1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. بحران آب خطری که دنیا را تهدید می‌کند
اخبار اقتصادیگزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

بحران آب خطری که دنیا را تهدید می‌کند

بحران آب

درحالی که سال‌هاست، محققان و آینده پژوهان دنیا نسبت به موضوع بحران آب هشدار داده اند، مسوولان ایران نیز بر بروز خشکسالی در کشور و دنیا تاکید دارند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که با توجه به پذیرش نبود آب در دنیا و کاهش بارندگی، مسوولان در سطح جهانی هنوز اقدامی درجهت مدیریت منابع آبی دنیا به ویژه در کشور نداشته اند .

از طرفی محققان و پژوهشگران براین باورند که جنگ اینده در دنیا بر سر منابع آبی خواهد بود و قرن بیست و یک جنگ اب خواهیم داشت.

درهمین حال، از مدت‌ها پیش و با توجه به کاهش بارش‌ها و بروز خشکسالی در اغلب کشورهای دنیا، موضوع بحران آب و کم آبی به مشکلی جهانی تبدیل شده و تهدیدی جدی برای تمامی کشورهای دنیا است .

بحران آب، بحرانی جدی تر از تغییرات اقلیمی و آلودگی هوا

برهمین اساس، کشورها در سراسر دنیا باید جهت رفع این بحران و مشکلات زیست محیطی که در پی آن ایجاد می شود گام بردارند.

آنچه مسلم است این که این روزها، دانشمندان جهان از تغییرات اقلیمی و آلودگی هوا به عنوان بحران‌های عصر حاضر یاد می‌کنند با این حال، بسیاری نیز بر این باورند که کمبود دسترسی ساکنان کره خاکی به آب از جدیت بیشتری برخوردار است چرا که امکان وقوع دو بحران قبلی (آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی) را نیز شدت می‌بخشد.

براساس این گزارش، بحران آب در سراسر دنیا بسیار مورد توجه بوده و چالش های بسیاری را پیش روی مردم در کشورهای مختلف قرار داده است.

بدیهی است که وجود آب نه تنها برای مصارف خانگی، بلکه برای پرورش محصولات کشاورزی و تأمین غذا ضروری است و نیروی حیاتی اکوسیستم‌هایی نظیر جنگل‌ها، رودخانه‌ها و مرداب‌هایی به شمار می‌رود که امکان تولید غذای امروز و فردای بشر را فراهم می‌آورد.

کاهش قابل توجه منابع آب آشامیدنی در دنیا

درهمین حال، منابع آب آشامیدنی در بسیاری از کشورهای دنیا به طور هشداردهنده‌ای در حال کاهش بوده و چالش‌های بسیاری را پیش روی مدیران شهری در رسیدن به اهداف توسعه پایدار قرار داده است. این مشکلات در پی افزایش چشمگیر جمعیت جهان، تغییر رژیم‌های غذایی مردم، تحول در استانداردهای زندگی و اثرات جزایر گرمایی هر روز از شدت بیشتری برخوردار می‌شود.

برهمین اساس، اکنون نوبت مسوولان و مدیران است که با توجه به اهمیت موضوع بحران آب، بتوانند با برقراری همکاری های مشترک با سایر کشورها، اقدام به مقابله با پیشروی این بحران کنند.

آنچه مسلم است این که ایران نیز یکی از کشورهایی است که با مشکل کم ابی و خشکسالی مواجه بوده و هست و باید به فکر مقابله با نبود آب باشد .

درهمین راستا، وزیر نیرو نیز گفته است: در خصوص بحران آب سیاست و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک، تعامل و همکاری با کشورهای همسایه در چارچوب قراردادهای دوجانبه و همکاری‌های دیپلماتیک است، لذا استفاده بهینه از منابع آبی و حفظ محیط‌زیست می‌تواند زمینه‌ای برای تعامل بیشتر و مذاکرات سودمند و همکاری در خصوص مدیریت منابع آب در منطقه فراهم کند.

علی‌اکبر محرابیان در دومین کنفرانس «دهه بین‌المللی آب برای توسعه پایدار» از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۸ که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، حضور در این اجلاس را برای تبادل تجربیات در زمینه مدیریت منابع آب و توسعه پایدار عنوان کرده و افزود: امروزه اهمیت آب در توسعه کشورها و نیز نقش آن در پایداری و حفظ حیات بشر بر کسی پوشیده نیست. آب شیرین و قابل‌دسترس، یک منبع طبیعی، کمیاب و حیاتی و درعین‌حال تجدیدپذیر است که انسان به‌ طور مستمر در هر زمان و مکان به آن نیاز دارد.

‌وی ادامه داده است: همچنین آب یک کالای با ارزش و غیرقابل جایگزین در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها است که نقش محوری را در آمایش سرزمین برعهده داشته و زیرساخت توسعه اغلب بخش‌ها است.

وزیر نیرو با بیان اینکه بحران آب در هزاره سوم چالش اصلی دنیا بوده و تأمین امنیت آبی در قرن ۲۱ دغدغه اصلی حکومت‌ها است، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال گذشته و بر اساس گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد، بحران آب همواره بیشترین ریسک را در پیش روی اقتصاد جهان قرار داده است.

کشورهای کم آب به دنبال استقرار حکمرانی مطلوب آب

وی گفته است: کشورهای جهان، بالاخص کشورهای کم‌آب به دنبال استقرار حکمرانی مطلوب آب، کاهش مصرف آب بهره‌وری بیشتر آب، بازچرخانی آب و تعادل بخشی در عرضه و تقاضای آب هستند که با این اقدام‌ها می‌توان به پایداری سرزمین، امنیت آبی، امنیت غذایی، امنیت ملی، حفظ اکوسیستم و سلامت جامعه دست یافت.

وزیر نیرو افزوده است: در کشور ایران اقدام‌های مناسبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت‌گرفته به‌گونه‌ای که هم‌اکنون حدود ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۲ درصد جمعیت روستایی دسترسی به آب شرب سالم دارند و طی یک سال گذشته طرح‌های عظیم آبرسانی به بیش از ۱۰ هزار روستای ایران به‌صورت فوق‌العاده در حال اجرا است و در موضوع خدمات فاضلاب ۵۳ درصد جمعیت کشور، تقریباً معادل متوسط جهانی تحت پوشش خدمات فاضلاب هستند.

محرابیان با بیان اینکه آب در کشور ایران از دیرباز دارای ارزش والایی بوده و ایرانیان در استفاده پایدار از منابع آب زیرزمینی از طریق احداث قنات پیش‌رو بوده‌اند، گفته است: در حال حاضر نیز اگرچه بروز خشکسالی‌ها شدت گرفته و این امر در پهنه سرزمین مشکلاتی را برای تأمین پایدار آب برای مصارف مختلف فراهم آورده، اما تلاش شده تا در سطح دولت جمهوری اسلامی ایران در قالب شورای‌عالی آب با ریاست رئیس جمهور و تعدادی از وزرا، نمایندگان مجلس، خبرگان آب سیاستگذاری و هماهنگی صورت بپذیرد تا با بهره‌گیری از دانش فنی و بومی، برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی در سطح هر استان و هر حوضه آبریز با مشارکت کلیه ذی‌نفعان تهیه و به اجرا گذاشته شود.

بحران آب

توجه مجلس به موضوع بحران آب از بعد امنیت ملی

دراین میان مسوولان ایران نیز به اهمیت موضوع بحران آب و نقش آن در زندگی مردم کشور پی برده‌اند و سعی دارند تا درجهت مدیریت منابع آبی و چاره اندیشی برای مقابله با این بحران گام بردارند.

درهمین راستا، چندی پیش، رییس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اهمیت موضوع آب گفته است: موضوع آب به خصوص در کشور ما و منطقه از اولویت های مهم است. ما از بعد امنیت ملی به موضوع آب توجه می کنیم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی درباره علت عدم انجام اقدامات لازم در خصوص سدسازی‌های بی‌رویه ترکیه بر روی رودخانه دجله و ارس خاطر نشان کرده که دو کمیسیون امنیت ملی و کشاورزی این موضوع را پیگیری می کنند.

وی ادامه داده است: موضوع آب به خصوص در کشور ما و منطقه از اولویت های مهم است. ما از بعد امنیت ملی به موضوع آب توجه می کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرده بوده که نه تنها مجلس که سایر قوا و مردم به موضوع آب و شرایط محیط زیست و کمبود آب توجه دارند. امیدواریم وزارت خارجه و سازمان های مربوطه کمک کنند که بتوانیم این مشکل و حقابه ها را پیگیری کنیم.

بحران آب و چالش‌های پیش روی کشورها

براساس این گزارش، با توجه به اینکه امروزه تمامی کشورهای جهان و به ویژه ایران با کمبود شدید آب دست و پنجه نرم می‌کنند، آگاهی از رویکردهایی برای حفظ این منبع باارزش خالی از لطف نیست و پیاده‌سازی آن‌ها می‌تواند تا چند نسل آینده را از نبود دسترسی کافی به آب و پیامدهای آن نجات دهد.

درهمین حال، کارشناسان و فعالان حوزه آب نیز به صورت مداوم بر چالش های پیش روی کشورها در خصوص بحران آب تاکید  دارند.

درهمین راستا، یک کارشناس حوزه آب گفته است: بخش آب به دلیل برخی عملکردهای نامناسب دست به گریبان بحران جدی است و پیش بینی می شود دولت ها با چالش های متعددی در این زمینه مواجه باشند.

هدایت الله فهمی با بیان اینکه، بطور کلی وضعیت منابع آب در کشور نیز در وضعیت بسیار وخیمی قرار دارد، تصریح کرده است: اکثر رودخانه های کشور خشک شده اند و از ذخایر آب زیرمینی بیش از ظرفیت تغذیه منابع آب زیرزمینی یعنی سالانه بیش از ۶ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت صورت می گیرد.

مصرف بیش از 86 درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور

وی با بیان اینکه، متاسفانه در حال حاضر بیش از ۸۶ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور مصرف می شود، افزوده است: با افزایش نسبی جمعیت، توسعه کشاورزی در نتیجه افزایش بهره برداری و مصارف آب بسیار فراتر از الگوهای مصرف بهینه، تاب آوری منابع آبی کشور دچار تزلزل جدی شده است.

این کارشناس حوزه آب، یکی از مشکلات فعلی کشور در حوزه منابع آبی را بهره وری فیزیکی و اقتصادی پایین و حجم عظیم تلفات آب در همه بخش های مصرف کننده آب عنوان کرده است.

فهمی، خشکی بخش عمده ای از سرزمین ایران، وجود دوره های حدود ۱۱ ساله خشکسالی، رخداد تغییر اقلیم و فقدان برنامه جامع مدیریت خشکسالی، سیل و سازگاری با اقلیم و ورود آلاینده های مختلف شیمیایی، بیولوژیکی، آلی، فاضلاب ها و زهاب های کشاورزی به محیط های آبی که منابع آب سالم را با محدودیت بیشتر همراه می کند و همچنین ساختار معیوب اقتصاد آب کشور را از جمله معضلات حوزه آب کشور برشمرده است.

با توجه به پیش بینی تمامی کارشناسان مبنی بر بروز کمبود آب در دنیا و بحران آب مسوولان باید در جهت کنترل و مدیریت منابع آبی گام بردارند و با استفاده از فناوری‌های روز دنیا بتوانند از بدتر شدن اوضاع بحران آبی در تمام دنیا جلوگیری کنند.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 × 2 =

فهرست