شده است و منابع بانک در ۵ ماه نخست سال 98 نيز بالغ بر ۲۶ درصد رشد داشته است. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان پرچمدار بانکداری ناب اسلامی توانسته است بدون توجه به نرخ سود دهی و با تکیه بر اعتقادات و باورهای مذهبی مردم در سیستم بانکی به رقابت بپردازد.

همچنین خدمات و طرح‌های تسهیلات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با ارتقای سطح رفاه کارکنان و کاهش دغدغه‌های مالی آنان می‌توانند سهم به‌سزایی در بهبود عملکرد نیروی کار داشته باشد. با توجه به وظایف محول شده از سوی دولت به بانک‌ها برای اعطای تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی و کارآفرینی به نظر می‌رسد خوشبختانه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای تحقق مسئولیت‌های اجتماعی تکلیف شده، عملکرد ارزشمندی را ارائه داده است که جای تقدیر و تشکر دارد. این بانک طی یازده سال فعالیت مطلوب در حوزه قرض الحسنه بالغ بر ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش بیش از ۳۱۹ هزار میلیارد ریال پرداخت نموده که ۳۸ درصد تعداد پرداختی در دو سال اخیر، شامل ۷۵۲ هزار فقره در سال ۹۶ و بیش از ۸۵۰ هزار فقره از ابتدای سال ۹۷ تاکنون صورت گرفته شده است. همچنین ۵۳ درصد مبالغ پرداختی در ۲ سال اخیر، شامل ۸۲ هزار میلیارد ریال در سال ۹۶ و ۸۹ هزار میلیارد ریال در ۹ ماه ابتدایی سال انجام شده است. با استقبال مردم از فعالیت های این بانک، از ابتدای تاسیس تا پایان آذر ماه 98 بیش از ۶ میلیون و ۳۳۱ هزار سپرده گذار جذب شده که سهم آن در سال های ۹۶ و ۹۷ جمعاً به میزان یک میلیون و ۷۵۸ هزار نفر معادل ۲۸ درصد است. مانده منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال بوده که طی ۲ سال اخیر با رشد ۲۴۵ درصدی مواجه و در حال حاضر بالغ بر ۱۴۷ هزار میلیارد ریال است. همچنین بانک مهر ایران توجه ویژه‌ای به شرکت‌های دانش‌بنیان داشته و سعی کرده با پرداخت تسهیلات با کارمزد بسیار پایین به چنین شرکت‌هایی در راستای حمایت بخشی از اقتصاد گام بردارد که پربازده‌تر بوده و ارزش افزوده بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی پست بانک ایران

اهداف و وظایف بانک

اهداف این بانک طبق گفته سایت آن به شرح زیر است:

۱. بهبود شاخص های عملکردی مالی کشور در زمينه عقد قرض الحسنه

۲. فرهنگ سازی سنت پسندیده قرض الحسنه

۳. استفاده از فن آوری اطلاعات و پیاده سازی بانکداري الکترونيکي

۴. استقرار سیستم مدیریت دانش و تبديل بانک به يک سازمان پيشرو

۵. مدیریت بهینه منابع انساني شامل

الف : بکارگیری نیروي کارآمد ، متخصص و ماهر

ب : آموزش و ارتقاء دانش و مهارت کارکنان

۶. تنوع در ارائه خدمات بانکی

همچنین از جمله وظایف این بانک می‌توان موارد زیر را برشمرد.

1-افتتاح انواع حسابهای قرض الحسنه پس انداز جاری و نگهداری وجوه مربوطه (ريالي و ارزي ) براي اشخاص حقيقي و حقوقي اعم از دولتي و غير دولتي و ‌صدور انواع کارت هاي بانکي قرض الحسنه

۲- تحصیل قرض الحسنه از داخل یا خارج از کشور با رعایت قوانين و مقررات مربوطه

۳- قبول انواع سپرده های قرض الحسنه و صدور گواهی قبوض مربوطه

۴- تصدی عاملیت وجوه اداره شده امانی و اعطاي تسهيلات قرض الحسنه به اشخاص واجد شرايط

۵- ارائه خدمات پذیره نویسی و انجام کليه عمليات راجع به آن

۶- صدور انواع چک های بانکی، تضمیني و غيره و پذيرش انواع چک هاي تضميني صادره توسط ساير بانكها

۷- نقل و انتقال وجوه ارزی و ریالی و ارايه هرگونه خدمات بانکي

۸- اجاره دادن صندوق امانات ،‌ قبول امانات، نگهداری سهام و هرگونه اوراق بهادار و سایر اشیاء و اموال

۹- ارائه انواع خدمات قرض الحسنه بانکی در چهار چوب قوانین و مقررات مربوطه

۱۰- افتتاح انواع حساب های بانکی قرض الحسنه به نام خود نزد بانک‌ها و مؤسسات در داخل و خارج از کشور

۱۱- قبول سپرده قرض الحسنه مسکوکات طلا و اعطای وام قرض الحسنه مسکوك با رعایت قوانین و مقررات مربوطه

۱۲- قبول و انجام وظایف مربوط به قبول وکالت، ‌نظارت،‌ تولیت،‌ نمایندگي، ‌اداره امور مربوط به اموال اشخاص

۱۳- قبول نمایندگی مؤسسات پولی و يا بانکي که به موجب قانون تشکيل شده يا بشوند

۱۴- ارائه خدمات مدیریت نقدی براي مشتريان از قبيل خدمات حقوق و دستمزد ، ‌خدمات پرداخت ماليات ،‌ ‌حساب متمرکز و کارتهاي بانکي طبق مقررات جاري كشور و ساير خدمات مشابه

۱۵- تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه با رعايت ضوابط و مقررات مربوطه

مسئولیت اجتماعی

بانک قرض الحسنه مهر ایران نخستین و بزرگترین بانک قرض الحسنه کشور جمهوري اسلامي ايران است كه با تاكيد بر الگوهاي بانكداري اسلامي در راستاي توانمندسازي و تقويت توان اقتصادي قشرهاي مختلف مردم جامعه و همچنين تلاش براي فقر زدايي و رفع محروميت هاي اقتصادي به ويژه در مناطق كمتر برخوردار فعاليت مي كند. این بانک از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه هاي اشتغال و کارآفريني، معيشت، ازدواج، درمان و حمايت از مددجويان سازمان هاي حمايتي و سازمان هاي مردم نهاد به بهبود شاخص هاي اقتصادي در جامعه کمك مي كند. از سال ۹۴ تا ۹۶ بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ۱۴۲ میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت کرده است. با این مبلغ ۱۰ هزار و ۴۰۰ طرح اجرا شده که نتیجه آن خودکفایی بیش از هشت هزار خانوار تحت حمایت بود. در واقع ۸۰ درصد از وام‌های اشتغال پرداخت شده به ثمر نشسته است. طرح‌های اشتغالزایی که کمیته امداد امام خمینی (ره) با کمک بانک‌ها به ویژه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران انجام داده است نقش موثری در توسعه کارآفرینی و ارتقای عزت اجتماعی داشته است. اهتمام کارکنان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه، نیز نقش موثری در بهبود معیشت مردم و ارتقای جایگاه بانک قرض‌الحسنه مهرایران داشته است.

مهر ایران
انک قرض الحسنه مهر ایران با درک اهمیت ورزش در سلامت و تندرستی کودكان و نوجوانان، برنامه های زیادی را در این حوزه اجرا کرده است.

بانک قرض الحسنه مهر ایران با درک اهمیت ورزش در سلامت و تندرستی کودكان و نوجوانان و بر اساس برنامه هاي خود در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي، حمايت هاي مالي در حوزه  تهيه و تامين تجهيزات ورزشي مانند لباس گرم كن، كفش و غيره را در دستور كار خود قرار داده است. بانک قرض الحسنه مهر ایران با چشم انداز “تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابي به جامعه توسعه يافته” برنامه های مسئولیت اجتماعی خود را در محورهاي کاري زير تدوين کرده است و اجرا مي کند.

۱) توسعه آموزش با اولویت دانش آموزان مناطق محروم

۲)توسعه بهداشت و سلامت با اولویت توانبخشی آسیب ديدگان اجتماعي

۳)حفاظت از محیط زیست و توسعه فعالیت‌هاي مردم‌محورِ زيست محيطي

۴)پیشگیری و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي با اولويت توانمند‌سازي مددجويان و توانخواهان سازمان‌هاي حمايتي

۵)توانمند سازی و ریشه کنی فقر

۶)تحقق حقوق شهروندی

۷)حمایت از جوانان، ازدواج و تشکیل خانواده

بیشتر بخوانید : خدمات و فعالیت‌های بانک سرمایه

مدیران

دکتر مرتضی اکبری از شهریور ۱۳۹۵ سمت مدیر عاملی این بانک را بر عهده دارد. از سوابق تحصیلی او می‌توان به کارشناسی حسابداری دانشگاه شهید بهشتی، کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه تربیت مدرس، دکتری حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد. عضو هیأت مدیره بانک توسعه صادرات ایران، مدیر مالی بانک توسعه صادرات ایران، عضو هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری ایرانیان وابسته به بانک مرکزی، نایب رییس و عضو هیأت مدیره شرکت صرافی توسعه صادرات،  مشاور شرکت کارگزاری بانک سامان،  عضو هیأت اجرایی پروژه های ساختمانی بانک مرکزی، عضو هیأت اجرایی پروژه های ساختمانی بانک توسعه صادرات و عضو کمیته اعتباری بانک توسعه صادرات ایران تنها گوشه‌ای از سوابق مدیریتی و اجرایی اوست. او سابقه تدریس تدریس در دانشگاه علامه طباطبایی  به مدت 5 سال، تدریس در دانشگاه خلیج فارس، تدریس در دانشگاه کیش، مؤسسه عالی بانکداری، تدریس در دانشگاه پیام نور و تدریس در دانشگاه دماوند تهران را در کارنامه خود دارد.

مرتضی اکبری مدیر عامل بانک
مرتضی اکبری مدیر عامل بانک

 از دیگر مدیران عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران از ابتدا تا کنون می‌توان به نام‌هایی مانند سیامک دولتی (اسفند  ۱۳۹۳ تا مرداد ۱۳۹۵) اسماعیل لله گانی (مهر ۱۳۹۳- اسفند ۱۳۹۳)، غلامرضا مصطفی پور(مهر ۱۳۸۶-مهر ۱۳۹۳)؛ اشاره کرد. دکتر مرتضی اکبری نايب رئيس هييت مديره هم هست که از مهر ۱۳۹۵ فعالیت خود را شروع کرده است. دیگر اعضای هیئت مدیره شامل محسن پدرام (تاریخ شروع خدمت دی ماه ۱۳۹۱) ، عیسی امامی (بهمن ۱۳۹۵)، سلیمان توکلی (بهمن ۱۳۹۵)، حسن تلیکانی (اردیبهشت ۱۳۹۶) بودند.

خدمات

خدمات بانک قرض الحسنه مهر ایران به شرح زیر است:

تسهیلات

 • تسهیلات قرض الحسنه
 • تسهیلات ازدواج و تهیه جهاز
 • حمایتی
 • درمان
 • تعمیر و تکمیل مسکن
 • کسبه و صنوف
 • ودیعه مسکن
 • کالاکارت

سپرده ها

 • جاری
 • قرص الحسنه پس انداز
 • ویژه وجوه اداره شده
 • مشترک

طرح‌های اعتباری

 • پیوند مهر ایران
 • تسهیلات امتیازی مهر ایران
 • اندوخته بانوان مهر ایران ( بانک قرض الحسنه مهر ایران با هدف ارزش‌آفرینی بيشتر براي جامعه زنان کشور و توانمندسازي بانوان خانه دار و کارآفرين و به منظور ارائه خدمات بانكي متناسب با اين قشر، اقدام به اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه در قالب محصولي جديد با عنوان “اندوخته بانوان مهر ايران” نموده است. در اين طرح متقاضيان علاوه بر توسعه فضاي كسب و كار خود، مي توانند در ارتقاي سطح رفاه خانواده هايشان نيز موثر واقع گردند. جامعه هدف در این طرح کلیه بانوانی هستند که متقاضي دريافت تسهيلات قرض الحسنه بوده و از طريق افتتاح حساب و و واريز مبالغي بصورت مستمر ماهيانه بمنظور ايجاد پس انداز مطابق با شرايط و ضوابط اعلامي، علاوه بر استفاده از خدمات بانک، از تسهيلات قرض الحسنه بهره مند مي گردند).
اندوخته بانوان مهر ایران
پوستر تبلیغاتی طرح اندوخته بانوان مهر ایران
 • مهر آتیه نوین
 • اندوخته اجتماعی
 • اندوخته خانواده مهر ایران 
 • اعتبار در حساب جاری
 • تداوم
 • حمایتی فرد حقیقی

طرح‌های مسئولیت اجتماعی

 • رویش باور
 • همیاران مهر

بانکداری الکترونیک

 • اینترنت بانک (سرویس اینترنت بانک قرض الحسنه مهر ايران يکي ديگر از خدمات نوين بانکداري است كه با هدف ارائه سرويس هاي بانكي در دست رس ، سريع ، كم هزينه بر روي بستري امن و مطمئن براي مشتريان محترم راه اندازي گرديده است . لذا به منظور فعال سازی و دریافت کد کاربری سامانه مذکور كافي است به يكي از صدها شعب متمركز بانك قرض الحسنه مهر ايران مراجعه و نسبت به تكميل فرم درخواست سرويس اينترنتي اقدام نماييد پس از تكميل فرم و تاييد آن توسط مسئول شعبه سرويس درخواستي فعال شده و رمز به صورت محرمانه تحويل مشتري مي گردد .)
در هنگام بازسازی خانه، موارد زیادی را باید در نظر بگیرید
همراه بانک قرض الحسنه مهر ایران
 • همراه بانک
 • رمز دوم پویا
 • پرداخت اقساط
 • دریافت شماره شبا
 • بازیابی رمز عبور سامانه‌ها
 • سامانه‌های آنلاین
 • پرداخت آنلاین
 • سایر خدمات شامل تلفن بانک، اس ام اس بانک، پایا، ساتنا، کارت های بانکی و … .

در پی شیوع کرونا نیز هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا و توصیه مراجع بهداشتی در خصوص کاهش تردد در سطح شهر و مراجعه به امکان عمومی، بانک قرض الحسنه مهرایران از تمام شهروندان درخواست کرد تا با استفاده از خدمات آنلاین این بانک، ریسک ابتلا به بیماری کرونا را کاهش دهند. همه مشتریان بانک مهر ایران می‌توانند از مجموعه گسترده خدمات غیرحضوری و نرم‌افزار همراه بانک مهریران تمامی عملیات بانکی خود را انجام دهند. برای افتتاح حساب به کمک نرم‌افزار مهریران، به کمتر از ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید. بنابراین نه تنها در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه ضمن حفظ آرامش، مراقب سلامتی خود و اطرافیان‌تان نیز هستید. تمام مراحل افتتاح حساب با استفاده از امن‌ترین روش‌ها و در سریع‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود. به ‌علاوه، کارت بانکی مشتری از طریق شرکت پست، به‌صورت رایگان در منزل به او تحویل داده خواهد شد.

نشانی و اطلاعات بانک مهر ایران

اطلاعات تماس و نشانی بانک قرض الحسنه مهر ایران

مرکز ارتباط مشتریان:  ۲۲ ۴۳ – ۰۲۱

ادارات مرکزی بانک قرض الحسنه مهر ایران:

ساختمان شماره یک: تهران – خیابان طالقانی، نرسیده به تقاطع مفتح، پلاک ۲۰۴

تلفن: ۵۹۰ ۸۹ – ۰۲۱     پست الکترونیک: [email protected]

ساختمان شماره دو: تهران – خیابان مفتح، نرسیده به چهارراه طالقانی، نبش کوچه عطارد 

تلفن: ۶۰۰۵ ۹۱۰۰ – ۰۲۱     پست الکترونیک:  [email protected]

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *