چندی پیش یک معلم تاریخ فرانسوی، کاریکاتورهای موهنی راجع به پیامبر اسلام کشید و به دست یک تندروی مراکشی-فرانسوی به قتل رسید. این موضوع علاوه بر بازتاب هایی که داشت، روی اقتصاد فرانسه نیز تاثیر گذاشته است و کشورهای مسلمان اقدام به بایکوت فرانسه و محدودیت محصولات تجاری این کشور کرده اند.

ماجرای قتل معلم فرانسوی چه بود؟

به گزارش برات نیوز، پس از قتل این معلم به ساموئل پتی، رئیس جمهوری فرانسه در مراسم ادای احترام ملی به در پاریس اظهار کرد که فرانسه “مبارزه برای آزادی” را ادامه خواهد داد و حتی اگر برخی عقب بکشند، ما از کشیدن کاریکاتورها و نقاشی‌ها دست نخواهیم کشید.” همین موضوع خشم مسلمانان زیادی را در سراسر دنیا برانگیخت.

بایکوت فرانسه از سوی کشورهای مسلمان خاورمیانه
رئیس جمهوری فرانسه در مراسم ادای احترام ملی به در پاریس اظهار کرد که فرانسه “مبارزه برای آزادی” را ادامه خواهد داد و حتی اگر برخی عقب بکشند، ما از کشیدن کاریکاتورها و نقاشی‌ها دست نخواهیم کشید

در همین راستا بالاترین هیئت دینی در عربستان یعنی دبیرخانه هیئت عالی علمای عربستان نیز به این موضوع واکنش نشان داد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، اهانتها به شان پیامبران تنها صاحبان دعوت های افراطی و کسانی که به دنبال گسترش فضای انزجار میان جوامع بشری هستند را متضرر می کند.

بایکوت فرانسه از سوی مسلمانها

البته این تنها نهادی عربی نبوده است که به فرانسه تاخته است، بلکه چندین شرکت عربی نیز در خصوص این حرکت اسلام ستیزانه، محصولات ساخت کشور فرانسه را از فروشگاه های خود جمع کرده اند. در مقابل فرانسه نیز از کشورهای خاورمیانه خواسته است که جلوی بایکوت فرانسه را بگیرند.  

بیشتر بخوانید: تاثیر موج دوم کرونا بر اقتصاد اروپا

بیانیه روسای فرانسوی

وزیر امور خارجه فرانسه در این خصوص بیانیه ای داد و اعلام کرد که طی روزهای اخیر درخواستهایی برای بایکوت کالاهای فرانسوی به خصوص محصولات غذایی و همچنین تظاهرات علیه فرانسه بر سر انتشار کاریکاتورهایی از حضرت محمد (ص) مطرح شده است. این درخواستهای بایکوت که توسط گروهی اقلیت دنبال می شوند، بی پایه و اساس بوده و باید فورا متوقف شوند.

واکنش دیگر کشورها و بایکوت فرانسه

یکی دیگر از کشورهایی که به این تحریم پیوست کشور ترکیه به سرکردگی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور بود که شخصا از مردم خواسته بود خرید کالاهای فرانسوی را متوقف کنند. کویت نیز دیگر کشوری بود که یکی از فروشگاه هایش تصمیم گرفت شارژ کالاهای فرانسوی را متوقف کند و به همین منظور محصولات آرایشی و بهداشتی اورال را از قفسه های فروش جمع آوری کرد. در عربستان نیز تلاش هایی برای بایکوت فروشگاه کارفور صورت گرفت که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده داشت.

مطمئنا این اخبار بدی برای شرکتهای فرانسوی است که در این بازارها حضور دارند و موجب زیان های اقتصادی خصوصا در این دوران می شود که با کرونا نیز دست به گریبان هستند.

بایکوت فرانسه از سوی کشورهای مسلمان خاورمیانه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور ترکیه شخصا از مردم خواست خرید کالاهای فرانسوی را متوقف کنند.

کدام شرکت های فرانسوی زیان اقتصادی می بینند؟

اما چه شرکت های فرانسوی در کشورهای مسلمان وجود دارند که با این بحران و خطر بایکوت می توانند دست و پنجه نرم کنند؟

فرانسه صادرکننده بزرگ غلات است و به کشورهای مسلمان زیادی نیز غلات صادر می کند. مراکش که انتشار کاریکاتورهای موهن را محکوم کرده، هفدهمین بازار بزرگ صادرات محصولات کشاورزی فرانسه در سال میلادی گذشته بوده و ۷۰۰ میلیون یورو واردات از فرانسه داشته است.

فروشگاه زنجیره ای کارفور در بسیاری نقاط خاورمیانه مانند پاکستان، عربستان، بحرین، مراکش و … حضور دارد و بایکوت فرانسه می تواند روی سود تجاری این شرکت ها اثر بگذارد.

در حوزه انرژی نیز شرکت توتال در پاکستان، بنگلادش و ترکیه فعالیت می کند که اخیرا شدیدترین اعتراضات را نسبت به کشیدن کاریکاتور پیامبر داشته اند.

در زمینه مد و فشن نیز اورال یکی از شرکت هایی است که محصولات آن از قفسه ها جمع آوری شد و در فروشگاه کشورهایی مانند  کویت محصولات آن تحریم شد. برندهای لوکس دیگری مانند لویی ویتون، شنل و … نیز در معرض این افت فروش و ضرر اقتصادی هستند.  

همچنین صنایع دفاعی فرانسه و شرکت هایی مانند تالس اسلحه که مشتریانی مانند عربستان، امارات، قطر و ترکیه دارند نیز ممکن است به این دلیل دچار زیان هایی شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *