بانک و بیمهمنتخب سردبیر

نگاهی به تاریخچه بانک مسکن، چهارمین بانک دولتی ایران

بانک مسکن

بیشتر ما هنگامی که بحث خانه دار شدن پیش می‌آید و به فکر دریافت تسهیلات مسکن می‌افتیم، اولین بانکی که به ذهن ما متبادر می‌شود بانک مسکن است. این بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی معتبر در کشور، علاوه برتولید واحدهای مسکونی ، درجهت اعطای تسهیلات و خدمات بخش مسکن، در موضوعات مرتبط با نظام تامین مالی مسکن و ساختمان فعالیت می‌کند. این بانک از نظر قدمت چهارمین بانک دولتی ایران است که در زمینه خدمات بانکداری خرد، بانکداری سرمایه گذاری و ارائه تسهیلات مسکن به هموطنان خدمت ارائه می‌کند. در ادامه در مورد تاریخچه این بانک و خدمات ارائه دهنده آن بیشتر خواهید دانست. پس با برات نیوز همراه باشید.

نگاه نزدیک به بانک مسکن

بانک مسکن یکی از بانک‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران است که در صنعت خدمات مالی فعال است و در حال حاضر 1255 شعبه در سراسر ایران دارد که شعبه مرکزی آن در تهران است. درآمد بانک در سال 92 بالغ بر 102 میلیارد ریال است و تعداد کارمندان آن نیز نزدیک به 8000 نفر است. در حال حاضر نادر قاسمی ایمنی، محمدعلی دهقان دهنوی و جعفر آقا ملائی و مجتبی عزیزیان اعضای هیئت مدیره این بانک هستند.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی از ۲۵ دی ۱۳۹۶ تا هنگام مرگ در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیرعامل بانک مسکن بود. او جایگزین محمدهاشم بت‌شکن گردیده بود. پیش از بت‌شکن، قدرت ‌الله شریفی، حسن کاری، احمد فرشچیان، اکبر رضاقلی، عبدالله ابتهاج، جواد بستانیان و احمد عزیزی مدیران عامل این بانک در دوران بعد از انقلاب اسلامی بوده‌اند.

نزدیک به 8000 نیروی انسانی که کارمند این بانک هستند در تلاش‌اند تا با تقسیم امور و فعالیت ها به اهداف مشترک برسند. بانک مسکن این کار را به گفته خود از طریق نیروهای صف و ستاد انجام می دهد. واحدهای اجرایی ( صف ) در بانک شامل شبکه شعب در مناطق و شهرهای مختلف می باشد و عملیات بانکی عموماً توسط شعب انجام می گیرد. واحدهای ستادی شامل ادارات مرکزی است که وظیفه هدایت، تدارکات، مشورت و راهنمایی واحدهای صف را برعهده دارد. همگام با توسعه شعب در بانک و به منظور ساماندهی بیشتر امور و در راستای سیاست تفویض اختیار و عدم تمرکز امور، فعالیت واحدهای سرپرستی در مناطق مختلف بانک طی سال 1369 آغاز گردید که از جمله واحدهای واسطه ای بین ستاد و صف محسوب می گردد. شعب بانک بر مبنای محل عملیات (مناطق جغرافیایی ) و ادارات مرکزی بر مبنای وظیفه ( تخصص) شکل گرفته است.

بانک مسکن
شعب بانک بر مبنای محل عملیات (مناطق جغرافیایی ) و ادارات مرکزی بر مبنای وظیفه ( تخصص) شکل گرفته است.

اهداف و ماموریت‌ها

بانک مسکن در سایت خود به طور کامل از اهداف و ماموریت و استراتژی‌های خود به طور شفاف پرده برداشته است که در ادامه در مورد آنها به طور کامل توضیحاتی می‌دهیم.

اهداف کلان بانک

۱- افزایش سهم از تامین مالی بخش مسکن و توسعه شهری

۲- تقویت ظرفیت تسهیلات دهی و توان مالی بانک

۳- ساماندهی انواع تقاضا در بخش مسکن و توانمندسازی مالی خانوارهای فاقد مسکن بویژه گروه های کم درآمد(با هدف دستیابی آنان به خانه های متناسب با درآمد)

۴- مدیریت بهینه ریسک و اداره اقتصادی بانک

۵-تقویت سلامت، شفافیت و انضباط

۶-ایجاد سازمان یادگیرنده و توسعه سرمایه های انسانی، سازمانی و اطلاعاتی

۷- برتری در ارائه خدمات مالی، بانکی و مشاوره به فعالین بخش مسکن

۸- افزایش مستمر بهره وری و چابکی سازمانی و بهبود فرآیندهای کلیدی بانک با بهره گیری از ابزارهای نوین فناوری اطلاعات

۹-بهبود نوآوری در محصولات، خدمات و ابزارهای مالی-بانکی

۱۰- ارزش آفرینی مستمر برای کلیه ذینفعان بویژه مشتریان بانکی

بیانیه مأموریت :

بانک مسکن، بانک توسعه ای – تخصصی در حوزه مسکن و توسعه شهری است که با پشتیبانی از اجرای اهداف کلان دولت در توسعه کمی و کیفی بخش مسکن و رونق آن، نقش موثری در توانمندسازی مالی فاقدین مسکن، تأمین مالی، اجرای برنامه‌های مالی- بانکی طرحهای توسعه ای دولت در حوزه مسکن و توسعه شهری و بازآفرینی شهری ایفا می نماید.

مأموریت :

تسهیل فرآیند تامین مالی حوزه مسکن و توسعه شهری و اعطاء تسهیلات جهت تامین مسکن کلیه خانوارهای فاقد مسکن و ارائه خدمات مالی، بانکی و مشاوره ای به فعالان، توسعه گران و سازندگان واحدهای مسکونی منطبق با الگوی مصرف برای اقشار میان درآمد و کم درآمد با تاکید بر احیاء بافت های فرسوده و شهرهای میان جمعیتی

بیانیه چشم انداز :

رهبری در ارائه اثربخش خدمات تامین مالی به فعالیتهای مسکن و توسعه شهری و تبدیل شدن به یکی از توانمندترین بانک های توسعه ایی – تخصصی منطقه غرب آسیا

استراتژی‌ها

همچنین استراتژی‌های این بانک را می‌توان موارد ذیل برشمرد. توسعه بانکداری عمومی مسکن به آحاد مردم، ارائه خدمات بانکداری سرمایه گذاری ( Investment Banking) از طریق گروه مالی با سازوکار بازار سرمایه،  تقویت بانکداری رهنی Mortgage Banking) )، پیاده سازی بانکداری توسعه ایی (Development Banking) ،  تقویت بانکداری شرکتی تخصصی در ارایه خدمات تامین مالی به انبوه سازان و توسعه گران ( Corporate Banking )،  ارتقای عملکرد گروه مالی بانک وظرفیت سازی نهادی بانک با حمایت از راه اندازی انواع موسسات مالی و اعتباری (Financial Holding Company)، مشارکت موثر در سیاست گذاری بخش مسکن و توسعه شهری.


بیشتر بخوانید: تاریخچه بانک تجارت، بانکی با 40 سال قدمت

تاریخچه بانک مسکن

پیش از انقلاب، بیست و پنجم دی ماه سال ۱۳۱۷ بانک رهنی با مشارکت وزارت دارایی وقت و بانک ملی ایران با سرمایه ۲۰۰ میلیون ریال به عنوان بانکی تخصصی در امر مسکن و ساختمان تأسیس شد و از آغاز سال ۱۳۱۸ رسما فعالیت خود را آغاز کرد. به این ترتیب  بانک مسکن در25 دیماه سال 1317 باتاسیس ” بانک رهنی ایران ” بعنوان بانکی تخصصی درامرمسکن وساختمان با سرمایه اولیه دویست ملیون ریال به مشارکت وزارت دارائی و بانک ملی ایران فعالیت خودرا آغازکرد. در ابتدا فعالیت های بانک حول موضوع مسکن بود و پرداخت تسهیلات در این زمینه را در کنار موارد دیگری مانند رهن اموال غیرمنقول باهدف خرید، احداث وتکمیل ، تعمیر و اعطای اعتباربه شرکتهای ساختمانی را انجام می‌داد. بانک از همان بدو تأسیس اعطای وام های ساختمانی را مشروط به ارائه نقشه مصوبه شهرداری نمود و در هر فرصتی بوسیله مهندسین خود صاحبان ساختمان را در امور ساختمانی ارشاد می نمود و در نتیجه خانه هایی که با کمک مالی بانک رهنی ایران برپا می گردید خانه هایی محکم و مجهز بود. ‌

پس از انقلاب بانک مسکن با چند بانک به نام های بانک‌های رهنی ایران، ساختمان، ‌شرکت سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی بانک‌های ایران و ۱۳ شرکت پس‌انداز و وام مسکن (کوروش، ‌اکباتان، ‌پاسارگاد در تهران و سایر مراکز استان‌ها از جمله ‌همدان، ‌کرمانشاه، ‌مازندران، گرگان، سمنان و آبادان) ادغام شد.

ترکیب جدید که تحت عنوان بانک مسکن  فعالیت های بانکی خود را در بخش ساختمان شروع نمود، طیف غالب آن راا ز هرحیث بانک رهنی ایران تشکیل می داد، و در واقع بانک مسکن تداوم فعالیت بانک رهنی ایران درقالب جدید است که با برخورداری از پیشینه و تجربیات طولانی خود حرکتی نوین را آغازنموده و از سال 1323 به خانه سازی مبادرت ورزیده است. همچنین در راستای توسعه فعالیتهای تخصصی بانک درامرساخت وساز مسکن بعنوان یک رسالت اجتماعی بانک مسکن درسال 1369 و با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی اقدام به ایجاد شرکت سرمایه گذاری مسکن نمود که فعالیت بیش از یک دهه این شرکت موجب تامین مسکن بخش عظیمی از هموطنانمان بارعایت استانداردهای ملی و قانونی گردیده است.

در حال حاضر بانک مسکن با شبکه گسترده خود در سطح کشور به عنوان بنگاه اقتصادی معتبر علاوه بر تولید واحدهای مسکونی، در جهت اعطای تسهیلات و خدمات بخش مسکن شامل تسهیلات  مختلف افتتاح حساب جاری، صدور انواع ضمانت‌نامه‌ها، حوالجات، خدمات چک فاکس، چک مسافرتی، انواع امور ارزی و اعتبار اسنادی و انواع خدمات الکترونیکی سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)، تلفنبانک، مسکن کارت، pin pad،  دستگاه خودپرداز، pos، محاسبه سود سپرده‌ها (در محیط وب) کارت هدیه و پایگاه‌های شبانه‌روزی فعالیت می‌کند.

بانک مسکن
ر حال حاضر بانک مسکن با شبکه گسترده خود در سطح کشور به عنوان بنگاه اقتصادی معتبر علاوه بر تولید واحدهای مسکونی، در جهت اعطای تسهیلات و خدمات بخش مسکن شامل تسهیلات  مختلف افتتاح حساب جاری، است

انواع خدمات

بانک مسکن با شبکه گسترده خود در سطح کشور به عنوان بنگاه اقتصادی معتبر علاوه بر تولید مسکن و پرداخت تسهیلات در بخش مسکن (خرید مسکن، ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی) در سایر بخش‌ها نیز خدمات تسهیلات مضاربه در بخش خدمات و بازرگانی، اجاره به شرط تملیک جهت خرید و تهیه مطب پزشکان، دفتر کار وکلا، دفاتر خدمات مهندسی و خرید تجهیزات پزشکی، همچنین با انواع خدمات بانکی نظیر افتتاح حساب جاری، صدور انواع ضمانت نامه‌ها، حواله‌جات، امور ارزی، اعتبار اسنادی و خدمات الکترونیکی فعالیت می‌نماید. به طور کلی چهار دسته خدمات اصلی در این بانک وجود دارد که به شرح زیر است.

سپرده ها

تسهیلات

خدمات ارزی

خدمات ریالی

خدمات الکترونیکی نیز خدمات مبتنی بر اینترنت و خدمات مبتنی بر تلفن همراه در کنار سامانه های مختلف را شامل می شود. برای مثال در زمینه خدمات مبتنی بر اینترنت شامل

و خدمات مبتنی بر تلفن و تلفن همراه شامل موارد زیر است:

بانکداری موبایلی مسکن
سامانه همراه بانک مسکن

در زمینه تسهیلات نیز پرداخت تسهیلات خرید یا ساخت مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان درقالب سپرده صندوق مسکن یکم با نرخ ۸ درصد برای زوجین در شهر تهران و ۶ درصد در بافت فرسوده، مزیت رقابتی مطلوبی را نسبت به سایر بانک‌ها برای بانک مسکن ایجاد نموده‌است. همچنین پرداخت تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون تومان با نرخ هفده و نیم درصد در سال ۹۵ و بدون نیاز به سپرده درشهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر و مراکز استان‌ها مزیتی ایده ال برای تمامی هم میهنانی که آرزوی داشتن سرپناهی مستقل را دارند، به ‌شمار می‌رود. به ‌طور کامل تر تسهیلات خرید مسکن بانک‌مسکن را می‌توان به شرح زیر عنوان نمود.

انواع تسهیلات برای خرید مسکن

اگر سری به بانک مسکن به صورت حضوری و یا به سایت آن زده باشید، متوجه می‌شوید که وام این بانک برای تسهیلات مسکن را به چند صورت می‌توانید دریافت کنید که برخی از آنها در مواقعی که قصد خرید فوری برای مسکن دارید، به کار شما می‌آیند و برخی دیگر نیز در حالتی که نیاز به سپرده گذاری برای دریافت مسکن پس از 1 سال دارید مناسب شما خواهد. این وام ها دوره پرداخت و سودهای متفاوتی دارند و برای ساکنین تهران و شهرستان‌ها مبالغ آنها فرق دارد که در ادامه در مورد جزئیات آنها اطلاعاتی را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن با نرخ ۱۷٫۵ درصد:

انفرادی: تهران 100 میلیون، مراکز استان‌ها و سایر شهرها 80 میلیون تومان. زوجین: تهران ۱۰۰ میلیون، مراکز استان‌ها و سایر شهرها 160 میلیون تومان. برای افزایش قدرت خرید، در کنار وام اوراق ۲۰۰ میلیونی، می‌توان روی وام جعاله هم حساب باز کرد که اخیرا دو برابر شده و به ۴۰ میلیون تومان رسیده است. بر این اساس هر زوج تهرانی می‌تواند تا ۲۴۰ میلیون تومان از محل اوراق گواهی حق تقدم یا همان اوراق تسه، وام خرید مسکن دریافت کند.

وام اوراق مسکن زوجین برای شهر‌های بزرگ یعنی مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، از ۸۰ میلیون به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و وام انفرادی در این شهر‌ها از ۵۰ میلیون به ۸۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین زوجین در سایر شهر‌ها که کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، می‌توانند به جای ۶۰ میلیون تومان، حالا ۱۲۰ میلیون تومان وام اوراق مسکن دریافت کنند. این وام در حالت انفرادی ۴۰ میلیون تومان بود و حالا به ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق مسکن یکم با نرخ ۸ درصد:

انفرادی: تهران ۸۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر ۶۰ میلیون و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان توضیح: استفاده از مبالغ تسهیلاتی فوق مستلزم طی حداقل یک دوره یکساله و سپرده‌گذاری به میزان ۵۰ درصد تسهیلات است. بدیهی است درصورت سپرده‌گذاری با مبالغ کمتر طول دوره انتظار طولانی می‌گردد یا اینکه مبلغ تسهیلات کمتری به مشتری پرداخت می‌گردد. زوجین: تهران ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان. همچنین متقاضیان (انفرادی و زوجین) به صورت تلفیقی نیز می‌توانند از این ۲ نوع تسهیلات (اوراق یا صندوق یکم) تا سقف مقرر استفاده کنند.

همچنین انواع دیگر وام مانند صندوق پس انداز مسکن جوانان و جعاله و … در کنار فروش اوراق تسه از اموری است که بانک مسکن در زمینه اعطای وام خانه دار شدن انجام می‌دهد.

اطلاعات تماس بانک مسکن

تلفن مرکز ارتباط برای تهران 1830 و برای شهرستان‌ها 61088

آدرس: تهران، میدان ونک ، خیابان ولیعصر، نرسیده به خیابان میرداماد، خیابان عطار، پلاک 14

ایمیل: [email protected]

وب سایت: https://bank-maskan.ir

آدرس بانکداری‌ الکترونیک: https://ib.bank-maskan.ir/fa/Users/LoginPage.aspx

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید