بانک مهر اقتصاد ، یکی از بانک‌های نظامی است که به تازگی در بانک سپه ادغام شده است اما خواندن تاریخچه و اطلاعاتی در مورد آن خالی از لطف نیست. با برات نیوز همراه باشید تا در مورد این بانک بیشتر بدانید.

آمار و ارقام بانک مهر اقتصاد

این بانک پیش از ادغام در بانک سپه دارای 800 شعبه در سراسر کشور بود. سرمایه اولیه بانك درسال 1372 مبلغ ده میلیون ریال هبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده كه طی دو مرحله به مبلغ 1500 میلیارد ریال افزایش و در آخرین مرحله به منظور صدور مجوز قطعی فعالیت بانک مهر اقتصاد، این مبلغ به 4100 میلیارد ریال افزایش یافت. آخرین صورت مالی ارائه شده توسط این بانک در سال ۱۳۹۵ بوده و پس از آن صورتهای مالی خود را ارائه ننموده است. بانک مهر اقتصاد از ۷ خرداد ۱۳۹۹ به شبکه شتاب پیوست اما پیش از آن امکان پرداخت و وصول وجه شتابی از طریق اینترنت میسر بود و امکان انتقال وجه از سامانه آپ و همراه کارت برای بانک مهر اقتصاد به عنوان مبدأ و مقصد انتقال در کنار سایر بانک‌ها فراهم ‌شده ‌بود. دفتر مرکزی بانک مهر اقتصاد در خیابان پاسداران نبش خیابان توحیدی مستقر بود.

این موسسه در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران بر اساس اطلاعات سال مالی ۱۳۹۲ در رده هفدهمین شرکت برتر ایران از نظر میزان فروش/درآمد قرار گرفت و در سال ۹۴ نیز در کل سیزدهم و بین تمامی بانک‌های کشور در رتبه ششم قرار گرفت. از جمله افتخارات این بانک می‌توان به تدوین و پیاده سازی نظام جامع آموزش راهبردی کارکنان در راستای تحقق عملی بانکداری اسلامی، تهیه و تدوین نظارت انگیزشی و کنترلی و ساز و کارهای کنترل شرعی، تشکیل کمیته فقهی بانکداری اسلامی با حضور نماینده محترم ولی فقیه و علمای برجسته در حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی، راه اندازی سایت پاسخگویی به سوالات شرعی (از منظر بانکداری اسلامی) برای کارکنان و مشتریان، تهیه و تدوین کتاب، جزوات و بروشورهای آموزش بانکداری اسلامی برای مشتریان و کارکنان و … اشاره کرد. اين بانك در سال های گذشته در عرصه هاي مختلف كشاورزي، پرورش طيور، آبزيان و ماكيان، صنايع دستي، باغداري و توليد انواع كودهاي شيميايي بيش از 375 ميليارد ريال تسهيلات اشتغال زايي پرداخت كرد.

لازم به ذکر است اداره بانکداری اسلامی این بانک درسال 1389 با استفاده از تجارب ارزشمند سال ها فعالیت خود و با بهره گیری از نظرات کارشناسان و صاحب نظران، پروژه آسیب شناسی عدم تحقق کامل بانکداری بدون ربا در نظام بانکی کشور را اجرایی نموده و متناسب با مشکلات موجود، راهکارها و برنامه های عملیاتی 3 ساله را برای حل این مشکلات ارائه نموده است. ازجمله این راهکارها و اقدامات عملی عبارتند از:

 • ایجاد اداره بانکداری اسلامی در ساختار سازمانی بانک
 • انطباق کامل عملیات بانکی با موازین شرعی و حقوقی
 • تدوین و اجرای برنامه جامع آموزش بانکداری اسلامی به منظور نهادینه ساختن
 • تهیه کلیپ های آموزشی و کاربردی اجرای خرید دین، مشارکت مدنی و فروش اقساطی
 • تهیه کتاب الکترونیکی بانکداری اسلامی برای آموزش مفاهیم بانکداری اسلامی
 • برگزاری همایش های «آب و آیینه » و نمایشگاه های بانکداری اسلامی در جهت فرهنگ سازی
 • فرهنگ بانکداری اسلامی در سطح کارکنان و مشتریان
بانک مهر اقتصاد
بانک مهر اقتصاد

تاریخچه

بانک مهر اقتصاد از ابتدای شروع فعالیت خود با نام موسسه قرض الحسنه بسیجیان در سال 1372 با هدف ایجاد زمینه های مساعد جهت رشد اقتصادی جامعه و ارتقا سطح رفاه اجتماعی آحاد ملت آغاز بکار کرد. و از شروع فعالیت با توجه به نیاز مبرم کشور به تحول در زمینه سامانه بانکداری سنتی، ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی را سرلوحه فعالیت بانکی و پولی خود قرار داد. در سال 1379 این موسسه درخواست تبدیل از موسسه قرض‌الحسنه به موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد و بدین ترتیب موسسه از سال 1381 حائز شرایط ارتقاء به موسسه مالی و اعتباری شناخته شد. اساسنامه بانک مهر اقتصاد در تاریخ 24/12/1391 در شورای محترم پول و اعتبار به تصویب رسید و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را در تاریخ 29/01/1389 به سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور ابلاغ نمود و در مهرماه سال 1391 شرکت سهامی عام بانک مهر اقتصاد در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شد.

به این ترتیب مؤسسه قرض‌الحسنه مهر بسیجیان، در مهر ماه ۱۳۹۱ موفق به تبدیل نوع شخصیت حقوقی خود به شرکت سهامی عام گردید و اداره ثبت شرکت‌ها نام بانک مهر اقتصاد را ثبت نمود. بانک مهر اقتصاد متقاضی دریافت مجوز از بانک مرکزی بود. مؤسسه مالی و اعتباری مهر، مؤسسه قرض‌الحسنه مهر بسیجیان، و پیش‌تر صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان یک مؤسسه مالی و اعتباری، دارای موافقت نامه اصولی اولیه تبدیل شده به بانک در شرف تأسیس و متقاضی دریافت مجوز، وابسته به بنیاد تعاون سازمان بسیج مستضعفین بود. در سه سال آخر فعالیت بانك مهر اقتصاد به عنوان الگويي در زمينه بانكداري بدون ربا در سراسر كشور، مدل بانكداري اسلامي را تدوين و اجرا كرد. بانك مهر اقتصاد بانكي ارزشي است و به عنوان يك بانك بسيجي در راستاي فرمايشات رهبري گام برمي دارد و به همين منظور سرفصل اقتصاد مقاومتي در اين بانك تدوين شده بود.

در نهایت بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد. با برگزاری مجامع ادغام بانک مهر اقتصاد تاکنون بیش از ۷۶۹ شعبه و  بالغ بر ۸۸۰۰ نفر پرسنل به بانک سپه افزوده شده و در چارچوب قوانین و مقررات ابلاغی بانک به صورت یکپارچه آماده خدمت رسانی به آحاد مردم و هموطنان عزیز است. در پی اعلام ریاست کل محترم بانک مرکزی مبنی بر برگزاری مجامع بانک‌های حکمت ایرانیان و مهر اقتصاد در هفته جاری، بانک سپه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بورس و اوراق بهادار، زمینه برگزاری مجامع این دو بانک را فراهم کرد و در دومین گام مجامع مربوط به بانک مهر اقتصاد با حضور اکثریت سهامداران روز دوشنبه دوازدهم خردادماه سال ۱۳۹۹ برگزار شد. از روز سه شنبه سیزدهم خردادماه سال جاری شعب بانک سابق مهر اقتصاد با تابلوهای بانک سپه آماده ارائه خدمات به هموطنان عزیز و مشتریان گرامی هستند.

بانک مهر اقتصاد
ادغام بانک های نظامی

ارزش های بنیادین

بانک مهر اقتصاد با دامنه گسترده و وسیع خود در سطح کشور و برخورداری از حدود هشتصد نقطه عملیاتی، با تلاش و پشتکار جهادگران واقعی، حُسن توجه و اعتماد مشتریان و سایر ذینفعان، در مسیر ارتقاء به یک مجموعه بزرگ در عرصه فعالیت های اقتصادی کشور گام برداشته است. ارائه خدمات متنوع و نوین بانکی با استفاده از دانش، تجربه، توان و تأکید بر ارزش آفرینی پایدار برای ذی نفعان، افتخاری بزرگ، مقدس و البته در عمل، بسیار طاقت فرسا و سخت است و این رسالت، اکنون و در آستانه ربع قرن فعالیت بانکی، دو چندان شد. بانک مهر اقتصاد در راستای ارزش آفرینی، همواره سعی کرده تا با تکیه بر فرهنگ بسیجی – انقلابی و بسیاری از ظرفیت های بالفعل و بالقوه، بعنوان یک سازمان اقتصادی ارزشی، پویا، چابک و بهره مند از سرمایه انسانی تقوا محور، در حوزه کسب و کار بانکی استمرار حیات داشته باشد. ارزش های بنیادین این بانک عبارتند از:

 • همسویی با سیاست های کلان دولت
 • نقش آفرینی در اقتصاد ملی و بین المللی
 • نوآوری و رقابت پذیری
 • پایبندی به اخلاق حرفه ای و مشتری مداری
 • ایفای مسئولیت های اجتماعی

اهداف کلان

با نگاه به سند راهبردی و ارزش های سازمانی همچون؛ دین مداری، اخلاق گرایی، تقوا محوری و مدیریت نوآور و مشارکتی برای رسیدن به آرمان هایش – بانکی الگو در حوزه جامع بانکداری اسلامی – ،  تا کنون با تلاش و مشارکت همه ی همراهان خود اعم از کارکنان، سهامداران و دلسوزان توسعه ی کشور، مسیری موفق را طی نموده است و بر تمامی مشکلات و موانع چیره و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، بهبود فضای کسب و کار و خدمت رسانی صادقانه به هم وطنان عزیز به عنوان سازمانی ارزشی گام بر می دارد. اهداف کلان این بانک عبارتند از:

 • حفظ و تعمیق سهم بازار
 • تمرکز بر محور سودآوری
 • ارتقاء و تثبیت جایگاه برند
 • توانمندسازی و سرآمدی سرمایه انسانی

استراتژی های کلان بانک

 • استراتژی توسعه خطوط کسب و کاری
 • استراتژی یکپارچگی و انسجام بخشی سازمانی
 • استراتژی استقرار بانکداری دیجیتال

مدیران

از مدیران عامل این بانک می توان به غلامحسن تقی‌نتاج و سید ضیاء ایمانی اشاره کرد که در دوره های مختلف وظیفه مدیر عاملی بانک را بر عهده گرفتند. ایمانی روابط عمومی را چشم بینا و گوش شنوای سازمان می داند، لذا عقیده دارد نباید آن را تنها یک ماموریت خاص در نظر گیریم چرا که از نقطه نظر استراتژیک، باید در برنامه های راهبردی ایفای نقش کند. مدیر عامل بانک مهر اقتصاد، روابط عمومی را حلقه وصل میان همکاران، مشتریان و ذینفعان واحد عنوان کرد و اعتقاد دارد مجموع فعالیت ها و ماموریت های بانک حول این سه محور است که در این میان روابط عمومی زنجیره وصل و عاملی مهم برای ارتباط موثر و دوسویه آن ها با یکدیگر و مدیران عالی سازمان به شمار می رود. در حالی که نقی نتاج، تمرکز بر بانکداری الکترونیک را یکی از سرلوحه‌های کاری خود قرار داده بود. او در یک مصاحبه در این باره گفت: ما در این زمینه از ابتدای امر با چالش کمبود دانش روبه‌رو بوده‌ایم و متأسفانه این مشکل کماکان ادامه دارد. انتظارات ما باید با توجه به این امر و علم به این مسئله تنظیم شود تا بتوانیم با تصمیم‌گیری درست، مسیر بهتری برای حل این مشکل و چالش انتخاب کنیم‌. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که فعالیت‌های پولی و مالی، فعالیت محوری اقتصادی تمام کشورهاست و در حال حاضر اقتصاد همه کشورها با توجه به همین مدل مدیریت می‌شود‌. واقعیت این است که اقتصاد پول‌محور با تمام علامت سؤال‌هایی که در برابر آن هست، بر همه کشورها حاکم است و چون هنوز نتوانسته‌ایم چیزی را جایگزین پول کنیم‌، ظاهرا گریزی هم از آن نیست. بنابراین باید گفت پول و متعاقب آن بانک، محوری‌ترین موضوع اقتصاد هر کشور است‌. البته در برخی از کشورها به‌ دنبال این بوده‌اند که سرمایه یا سهام را جایگزین پول کنند، ولی ما تا‌کنون تجربه موفقی را که در آن بازار دیگری جایگزین بازار پول شده باشد، مشاهده نکرده‌ایم.

دكتر سيد ضياء‌الدين ايماني كه به جاي دكتر غلامحسين تقي‌نتاج مديرعامل بانك مهر اقتصاد شد، پيش از اين مديرعامل بانك رفاه كارگران بوده است و از سطوح پايين بانكي به اين مرحله رسيده است. وي همچنين با 26 سال سابقه بانكي از فرماندهان غواص عمليات فاو با 60 ماه جبهه و 45 درصد جانبازي است. نوشادی مديرعامل بنياد تعاون بسيج در مراسم توديع و معارفه مديرعامل بانك مهر اقتصاد مأموريت‌هاي مديرعامل جديد اين بانك را حركت در مسير اقتصاد مقاومتي، خروج از داري، تلاش جدي در توسعه بانكداري اسلامي، برنامه‌ريزي و تلاش براي بهبود اقتصاد كشور، رعايت قانون بازار سرمايه، شفافيت در ارائه آمار و اطلاعات بانك، برنامه‌ريزي براي افزايش ارزش سهام بانك و ارائه طرح‌هاي حمايتي از صنايع و توليد كشور عنوان كرد و از وي خواست در تحقق اين اهداف همه تلاش خود را بكند.

اعضای هیئت مدیره بانک مهر اقتصاد به شرح زیر است:

غلامحسین تقی نتاج (مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره)

یوسف مرتضایی (عضو هیئت‌مدیره)

حامد هیئت داودیان (رئیس هیئت‌مدیره)

مجید رحیمی (عضو هیئت‌مدیره)

بیشتر بخوانید: معرفی بانک قرض الحسنه مهر ایران

خدمات

با توجه به افزایش و شدت رقابت بین بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، ارایه خدمات در مکان و محل های موردنظر مشتریان، عاملی تعیین کننده در جذب و نگهداری مشتریان بانک است. از این رو به منظور سهولت دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، بانک همواره تلاش دارد با توسعه بهینه و اقتصادی شبکه شعب خود و استفاده از ابزارهای نوین بانکداری الکترونیک (دستگاه دریافت الکترونیکی POS ، خودپردازها ATM ، اینترنت بانک و…) این مهم را عینیت بخشد. با این رویکرد، بانک مهر اقتصاد با 800 شعبه در سراسر کشور فعالیت می کرد که اکنون مشتریان می‌توانند تحت نام بانک سپه در همین بانک سپرده‌های خود را نگهداری کنند.

محصولات الکترونیکی:

 • کارت‌بانکی
 • اینترنت بانک
 • همراه بانک
 • پیام کوتاه بانکی
 • تلفن‌بانک
 • خودپرداز
 • پایانه فروش

خدمات الکترونیکی

 • انتقال وجه شتابی
 • پرداخت قسط شتابی
 • پیگیری تراکنش‌های ناموفق
 • محاسبه سود سپرده
 
بانک مهر اقتصاد
بانک مهر اقتصاد

شرکت های وابسته

 • شرکت آتیه سازان مهر اقتصاد (شرکت تامین نیروهای خدماتی و وصول مطالبات بانک مهر اقتصاد)

شرکت سهامی کارکنان بانک مهر اقتصاد با پیشنهاد مدیر عامل محترم جناب آقای دکتر ایمانی و تصویب هیئت مدیره بانک ازسال 1395با نام شرکت” آتیه سازان مهر اقتصاد ” فعالیت خود را آغاز کرد. هدف تاسیس و ماموریت اصلی این شرکت شناسایی و تمرکز بر رفع نیازهای کارکنان بانک مهر اقتصاد و شرکتهای وابسته بوده و بر اساس رهنمودهای مدیر عامل محترم بانک همواره 4 محور اساسی ذیل میبایست کانون و اساس فعالیتهای شرکت باشد:

1-کرامت انسانی کارکنان

2-امنیت شغلی همکاران

3-رفاه و سلامت خانواده ها

4-توسعه سرمایه انسانی

5-ایجاد ارزش افزوده و سودآوری

 • شرکت تجلی مهر ایرانیان

شركت تجلي مهر ايرانيان در سال 1388 به عنوان يكي از شركت ­هاي تابعه شركت سرمايه­ گذاري مهر اقتصاد ايرانيان منظور فعاليت در كليه امور ساختماني، اقتصادي و بازرگاني در تهران به ثبت رسيد. در اوايل سال 1390 در راستاي تصميمات اتخاذ شده به عنوان هلدينگ عمران و ساختمان شروع به فعاليت نمود كه بر همين اساس سهام شركت هاي سازندگي انصار، كوثر آذربايجان، كوشا پايدار، فراسوي شرق، افتخار خوزستان به هلدينگ مذكور منتقل گرديد. سپس در اواخر سال 1392، بر اساس سیاست های شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، کلیه سهام شرکت فراسوی شرق به استثنای یک سهم به بنیاد تعاون بسیج واگذار گردیده است.

شرکت تجلی مهر ایران یک هلدینگ عمران و ساختمانی وابسته به موسسه مالی و اعتباری مهر است. در سال 1391 انجام امور فروش و بازاریابی واحد های تجاری مجموعه سینما آزادی تهران توسط این شرکت به شرکت دوان ایرانیان محول گردید. سینما آزادی را می توان اولین پروژه تجاری فرهنگی دوان در نظر گرفت پروژه ای که خود یکی از المان های مهم شهر تهران محسوب می شود. انجام کلیه امور تحقیقات بازار برای واحدهای تجاری سینما و همچنین صنف بندی تجاری های موجود از مجموعه اقدامات دوان برای این پروژه بوده است.

 • شرکت فراسوی شرق

شرکت فـراسوی شرق در تاریخ 11/22/ 1368 تحت شماره 6305 اداره ثبت شرکت های مشهد به ثبت رسیده است و یکی از شرکت های تابعه شرکت تجلی مهر ایرانیان (هلدینگ عمران و ساختمان) و همچنین عضو انجمن صنفی انبوه سازان استان خراسان رضوی است. رتبه شرکت 4 ابنیه و راهسازی و موضوع شرکت برابر ماده 2 اساسنامه عبارت از طراحی و محاسبه، اجرا و نظارت بر کلیه پروژه های عمرانی است. این شرکت در طی سالهای فعالیت خود با بهره گیری از توانمندی مدیرانی لایق و متخصص توانسته است ده ها پروژه عمرانی را سرمایه گذاری و مدیریت نماید که با سپاس از تمامی مدیران عامل از آغاز تا کنون و سایر تلاشگران شرکت، موارد ذکر شده به اطلاع خواهد رسید. برابر مصوبه مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در تاریخ 93/03/19 اعضای هیئت مدیره جدید برای مدت 2 سال انتخاب شده اند و عهده دار وظایف محوله است.

نشانی و اطلاعات :

تلفن

021-22770001-9

مرکز ارتباط

021-8989

آدرس

تهران ـ خیابان پاسداران ـ خیابان شهید توحیدی (گلستان چهارم) ـ پلاک 182

وب سایت

https://www.mebank.ir

آدرس بانکداری‌ الکترونیک

https://ib.mebank.ir/webbank/login/loginPage.action

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *