بانک ملی ایران اعلام کرد که با توجه به عملکرد شفاف و درچارچوب قوانین این بانک، به زودی فعالیت اعتباری خود را در هامبورگ آغاز می کند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که برخی از رسانه های خارجی به نقل از دولت آلمان اعلام داشته اند که بانک ملی ایران قوانین شفافیت را نقض کرده است.

از این رو، اداره نظارت دارایی فدرال آلمان، با انتشار اطلاعیه‌ای تایید کرده که اعطای اعتبارات مالی مانند وام بانکی برای بانک ملی ایران، در شعبه هامبورگ را منع و محدود ساخته است.

براساس اطلاعیه اداره نظارت دارایی فدرال آلمان، دلیل این ممنوعیت، «نقض قوانین شفافیت» در کشور آلمان، توسط بانک ملی ایران، اعلام شده است.

درهمین حال، در ادامه این اطلاعیه آمده است که بانک ملی «الزامات سازمان‌های تجاری» منطبق با قوانین بانکداری آلمان را رعایت نکرده است.

نقض قوانین توسط بانک ملی ایران در هامبورگ

همچنین در بیانیه اداره دارایی آلمان اعلام شده است که موارد تخطی این بانک از الزام‌های قانونی مرتبط، شناسایی و حکم صادره نهایی شده است.

این درحالی است که بانک ملی خود این ادعای اداره نظارت دارایی فدرال آلمان را نپذیرفته و آن را تکذیب کرده است .

به طوری که مدعی شده تمامی فعالیت های بانک ملی طبق قوانین و به طور شفاف انجام می شود.

برهمین اساس معاون امور ارزی و بین الملل این بانک اعلام کرده که فعالیت اعتباری شعبه هامبورگ این بانک به زودی از سر گرفته می شود.

‌محسن امین زارع با بیان این که توقف اعطای اعتبار در شعبه هامبورگ موقت و ناشی از تغییرات مدیریتی آن بوده است،‌ اظهار کرد:

اصرار بانک ملی نسبت به شروع به کار شعبه هامبورگ به زودی

ارائه خدمات اعتباری در این شعبه با شروع به کار مدیر جدید محلی که مراحل انتصاب و تایید او توسط مقام نظارت بانکی آلمان نهایی شده است، به زودی آغاز می‌شود.

وی درادامه افزود: همه فعالیت‌های شعب واحدهای خارج از کشور بانک ملی ایران کاملا شفاف و در چارچوب ضوابط و مقررات کشورهای متبوع است.

این درحالی است که اداره نظارت دارایی فدرال آلمان همچنان بر موضوع انجام فعالیت های غیر قانونی بانک ملی دراین کشور اصرار دارد.

همچنین برخی کارشناسان اعلام داشته اند که در سال‌های اخیر فعالیت‌های بانک ملی ایران در خارج به دلیل نقش آن در دور زدن تحریم‌ها و همچنین نقض قوانین و مقررات در کشورهای میزبان با محدودیت‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شده است .

 علاوه بر این  به تازگی اعطای اعتبارات مالی مانند وام بانکی برای شعبه هامبورگ این بانک نیز، ممنوع شده است.

اعمال تحریم ها و مشکلات بسیار بانک ملی در سایر کشورها

نکته قابل تامل این که فعالیت‌های بانک ملی ایران در طول سال‌های گذشته، تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی با مشکلات زیادی روبرو بوده است.

به طوری که در راستای محدود سازی فعالیت های بانک ملی در هامبورگ ، پیش‌تر یک شرکت آلمانی به نام «تله‌کوم دویچلند» در آذر سال 97 اعلام کرده بود که ضمن فسخ قرارداد با بانک ملی، تلفن و اینترنت این بانک در هامبورگ را به دلیل تحریم‌های آمریکا قطع کرده است.

باید توجه داشت که بانک ملی ایران پس از فسخ قرارداد از این شرکت شکایت کرد و در پی آن، دادگاه ایالتی شهر هامبورگ به نفع بانک ملی رای داد.

 اما آنچه مسلم است اینکه این شرکت آلمانی با تاکید بر اینکه حدود نیمی از درآمدش مربوط به بازار آمریکاست، بر استدلال خود در فسخ قرارداد بانک ملی تاکید کرد.

اظهار امیدواری مردم درخصوص نهایی شدن مذاکرات برجام

براساس این گزارش، با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، فعالیت بانک‌های ایرانی در خارج از کشور با محدودیت‌های بسیاری مواجه شد.

و اسیب های اعمال این محدودیت ها و تحریم ها به شدت اقتصاد ایران را درچار بحران ساخت.

درهمین حال اعلام شده که به زودی برگزاری نشست های مذاکرات برجام از سرگرفته می شود .

مردم ایران به نتیجه نهایی این نشست ها که توافق میان کشورها را در برنامه خود دارد بسیار امیدوارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *