بانک کارآفرین نخستین بانکی است که در این گواهی سپرده را منتشر کرده است. این بانک در کنار دستاوردها و افتخارات دیگری که کسب کرده، می‌کوشد متعهد به ایفای مسئولیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی، امین سپرده‌گذاران، حامی تولیدکنندگان، صنعتگران و بازرگانان در راستای نیل به اهداف مجموعه باشد. با برات نیوز همراه باشید تا بیشتر در مورد این بانک بدانید.

آمار و ارقام مرتبط با بانک کارآفرین

بانک کارآفرین به عنوان یکی از خوشنام‌ترین و معتبرترین بانکهای کشور، وارد سومین دهه فعالیت خود شده است. این بانک با تکیه بر سه سرمایه بنیادین مشتمل بر سرمایه انسانی متعهد و کارآمد، سرمایه‌های مادی شفاف و ناشی از انجام فعالیتهای بانکی قابل اتکا و سرمایه‌های تخصصی مبتنی بر دانش و تجارب حرفه‌ای، توانسته است نزد مشتریان به عنوان ذی‌نفعان اصلی از جایگاه معتبری برخوردار باشد. بانک کارآفرین نخستین بانکی است که در ایران گواهی سپرده منتشرکرده و نخستین بانک خصوصی ایرانی است که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را در بازار سرمایه ایران راه‌اندازی نموده است، همچنین به دلیل نبود قوانین و مقررات در این زمینه، همکاران این بانک در تدوین قوانین و مقررات مربوطه با سازمان بورس همکاری نزدیک داشته اند.

سرمایه این بانک در سال ۱۳۹۰ به چهار هزار و پانصد میلیارد ریال بالغ شد. کارآفرین در سال 81 به عنوان اولین بانک خصوصی در فهرست تابلوی بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت. بر اساس قانون تاسیس بانک غیردولتی و با افزایش سرمایه، طی دو مرحله، از ۳۰ میلیارد ریال به مجموعا ۲۰۰ میلیارد ریال، با درخواست تبدیل موسسه اعتباری کارآفرینان به بانک کارآفرین، فعالیت رسمی این بانک آغاز شد. سهامداران عمده بانک کارآفرین عبارتند از : شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین، ۸.۹۱ درصد، شرکت بیمه کارآفرین، ۷.۶ درصد، شرکت مهرآفرینان دوران، ۵ درصد، شرکت توسعه اقتصاد فردا، ۵ درصد، شرکت ایده‌گستر دوراندیش، ۵ درصد، شرکت نگین گنجینه ایرانیان، ۵ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر، ۵ درصد.

این بانک که درآمد آن در سال 2009 152 میلیون یورو بوده دارای 1925 کارمند تا دو سال پیش بوده ، تعداد شعب آن بیش از 100 شعبه است. تعداد دستگاه های خودپرداز این بانک 139 و تعداد کارت صادر شده 1868251 و تعداد دستگاه پایانه شعب 119 عدد است. بانک کارآفرین، زمانی ولی الله سیف که قبلا مدیرعامل بانک ملی بود و از افراد باسابقه در امور بانکی به حساب می آید را در راس امور قرار داد تا فعالیت های بانکی خود را به شکلی جدی دنبال کند. این بانک در ارائه نرخ سود بانکی هم از سایر رقبای بانکی خود پیشی گرفت تا تقریبا بیشترین سود را به سپرده های بلندمدت 5 ساله در پایان سر رسید 169.6 درصد سود می پرداخت. این بانک برای سپرده های 4 ساله سودسالیانه علی الحساب 28 درصدی و در پایان دوره سود 112.56 درصدی را اعطا می کرد. سپرده های سه ساله در این بانک به طور سالانه 24 درصد و در پایان دوره 73 درصد سود دریافت می کنند. تسهیلات دهی در این بانک بیشتر به بازرگانان و فعالان اقتصادی انجام می شود.

بانک کارآفرین
بانک کارآفرین، زمانی ولی الله سیف که قبلا مدیرعامل بانک ملی بود و از افراد باسابقه در امور بانکی به حساب می آید را در راس امور قرار داد تا فعالیت های بانکی خود را به شکلی جدی دنبال کند.

تاریخچه بانک کارآفرین

با مشارکت اعضای جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن های مدیران صنایع، شرکتهای ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی، مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و با سرمایه ۳۰ میلیارد ریال، بانک کارآفرین فعالیت خود را در ابتدا به صورت موسسه اعتباری غیربانکی آغاز کرد که در آن زمان نام آن شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان بود و در سال 1378 به ثبت رسید. پس از تصویب قانون تاسیس بانک‌های غیردولتی و اعلام ضوابط تاسیس از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیات مدیره موسسه با اشراف به مزیت‌های ویژه بانک از جمله امکان ارائه خدمات متنوع بانکی، افتتاح حساب جاری، جلب مشتریان بیشتر و در مجموع استفاده بهینه از امتیازهای قانونی، مراتب اخذ مجوز جهت تاسیس بانک خصوصی را با جدیت پیگیری نمود. با تحقق افزایش سرمایه طی دو مرحله از ۳۰ میلیارد ریال به ۲۰۰ میلیارد ریال، درخواست تبدیل موسسه اعتباری کارآفرینان به بانک کارآفرین بر اساس قانون تأسیس بانک غیردولتی مصوب فروردین ماه سال ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی ارائه شد. مجوز لازم طی نامه ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر شد و پس از طی تشریفات قانونی به تاریخ پنجم دی ماه سال ۱۳۸۰ اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران، فعالیت رسمی بانک کارآفرین عملاً آغاز شد.

بررسی‌های کارشناسی از عملکرد مطلوب بانک کارآفرین از ابتدای تاسیس موجب گردید تا درخواست پذیرش سهام بانک در جلسه مورخ 7 بهمن 1381 هیات پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار تهران مطرح شده و پذیرش سهام بانک در سازمان مذکور مورد تصویب قرار گیرد. نام بانک کارآفرین هم‌اکنون به‌عنوان اولین بانک در فهرست تابلوی بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفته است.

بانک کارافرین از باتجربه های صنعت بانکداری در بخش خصوصی است اما شیوه فعالیتش قدری با سایر بانک های دیگر تفاوت دارد به همین دلیل به اندازه سایرین بر سر زبانها نیفتاده است. بانک کارآفرین در ابتدا فعالیت خود را به عنوان موسسه اعتباری غیربانکی آغاز کرد تا به عنوان موسسه ای ویژه کارآفرینان با همکاری اعضاء انجمن‌های مدیران صنایع، شرکت‌های ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی و چند موسسه اقتصادی دیگر فعالیت کند. این موسسه در طول چند سال اخیر تصمیم خود را تغییر داد تا به مانند سایر بانک ها به فعالیت بانکی بپردازد. بانک کارآفرین با شناسایی اولویت‌های فعالان حوزه کسب‌وکار و مشارکت در تأمین منابع مالی پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف صنعتی در راستای رونق اقتصادی و توسعه کسب‌وکار، در اجرای سیاست‌های توسعه اقتصادی کلان کشور گام برداشته و با یاری خدا این روند همچنان با قوت ادامه خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: خدمات و فعالیت‌های بانک سرمایه

استراتژی

   ارکان جهت‌ساز بانک کارآفرین به عنوان مهم‌ترین عناصر استراتژیک سازمان، با تمرکز بر مضامین چابکی و ارائه راه‌حل‌های مالی جامع به مشتریان تدوین شده است. به طوری که بانک کارآفرین، به عنوان یک بنگاه خدمات مالی، با تکیه بر ارزش‌های اساسی اعتمادآفرینی، یکپارچگی، نوآوری، توانمندسازی مدیریت و نیروی کار، مشتری‌محوری، بهره‌وری و مسئولیت‌پذیری اجتماعی؛ در پی خلق ارزش پایدار برای مشتریان و ذینفعان است و در این مسیر، در جهت بهبود شرایط اقتصادی کسب و کار تلاش می‌کند.

بانک کارآفرین، به عنوان یک بنگاه خدمات مالی، بر ارزش‌های اساسی اعتمادآفرینی، یکپارچگی، نوآوری و … تکیه کرده است.

مسئولیت اجتماعی

تأمین مسایل رفاهی، معیشتی و امنیتی میلیاردها انسان در سراسر جهان از جمله دغدغه‏‌هایی هستند که توسط جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌‏اند. امروزه لازم است تا حدی از رویکردهای صرفاً بازارمحور و متمرکز بر توسعه بازارهای مالی فاصله گرفته و خط‏‌مشی‌‏هایی را جایگزین آن نماییم که دغدغه‌های اجتماعی را مورد توجه قرار می‏‌دهند. اهمیت توجه به مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها به حدی رسیده است که هم اکنون به عنوان یکی از مؤلفه‌ها و شاخص‏‌های اصلی سنجش و رتبه‌بندی بنگاه‌های برتر برآورد می‏‌گردد. بانک کارآفرین نیز به گفته سایت این بانک، در راستای عمل به مسئولیت‌‏های اجتماعی، فعالیت‌های گوناگونی را سرلوحه کار خود قرار داده است که در ادامه به آن اشاره می‌شود. فعالیت‌های انسان‌دوستانه و خیرخواهانه این بانک به شرح زیر است:

 • حمایت از دانش‌آموزان مناطق محروم

اختصاص 3 میلیارد و پانصد میلیون ریال به تجهیز کارگاه برق هنرستان آیت الله خامنه‌ای در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان

 • حمایت از آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه در سال 1396

بانک کارآفرین در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود، هزینه چاپ سررسید نوروز 1397 را برای کمک به هموطنان آسیب‌دیده از زلزله‌زدگان غرب کشور اختصاص داد. همچنین احداث یک باب مدرسه 6 کلاسه در شهر کرمانشاه را نیز با صرف 10 میلیارد ریال هزینه بر عهده گرفت.

 • حمایت از موسسه خیریه سپهر

بانک کارآفرین طی سال‌های 1385 تا 1398، مبلغ 650 میلیون ریال به موسسه خیریه سپهر پرداخت نموده است.

 • حمایت از موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)

بانک کارآفرین همکاری با مجموعه محک را به صورت مستمر در دستور کار خود دارد. حمایت از چاپ تقویم‌های شمسی و میلادی محک از جمله موارد همکاری بانک کارآفرین با این موسسه می‌باشد.

 • حمایت از بنیاد کودک

بنیاد کودک، یک مؤسسه خیریه بین‌‌المللی است که با هدف از بین بردن زمینه‌های ترک‌‌ تحصیل کودکان، بنیان نهاده شده است. بانک کارآفرین در سال 1393 حمایت از این موسسه را در دستور کار خود قرار داده است. شرکت در کنسرت «خیال پرواز» علیرضا قربانی خواننده به نام و پرآوازه موسیقی سنتی که به مناسبت عید مبعث و با حمایت بیاد کودک به صورت خیریه برگزار شد، سراغاز این همکاری‌هاست.

کارمندان بانک کارآفرین
حضور کارکنان بانک کارآفرین در بنیاد کودک در روز کار داوطلبانه
 • حمایت از خانه زلزله زدگان آذربایجان

طرح «خانه هنر هریس» که هزینه ساخت آن پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی در سال 1391 توسط هنرمندان جمع‌آوری شده بود، روز 19 آذر ماه 1392 با حضور «سینماگران حامی زلزله‌‏زدگان آذربایجان»، «اعضای شورای شهر هریس» و جمعی از هنرمندان مشهور عرصه سینما رونمایی شد و از بانک کارآفرین به عنوان حامی ساخت این خانه با اهدای «نشان مخصوص خانه سینما» تشکر و قدردانی شد.

 • حمایت از انتشار کتاب

بانک کارآفرین در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی و با هدف اشاعه فرهنگ کتابخوانی در میان مشتریان و نیز آحاد افراد جامعه، حمایت مالی از چاپ و نشر کتاب های تخصصی و عمومی را در دستور کار خود قرار داده است. تاکنون با حمایت بانک کارآفرین بیش از 10 جلد کتاب به زیور طبع آراسته شده است:

مدیران و هیئت مدیره

محمدرضا فرزین مدیر عامل بانک کارآفرین است که سال گذشته برای این سمت جایگزین حمید تهرانفر شد؛ و تهرانفر همچنان در هیات مدیره بانک حضور دارد. فرزین که در وزارت اقتصاد به عنوان معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت می‌کرد، خرداد سال 1391 به عنوان مدیرعامل صندوق توسعه ملی انتخاب شد. بر اساس دستور جلسه مجمع که به‌منظور انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل هیات مدیره تشکیل شد، با حداکثر آرای سهامداران، آقایان محمدرضا فرزین، حمید تهرانفر، احمد بهاروندی، مهدی سیف‌علیشاهی و ناصر صنعتی‌نژادفرد به‌عنوان اعضای اصلی، و شمس‌الدین حسینی و محمدرضا خورسندی به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.

پرویز عقیلی نخستین مدیر عامل این بانک بود. یکی از مدیرعامل‌ها این بانک ولی الله سیف بود که همزمان با اختلاس 123 میلیارد تومانی فاضل خداد و مرتضی رفیقدوست در سال 1373، مدیرعامل بانک صادرات ایران بود.

اعضای هیئت مدیره بانک کارآفرین
اعضای هیئت مدیره بانک کارآفرین

خدمات

خدمات این بانک به شرح زیر است:

خدمات بانکی

 • حواله‌های بین‌بانکی
 • استعلام شبا
 • سپرده‌های ریالی
 • تسهیلات ریالی
 • ضمانتنامه‌های ریالی
 • استعلام ضمانتنامه‌های ریالی
 • نرخ سود سپرده‌ها
 • نمونه قراردادهای تسهیلات
 • صندوق امانات
 • کارت هدیه
بانک کارآفرین
نمونه ای از کارت هدیه بانک کارآفرین

خدمات ارزی و بین‌المللی

 • حواله‌ها و نقل و انتقالات ارزی
 • اعتبارات اسنادی
 • سپرده‌های ارزی
 • تسهیلات ارزی
 • بروات اسنادی وصولی
 • ضمانتنامه‌های ارزی
 • اعتبار اسنادی داخلی
 • استعلام اعتبارات اسنادی
 • خدمات بیمه‌ای
 • خدمات صرافی

محصولات الکترونیکی

 • کارت‌بانکی
 • اینترنت بانک
 • همراه بانک
 • پیام کوتاه بانکی
 • تلفن‌بانک
 • خودپرداز
 • پایانه فروش
خدمات اینترنت بانک کارآفرین
خدمات اینترنت بانک کارآفرین

خدمات الکترونیکی

 • استعلام ضمانت‌نامه
 • پرداخت قبوض
 • دریافت شماره شبا
 • محاسبه سود سپرده
 • خدمات الکترونیکی
 • خدمات کارت
 • پایانه فروش
 • درگاه پرداخت اینترنتی
 • پرداخت اینترنتی قبوض
 • وب‌سرویس صورتحساب
 • دستگاه‌های خودپرداز
 • اطلاع‌رسانی با پیامک

شرکت‌های وابسته

شرکت لیزینگ کارآفرین، سرمایه‌گذاری بانک کارآفرین، ابنیه گستر کارآفرین، بیمه کارآفرین، صرافی کارآفرین و کارگزاری بانک کارآفرین 6 شرکتی هستند که در میان فهرست شرکت‌های این بانک قرار گرفته است.

 • شرکت لیزینگ کارآفرین

شرکت لیزینگ کارآفرین در سال 1383 بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده با مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC) و بانک وطنی کویت (NBK) با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شماره 232617 تأسیس شد.موضوع فعالیت شرکت، تأمین منابع مالی مشتریان جهت خرید کالاهای منقول و غیرمنقول در قالب قراردادهای اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی در چارچوب قانون عملیات بانکی، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی است.

 رسالت اصلی شرکت لیزینگ کارآفرین، مشارکت در سیاست‌های دولت و کمک به حفظ سرمایه‌های ملی از طریق جایگزینی ماشین‌آلات، کمک به ایجاد اشتغال، توسعه فروش محصولات تولیدی و افزایش توان خرید کالاهای سرمایه‌ای برای رفع نیاز اقشار متخصص در صنایع مختلف می‌باشد. این شرکت که 100 درصد سهام آن متعلق به بانک کارآفرین است در سال 1397 توانست با بهره‌گیری از دانش و نیروهای متخصص و رویکرد جدید مدیریتی، استاندارد‌های ISO 9001 و ISO 10002 را دریافت نماید. همچنین در سال 1398 با تمدید و دریافت مجوز فعالیت دوساله به شماره 201467 از بانک مرکزی، به‌عنوان اولین نهاد‌ مالی ایرانی موفق به اخذ استاندارد‌های ISO 31000 و ISO 10014 شد.

 • سرمایه‌گذاری بانک کارآفرین

شرکت سرمایه‌گذاری بانک کارآفرین (سهامی خاص) در تاریخ یکم آذر ماه سال 1384 تحت شماره 260021 در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیده و جزو واحدهای تجاری فرعی بانک کارآفرین است. این شرکت در حال حاضر به عنوان یک نهاد مالی در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت گردیده است. از اهداف شرکت می‌توان ایجاد، ‌توسعه، راه‌اندازی و اداره انواع طرح‌ها و واحدهای تولیدی و اقتصادی را نام برد.

 • ابنیه گستر کارآفرین

شرکت ابنیه‌گستر کارآفرین در تاریخ 27 مهر 1389 تحت شماره 386860 و شناسنامه ملی 10320378127 در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت این شرکت طبق ماده 2 اساسنامه به شرح زیر است:

 • سرمایه‌گذاری، مشارکت، ساخت، انجام کلیه معاملات مجاز بازرگانی پیمانکاری انواع ساختمان‌ها و شهرک‌های صنعتی، تجاری، اداری، مسکونی، در داخل و خارج از کشور
  • خرید زمین و ملزومات مورد نیاز برای احداث ساختمان‌های موضوع بند (1) با رعایت مقررات و ضوابط جاری کشور
  • تهیه لوازم و مصالح ساختمانی مورد نیاز
  • وارد نمودن هر نوع کالای مورد نیاز شرکت از خارج از کشور و …
 • بیمه کارآفرین

شرکت بیمه کارآفرین یکی از نخستین شرکت‌های بیمه خصوصی است که پس از انقلاب اسلامی ایران فعالیت خود را در سطح کشور آغاز نموده است. این شرکت با ابداع روش‌های نوین و با به کارگیری ابزارهای فنی مدیریتی قابل بهره‌برداری از ساختار متحول بازار بین‌المللی بیمه، در تاریخ 27 اسفند سال 1381 با شماره ۲۰۰۸۴۵ به ثبت رسیده و با اخذ مجوز از بیمه مرکزی ایران، در چارچوب قانون تأسیس مؤسسات بیمه غیردولتی و قانون تجارت آغاز به کار کرد. از اهداف شرکت می‌توان به تغییر ریشه‌های ساختار سنتی در حال سکون صنعت بیمه و استقرار توسعه پایدار و خلاق در این صنعت، حاکمیت شرکتی، مشتری‌محوری و تکریم ارباب رجوع، بیمه‌گری با به کارگیری ابزارهای حرفه‌ای، خلاقیت و ابداع طرح‌های نو مطابق با نیازهای یک جامعه پیشرفته و آموزش مداوم کارکنان در کلیه سطوح اشاره کرد.

بیمه کارآفرین
از اهداف شرکت می‌توان به تغییر ریشه‌های ساختار سنتی در حال سکون صنعت بیمه و استقرار توسعه پایدار و خلاق در این صنعت، حاکمیت شرکتی و … اشاره کرد.
 • صرافی کارآفرین

شرکت صرافی کارآفرین به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک کارآفرین براساس مجوز شماره 30380 مورخ 12 اردیبهشت 1390 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فعالیت خود را طبق ضوابط، دستورالعمل‌ها و مقررات بانک مرکزی آغاز نموده است. شرکت صرافی کارآفرین در اسفند 1389 تاسیس شده و به فعالیت در حوزه‌های مختلف ارزی پرداخته است. پس از اعلام بانک مرکزی در خصوص شرایط جدید صدور مجوز برای صرافی‌های فعال، این شرکت مجوز جدید فعالیت به شماره 315109 را در تاریخ 30 دی 1394 اخذ نمود. هم‌اکنون شرکت صرافی کارآفرین از طریق دفتر مرکزی خود واقع در خیابان بخارست، نبش کوچه یکم، ساختمان بانک کارآفرین، طبقه هشتم و نیز شعبه فرمانیه واقع در برج کوه نور، طبقه همکف به مشتریان خود خدمات ارائه می‌نماید.

 • کارگزاری بانک کارآفرین

شرکت کارگزاری بانك كارآفرين (سهامی خاص) به شماره ثبت 5993 در تاریخ 1385/4/6 فعالیت خود را به عنوان کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار آغاز نمود. این مجموعه پویا که صدرصد سهام آن متعلق به بانک کارآفرین است با کسب رتبه الف از سازمان بورس و اوراق بهادار همواره به عنوان یکی از موثرترین شرکت های کارگزاری در بازار سرمایه مطرح بوده است. سرمایۀ شرکت مبلغ 150,000,000,000 ریال، (صدوپنجاه میلیارد ریال) است که تماما پرداخت گردیده است. این شرکت کارگزاری در گذشته نیز موفق به اخذ گواهينامه سيستم مديريت كيفيت 2008-ISO 9001، گواهینامه رضایتمندی مشتریان 2012-ISO 14001 و گواهینامه مدیریت آراستگی (5S) شده است. شرکت کارگزاری بانک کارآفرین در حال حاضر در بورس‌های اوراق بهادار، کالا و انرژی فعال است. مهم‌ترین هدف مدیران این شرکت ارائه خدمات مناسب براساس شرایط روز و نیاز سرمایه گذاران بوده است که با برگزیدن تیمی مجرب از کارشناسان متعهد و کارآزموده سایر اهداف ذیل را دنبال کند :

 • ارائه خدمات نوین به مشتریان در بازار سرمایه
 • جلب رضایت مشتریان با توجه به خدمات ارائه شده
 • گسترش حوزه فعالیت شرکت در بازار سرمایه

بیشتر بخوانید: معرفی خدمات و فعالیت‌های بانک خاورمیانه

نشانی و اطلاعات بانک کارآفرین

وب‌سایت: www.karafarinbank.ir

تلفن: ۰۲۱۲۳۳۵۰

دورنگار: ۰۲۱۲۶۲۱۵۰۵۴

پست الکترونیک:

نشانی: ساختمان مرکزی؛ تهران، خیابان ولیعصر، رو به روی پارک ملت، خیابان ناهید غربی، پلاک ۹۷

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *