بانک و بیمهمنتخب سردبیر

معرفی خدمات و شرح فعالیت های بانک قوامین

بانک قوامین

بانکی که با حمایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال 1391 در کشورمان افتتاح شد، بانک قوامین است. با برات نیوز همراه باشید تا بیشتر در مورد این بانک ایرانی وابسته به بانک سپه بدانید.

آمار و ارقام بانک قوامین در یک نگاه

بانک قوامین دارای 729 شعبه در سراسر کشور است. هدف این بانک در ابتدا تامین مالی نیروی انتظامی ایران بود و در سال ۱۳۹۱ بانک قوامین به عنوان هشتمین بانک فرابورس وارد عرصه شد و با درآمدی بالغ بر ۴۸ هزار میلیارد ریال در رتبه بیست و چهار در بین بزرگترین شرکت‌های ایرانی و هفتمین بانک ایران قرار گرفت. تعداد کارمندان بانک تا سال 93 میزان 4500 نفر بوده است که پس از انتقال مالکیت به بانک سپه این کارمندان همچنان در پست و شعب خود با حفظ سمت مشغول به کار هستند.

این بانک در ابتدا با هدف کمک به افزایش توان معیشتی و مالی کارکنان ناجا با نام «صندوق قرض‌الحسنه ناجا» فعالیت خود را شروع کرده بود. صندوق قرض‌الحسنه ناجا در تاریخ ۲۰/۶/۱۳۷۹ به «موسسه پس‌انداز و قرض‌الحسنه قوامین» تغییر نام یافت و نهایتا با مجوزی از سوی بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۲/۰۶/۱۳۹۱ به نام «بانک قوامین» تغییر نام پیدا کرد. سهامداران عمده این بانک به شرح زیر است: شرکت تامین سرمایه آرمان، ۵ درصد، شرکت تامین سرمایه امین، ۵ درصد، موسسه ناجی سازان امین، ۴.۹۴ درصد، شرکت انبوه‌سازان سبزاندیشان، ۴.۸۹ درصد، شرکت مهندسی عمران و تولیدی نیرو، ۴.۳۸ درصد، بنیاد تعاون ناجا، ۴.۱۱ درصد، شرکت چاپ و انتشارات راه فردا، ۴ درصد.

 سود تسهیلات اعطایی بزرگترین رقم در صورت سود و زیان و مهمترین منبع درآمد بانک ها محسوب می شود این عنصر سود و زیان برای بانک قوامین در سال 92 نسبت به سال 91 رشد 41 درصدی را به خود دیده منبع این رشد به تسیهیلات اعطایی برمی گردد که در سال 92 رشد 21 درصدی نسبت به سال 91 داشته است. بررسی های انجام گرفته نشان می دهد بخشی از این رشد بواسطه نرخ های بالاتر سود تسهیلات در سال مذکور بوده است. به طوری که بانک قوامین جهت جذب مشتریان بیشتر، سپرده‌های یکساله‌ای را با کارکرد مشابه سپرده کوتاه مدت ارائه کرد که به سپرده «یکساله ۴» معروف بود. در این نوع از حساب، سود تصویب شده سپرده‌های یکساله به سپرده‌گذار تعلق می‌گیرد، ولی سپرده‌گذار می‌تواند بدون کسر جریمه به راحتی از حساب واریز یا برداشت کند. مشروط بر این که موجودی حساب از ۲۰ میلیون ریال کمتر نشود. همچنین بانک قوامین با معرفی حساب زرین ۲ نیز سابقه پرداخت سود روزشمار تا ۲۲ درصد را به مشتریان ویژه اش داشته است.

این بانک در کارنامه خود جوایز و افتخارات زیادی دارد که از جمله آن در دومین اجلاس بین‌المللی اکوایت موفق به دریافت نشان و استاندارد بین‌المللی رضایتمندی مشتریان (ISO 10004:2012)  و نیز نشان بین‌المللی نوآوری در مدیریت بانکداری از سوی اتحادیه اروپا شده ‌است.

قوامین
هدف این بانک در ابتدا تامین مالی نیروی انتظامی ایران بود و در سال ۱۳۹۱ بانک قوامین به عنوان هشتمین بانک فرابورس وارد عرصه شد

تاریخچه

ابتدای دهه 70 بانکی با نام صندوق قرض الحسنه ناجا برای ارتقای توان معیشتی و مالی کارکنان نیروی انتظامی افتتاح شد که بعدها در سال 79 به نام قوامین تغییر نام داد و برگی نو در دفتر خدمات بانکی باز نمود و رسالت خود را از خدمت رسانی به کارکنان ناجا به عموم مردم تسری داد. این بانک در هشتم خرداد ماه ۱۳۷۲ تحت عنوان صندوق قرض الحسنه ناجا فعالیت خود را آغاز کرد و در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۷۹ به مؤسسه پس‌انداز و قرض الحسنه قوامین تغییر نام یافت. صندوق قوامین با تکیه بر تجربیات به دست آورده ، همت و پشتکار نیروی انسانی متخصص در کمتر از 5سال توانست در سال 83 شرایط ورود به شبکه بانکی کشور را با عنوان موسسه مالی واعتباری به دست آورد و پس ازآن در سال 91براساس مجوز بانک مرکزی به طور رسمی به بانک قوامین تغییر نام داد. بانک قوامین در ۵ مرداد ماه سال ۱۳۹۰ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و از دهم تیرماه ۱۳۹۱ در فهرست بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است.

در واقع تا سال 91 قوامین به صورت صندوق در قالب 36 شعبه به کار خود ادامه می‌داد تا اینکه در سال 91 با مجوز شماره ۱۵۰۰۵۹/۹۱ به تاریخ ۱۳۹۱/۰۶/۱۲ صادره از سوی بانک مرکزی تبدیل به بانک شد. در رسیدن به این موفقیت اموری که بانک انجام داد نیز بی تاثیر نبود. به طوری که بانک قوامین تعهدات چهار مؤسسه مالی و اعتباری ورشکسته: آل طاها اصفهان، محمد رسول الله اصفهان، گنبد سبز نجف‌آباد و مؤسسه مالی و اعتباری اعتماد ایرانیان را پذیرفت و اقدام به بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌های مشتریان این مؤسسات مالی و اعتباری کرد. بحران قرض‌الحسنه‌های اصفهان در سال ۱۳۸۴ در اثر هجوم یکباره مردم برای باز پس‌گیری سپرده‌های خود از صندوق‌ها که دارای تخصص، منابع لازم و مجوزهای قانونی نبودند ایجاد شد. با رایزنی استاندار وقت سید محمود حسینی و محمدباقر قالیباف فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران مؤسسه قوامین تعهدات مؤسسه مالی و اعتباری ورشکسته: آل طاها اصفهان، محمد رسول الله اصفهان، را پذیرفت و پس از موفقیت در این امر مؤسسه قوامین به بانک ارتقاء یافت.

سال 91 سالی بود که بانک قوامین که به تازگی به بانک تبدیل شده بود، به عنوان هشتمین بانک وارد فرابورس شد و ا درآمدی بالغ بر ۴۸ هزار میلیارد ریال در رتبه بیست و چهار در بین بزرگترین شرکت‌های ایرانی و هفتمین بانک ایران قرار گرفت. بانک قوامین با شعار امین مردم ایران زمین، بیست وسومین بانک خصوصی کشور با بهره مندی از 32 واحد سرپرستی وبیش از 750 شعبه در سراسر کشور افق روشنی را برای خود تصویر کرده است. در حال حاضر 94.6 درصد سهام بانک قوامین به شرکت خدمات آینده اندیش نگر که ۱۰۰ درصد مالکیت آن متعلق به بانک سپه است منتقل شده است. براساس اطلاعیه بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام شدند. در حال حاضر این بانک وابسته به بانک سپه است و در تابلوی شعب مختلف و همچنین سایت بانک قوامین این نام مکتوب شده‌است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به فعالیت ها و خدمات بانک سینا

مدیران

پیرو برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک قوامین؛ طی مراسمی در تاریخ  7 خرداد 98 دکتر علی ابدالی به عنوان مدیرعامل جدید بانک قوامین معرفی و منصوب شد. در این مراسم با حضور اعضای جدید هیأت مدیره و اعضای هیأت عامل بانک قوامین مصطفی پرتوافکنان، رئیس هیأت مدیره این بانک؛ ضمن قدردانی از زحمات و عملکرد غلامحسن تقی نتاج مدیرعامل سابق، علی ابدالی را به عنوان مدیر عامل جدید معرفی کرد. علی ابدالی اکنون مدیرعامل و عضو هیات مدیره بانک قوامین است. او دکترای مدیریت دولتی از دانشگاه تهران دارد و از جمله سوابق او می توان به عضو هیأت علمی دانشگاه، مدیر پژوهشی برتر نظام بانکی در سال 1393 در حوزه پول و بانک، معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک قوامین، معاونت طرح و برنامه بانک قوامین، عضو هیأت مدیره بانک قوامین اشاره کرد.

اعضای هیئت مدیره

 شهریور سال گذشته نیز مجمع عمومی عادی فوق‌العاده بانک قوامین، وابسته به بانک سپه با حضور 94.6 درصد سهامداران برای تعیین اعضای هیئت مدیره این بانک برگزار شد. در این مجمع که با حضور دکتر اخلاقی عضو هیئت مدیره بانک سپه و نماینده سهامدار عمده بانک قوامین، دکتر سید مهدی حسینی، دیگر عضو هیئت مدیره بانک سپه، دکتر سعید ابراهیم پور، دکتر مسلم میرزایی و خسروی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد اعضای جدید هیئت مدیره در حضور سهامداران انتخاب شدند. بر اساس نتایج رأی گیری از سهامداران، مصطفی پرتوافکنان، دکترجمال بحری ثالث، دکترحمیدرضا نجف پور کردی، دکتر علی ابدالی و جعفر اسدی به عنوان اعضای جدید هیئت مدیره بانک قوامین انتخاب شدند.

معاونین

 • علیرضا شیخ الاسلامی آل آقا: معاونت پشتیبانی و مهندسی
 • کامبیز مطلق ارشتنابی: معاونت فناوری و اطلاعات
 • رضا چراغی: معاونت اعتباری
 • محسن دارایی: معاونت بازاریابی و امور استان ها
 • علی درزی نیارمی: معاونت مالی
 • رضا پارسا: معاونت نظارتی
 • مسلم میرزایی: معاونت حقوقی
 • غلامرضا پناهنده: معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی

استراتژی و ماموریت ها

بانک قوامین در نظام بانکداری کشور با اتکاء بر اصول بانکداری اسلامی و منطبق بر قوانین و مقررات بانکی کشور با بهره مندی از نیروی انسانی متعهد و متخصص ، اعتماد مشتریان و ذینفعان و با استفاده از آخرین فناوری های صنعت بانکداری به دنبال ایجاد سازمانی ارزش آفرین یادگیرنده و کارآمد است. بانک ازطریق توسعه بازار ، تجهیز و تخصیص صنایع ، مدیریت های ریسک های صنعت بانکداری و شناسایی نیازهای مشتریان تلاش دارد ضمن ایجاد رشد و تعالی ، خدمات بانکی را در بازارهای داخل و خارج کشور با کیفیت مطلوب ارائه نماید.

چشم انداز بانک قوامین
بانک قوامین با شناسایی نیازهای مشتریان تلاش دارد ضمن ایجاد رشد و تعالی ، خدمات بانکی را در بازارهای داخل و خارج کشور با کیفیت مطلوب ارائه نماید.

خط مشی کیفیت بانک قوامین

کیفیت از دیدگاه بانک امری فراگیر و متأثر از عملکرد اعضای سازمان بوده و تحقق آن در گرو مشارکت تمامی کارکنان می باشد. از اینرو بانک خود را مستلزم به اجرای دقیق همه ابعاد خط مشی کیفیت با آرزوی نیل به کسب و ارتقاء رضایت مشتری در خصوص نظام کیفیت که مشتمل بر موارد ذیل است می داند:

1- تلاش بی وقفه در راستای بهبود مستمر و ارتقای کیفیت خدمات بانک جهت تأمین رضایت و خوشنودی مشتری

2- پایبندی به اصول بانکداری بدون ربا، امانتداری و رعایت منابع ذینفعان و جلب اعتماد و اطمینان همه اقشار جامعه

3- ارج نهادن به مقام انسانی کارمندان به عنوان با ارزش ترین سرمایه بانک و الزام به اصل شایسته سالاری و ارتقاء کیفیت زندگی آنان

4- ارائه خدمات نوین مالی و بانکی به مشتریان با بهره گیری از فن آوری روز جهان و رعایت قوانین و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

چشم‌انداز بانک قوامین

قرار گرفتن در بین 5 بانک برتر کشور با سهم بالای بازار مجهز به فناوری روزصنعت بانکداری بین المللی، برخورداری از نیروی انسانی متخصص و کارآمد در سطح نظام بانکداری کشور ، توسعه در ابعاد بین المللی و فعالیت دربازارهای مالی جهان ارائه دهنده خدمات جامع و متنوع مورد نیاز مشتریان دارای سازمانی چاب، یادگیرنده، نوآور و ارزش آفرین از چشم اندازهای این بانک است. 

خدمات

بانک قوامین دارای حساب‌های کوتاه مدت مختلفی مانند حساب زرین، حساب قوامین کارت (کارت الکترونیکی)، حساب قرض الحسنه جاری (دسته چک بانکی)، حساب قرض الحسنه پس انداز و همچنین حساب‌های بلند مدت یک ساله تا پنج ساله است که از عمده‌ترین خدماتی است که در خصوص افتتاح حساب به مشتریان عرضه می‌شود. جالب است بدانید که این بانک تا اواخر خرداد 92 عضو شبکه شتاب نبود، و مشتریانی که اقدام به افتتاح حساب در این بانک می‌کردند تنها در همان بانک و خودپردازهای آن می‌توانستند حساب خود را چک یا پول برداشت کنند. بانک قوامین، اواخر خردادماه سال ۱۳۹۲، عضو شبکه شتاب شد. و امکان استفاده از کارت‌های الکترونیکی این بانک در تمامی دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و دستگاه‌های POS عضو شبکه شتاب و امکان خرید اینترنتی، برای دارندگان آن مهیا شد. پس از آن بانک در حوزه خدمات الکترونیک تکانی دیگری به خود داد و خدمات بانکی الکترونیکی نظیر ساتنا و پایا و همچنین اتصال انواع حساب‌های کوتاه مدت و قرض الحسنه به کارت‌های الکترونیکی در این بانک ارائه می‌شود. همچنین سرویس همراه بانک قوامین، در تیرماه سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. اگر بخواهیم خدمات این بانک را تقسیم بندی کنیم به شیوه زیر می‌توان این کار را انجام داد:

تسهیلات بانکی

 • انواع تسهیلات
 • محاسبه سود تسهیلات
 • مزایدات و مناقصات
بانک قوامین
یکی از انواع تسهیلات بانک قوامین

سپرده گذاری

 • انواع سپرده های بانکی
 • سپرده سرمایه گذارى کوتاه مدت
 • سپرده سرمایه گذارى بلند مدت

ضمانت نامه

 • ضمانت نامه بانکی
 • استعلام ضمانت نامه

چک های بانکی

 • صدور و نگهداری چک
 • انواع چک

بانکداری الکترونیک

 • تلفن بانک
 • موبایل بانک
 • اینترنت بانک
 •  
 • موبایل بانک قوامین
  موبایل بانک قوامین

صندوق امانات بانک قوامین

بانک قوامین در راستای ارائه خدمات نوین و تکمیل زنجیره خدمت رسانی شایسته به مشتریان با به کارگیری نسل جدیدی از مجهزترین و ایمن‌ترین صندوق های امانات فضای امنی را برای نگهداری از اشیای گران قیمت، اسناد و مدارک مشتریان بانک فراهم کرده است.

مشتریان به منظور بهره مندی از این خدمت می توانند با مراجعه به یکی از شعبه‌های بانک قوامین (که در آن حساب قرض‌الحسنه یا سپرده سرمایه‌گذاری دارند) ، برای دریافت”صندوق اجاره‌ای” به شعبه شهید قندی معرفی شوند، همچنین مشتریان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن های 4-88755073 و 87731109 تماس بگیرند.

در استان اصفهان نیز  صندوق امانات بانک قوامین با هدف افزایش محصولات و تکمیل زنجیره خدمت رسانی به مشتریان در سراسر کشور در شعبه پروین این استان راه اندازی شد، مشتریان با مراجعه به نزدیک ترین شعبه در استان اصفهان می توانند با ارائه درخواست برای اجاره صندوق امانات از این خدمت بهره‌مند شوند. ودیعه و اجاره صندوق ها به صورت نقدی، براساس مصوبه بانک مرکزی برای مدت یک سال می باشد و برای مدت کمتر از یکسال نیز اجاره یک ساله دریافت خواهد شد. اجاره سالیانه صندوق ها براساس هر سانتیمتر مکعب حجم معادل 28 ریال محاسبه می شود.

شرکت های وابسته

 • تدبیر تراکنش ایرانیان

سرمایه این شرکت ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (بیست میلیارد ریال) است و از صاحبان سهم  آن بانک قوامین، شرکت پژوهش توسعه ناجی، شرکت لاله کامپیوتر را می توان نام برد. رشد و شکوفایی و تحولات فناوری اطلاعات دنیای پیش رو را خواهد ساخت. در دنیای آینده حوزه فناوری اطلاعات نه تنها تاثیر ی عمیق درشکل گیری ساختارها و روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جوامع خواهد داشت بلکه نقشی شگرف درتعامل تمدنها ، صلح جهانی وکاهش آلام بشری ایفا خواهد نمود. کسب و کار در دهکده جهانی بر پایه و محورتحولات IT شکل خواهد گرفت. مدیران و کارمندان در تدبیر تراکنش ایرانیان برآنند که با اتکا به فرهنگ اسلامی ایرانی، شایستگی‌ها ،خلاقیت‌ها و توانمندیهای نیروهای انسانی داخلی و منابع و زیر ساخت‌های کشورمان سهمی مهم و نقشی اثربخش در این تحولات داشته باشند.

 • سایان کارت،  افق توسعه قرن

سهام این شرکت در سال 92 از گروه سایپا به بانک قوامین منقل شد. شرکت سایان کارت در سال 1379 تاسیس و با هدف ارائه خدمات پرداخت به گروه سایپا، فعالیت خود را در سال 1380 آغاز نموده است. در شهریور 1384 موفق به اخذ مجوز به عنوان موسسه ارائه دهنده خدمات پرداخت P.S.P  از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گردید و از آن تاریخ تاکنون با استفاده از سیستم های نرم‏افزاری و سخت افزاری ویژه در راستای پیاده سازی روشهای تبادل پول الکترونیکی، اقدام به صدور انواع کارتهای هوشمند و نصب دستگاههای پایانه فروش P.O.S در مراکز فروش کالا و خدمات نموده است. در سال 91 و با تاسیس شرکت شاپرک از سوی بانک مرکزی، شرکت سایان کارت مجدداً از سوی بانک مرکزی و شرکت شاپرک مورد بررسی قرار گرفت و موفق به دریافت مجوز فعالیت از شرکت مذکور به عنوان یکی از 12 شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت گردید.

 • مؤسسه فرهنگی ورزشی و آموزشی پاس

ماجرای تاسیس این موسسه در نوع خود جالب است. در سال 1332 تعدادی از افسران پلیس به همراه سروان اسد الهی به منظور سازماندهی ورزش پلیس حرکت تازه ای را آغاز کردند. در این سال سروان اسد اللهی با یک  توپ فوتبال  و با کمترین امکانات به همراه گروهی از دانشجویان دانشکده افسری برای تشکیل تیم فوتبال شهربانی وارد میدان شدند. به این ترتیب این تیم اولین تمرین رسمی خود را در زمین دانشکده افسری انجام داد.

تیم دانشجویان دانشکده افسری همزمان با مسابقات قهرمانی نیروهای مسلح در سال 1332به طور رسمی اعلام موجودیت کرد و با اقتدار و شایستگی در سکوی دوم این دوره از رقابت ها قرار گرفت. پس از آن سروان صادقی با عشق و علاقه و با کمک سروان اسد الهی و چند نفر از بازیکنان قدیمی اقدام به تشکیل تیم فوتبال شهربانی کرد و  به عنوان مسوول تیم برگزیده شد. در آن زمان مربی تیم شهربانی بهمن شهیدی بود. در سال 1342و با تلاش سروان صادقی و سایر دوستداران ورزش در پلیس، باشگاهی تحت عنوان پاس به ثبت رسید و پیش نویس اساسنامه تهیه و پاس دارای هویت قانونی و سازمانی شد. تا سال 1342تیم شهربانی در مسابقات مختلفی که در کشور برگزار می شد، شرکت کرد و خود را به عنوان یک تیم قدرتمند شناساند. عبد الحسین رسته، محمد رنجبر، حشمت الله مهاجرانی، حسن حبیبی، منوجهر حبیبی، حسین یزدانیان، ناصر نوآموز، بیژن معتمدی و چند بازیکن خوب دیگر در آن زمان عضو تیم شهربانی بودند. البته بازیکنانی چون مصطفی عرب، منصور امیر آصفی، غلامحسین نوریان و جلال طالبی در بعضی از مسابقات از تیم های دیگر به عنوان یار قرضی در این تیم بازی می کردند. در سال 1345اساسنامه باشگاه پاس به تصویب هیات مدیره رسید و بعد از دوازده سال فرازو نشیب و شرکت در مسابقات رسمی و غیر رسمی و پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. کلیه متدهای آموزشی و فرهنگی در این موسسه مطابق با آخرین سبک آموزشی بوده و استفاده از اساتید مجرب و خبره جز امتیاز های این موسسه است.

پاس قوامین
تصویری از موسسه فرهنگی ورزشی آموزشی پاس قوامین

نشانی و اطلاعات

برای تماس با بانک قوامین می‌توانید از اطلاعات و نشانی‌های زیر استفاده کنید:

شماره تلفن:

021-5151     021-88643000

ایمیل روابط عمومی [email protected]

آدرس: ضلع شمال میدان آرژانتین ابتدای بزرگراه آفریقا برج بانک قوامین

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید