ایرانمنتخب سردبیر

بدهی دولت به بانک مرکزی 30 درصد افزایش یافت

بدهی دولت به بانک مرکزی

بانک مرکزی با انتشار آمار جدیدی از میزان بدهی دولت و بانک‌ها، اعلام کرد میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان خردادماه سال جاری 30.1 درصد افزایش داشته و به رقم 1314 میلیارد تومان رسیده است. بانک مرکزی همچنین میزان دقیق دارایی‌های و بدهی‌ها بانک‌های دیگر را نیز مشخص کرد.

به گزارش برات ‌نیوز، در آمار جدیدی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، میزان دارایی‌های خارجی این بانک به رقم 5507 میلیارد تومان رسیده است. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهند که این میزان دارایی نسبت‌به خرداد سال گذشته با افزایش 21.6 درصدی مواجه شده است.  

وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی

طبق آمار منتشره از سوی بانک مرکزی، میزان دارایی خارجی بانک‌ها و موسسات اعتباری نسبت‌به سال گذشته با رشد 50 درصدی روبه‌رو بوده و به رقم 7079 میلیارد تومان رسیده است. در همین گزارش آمده است که میزان حجم اسکناس و مسکوک این بانک‌ها رشدی 1.1 درصدی داشته و به رقم 124 میلیارد تومان رسیده است.

در ادامه گزارش می‌خوانیم که سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی، ۴۷.۸ درصد رشد داشته و به رقم ۳۱۳۱ میلیارد تومان رسیده است. طبق این گزارش، بدهی آن‌ها به بانک مرکزی در پایان خرداد سال جاری  ۱۵.۸ درصد کاهش یافته  به ۱۱۳۲ میلیارد تومان رسیده است.

اوضاع دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های تجاری

در گزارش منتشره از سوی بانک مرکزی، دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری نسبت‌به سال گذشته 39.3 درصد رشد را تجربه کرده و به رقم ۷۸۴ میلیارد تومان رسیده است. به‌علاوه، سپرده بانک‎های تجاری نزد بانک مرکزی با رشد 28.5 درصدی به رقم 562 میلیارد تومان رسیده است.

بانک مرکزی اعلام کرد: مجموع دارایی‌های بانک‌های تجاری در این دوره ۷۶۳۵ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با خرداد ماه سال 98، ۳۲ درصد رشد را تجربه کرده و میزان بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی نیز ۹۸ میلیارد تومان بوده که نسبت‌به خرداد سال گذشته ۸۰.۲ درصد افزایش برای آن ثبت شده است.

رشد بدهی‌ بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی

طبق اعلام بانک مرکزی، میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تخصصی در پایان خرداد ماه سال جاری ۲۰۶۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با رشد ۸۵.۲ درصدی روبه‌رو بوده است.

این بانک، مجموع دارایی‌های بانک‌های تخصصی در این دوره را ۸۵۳۴ میلیارد تومان گزارش کرده که طبق بررسی‌های صورت گرفته، رشد ۳۷.۴ درصدی را نشان می‌دهد. در ادامه گزارش می‌خوانیم که میزان بدهی بانک‌های تخصصی در این مدت به بانک مرکزی ۴۶۸ میلیارد تومان ثبت شده است و نسبت‌به سال گذشته با رشد 0.3 درصدی روبه‌رو بوده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید