وزیر نیروضمن اشاره به بدهی 30 هزار میلیارد تومانی به بخش خصوصی ازتسویه بخش عمده ای ازبدهی وزرات نیرو به بخش خصوصی در سال 1400 خبر داد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به طرح های انجام شده از سوی بخش خصوصی معوقه وزارت نیرو به بخش خصوصی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است.

رضا اردکانیان در حاشیه آئین بهره‌برداری از ۱۴ پروژه صنعت برق اعلام کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰، دولت تصویب کرد منابع داخلی آب و برق از مکانیزم تبصره ۱۴ خارج شود که این اتفاق بزرگی است.

وی درادامه افزود: درصورت تصویب بودجه سال آینده در مجلس، در سال ۱۴۰۰ وزارت نیرو قادر خواهد بود هم طرح‌ها را سریع‌تر به ثمر رسانده و هم تعهدات خود را ایفا کند.

بیشتر بخوانید: ابراز امیدواری وزارت نیرو برای ارائه برق رایگان از پاییز

وزیر نیرو همچنین در خصوص بدهی‌های وزارت نیرو به بخش خصوصی گفت: وزارت نیرو بدهکار قابل اعتماد و خوش حسابی است به طوری که با توجه به اینکه در نیمه سال ۹۶ به میزان قابل توجهی بدهی داشت این بدهی ها رو جبران کرد.

اردکانیان خاطر نشان کرد: این بدهی با روش‌های مختلف از جمله تعدیه بدهی‌ها که آن موقع حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بود، از طریق تهاتر (بدهی دولت از بابت مابه‌التفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی) و با ساز و کارهای بودجه بخشی این بدهی‌ها پرداخت شد.

اقداماتی درجهت گشایش بدهی وزرات نیرو به بخش خصوصی

وی ادامه داد: بخش خصوصی هم بابت مالیات و دیگر موارد به سیستم دولتی و بانکی بدهی دارد که توانستیم این چرخه را به گونه‌ای به هم وصل کنیم تا گشایشی ایجاد شود.

وزیر نیرو ضمن اشاره به این موضوع که بخش خصوصی مشتاق به مشارکت فعال با وزارت نیرواست گفت: امید است با تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، به ویژه صنعت آب و برق از اولین روزهای سال آینده بتواند تأثیر این ساز و کارها را در گشایش بیشتر در کار با بخش خصوصی نشان دهد.

وی با بیان این که خیلی از بدهی‌ها پرداخت و در عین حال، طرح‌های بسیاری هم اجرا شده است، گفت: امید زیادی وجود دارد که سال ۱۴۰۰ سال خیلی بهتری از نظر تسویه حساب‌های مالی با کسانی که با وزارت نیرو کار می‌کنند، باشد.

انجام تمامی تعهدات صادرات انرژی توسط وزارت نیرو

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: یکی از دلایل موفقیت صنعت آب و برق در سال‌های اخیر که با تحریم‌ها هم همزمان شد، این بود که توانست در عین تأمین آب و برق برای بخش‌های مختلف اقداماتی را انجام دهد.

وی درادامه گفت: در سال جهش تولید تابستان را بدون خاموشی پشت سر گذاشته، تعهدات برای صادرات انرژی را به صورت کامل جوابگویی کرده ایم.

اردکانیان همچنین بیان کرد:11 درصد انرژی بیشتری به تولیدکننده‌های عمده کشور عرضه شده و این موضوع نشانگر این است که بیش از هر چیز، دست‌اندرکاران عرصه آب و برق موفق شدند هدف تنوع بخشی به منابع مالی را عملی کنند.

استفاده وزارت نیرو از سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی

وی اعلام کرد: با تأیید دولت و تصویب مجلس، وزارت نیرو از سرمایه‌گذاری مستقیم بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری‌هایی که این بخش با استفاده از صندوق توسعه ملی در قالب وام برای طرح‌ها هزینه می‌کند.

 اردکانیان افزود: وزارت نیرو از فاینانس خارجی، فاینانس داخلی (مکانیزم ماده ۵۶)، تسهیلات بانک توسعه اسلامی و ساز و کارهایی که در بودجه سال‌های مختلف بوده، استفاده کرده است.

به گفته وی در دولت تدبیر و امید، طبق آخرین آمار حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع غیر بودجه عمومی و ۶.۷ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی جلب و جذب شده است.

به گفته این مقام مسئول با توجه به مجموعه محدودیت‌های موجود، قرار گرفتن منابع داخلی وزارت نیرو در مکانیزم تبصره ۱۴ و محدود شدن دسترسی‌ها به منابع صنعت آب و برق، تأخیرهای جدی ایجاد شده بود و مشکلاتی به وجود آمد که موجب می‌شد بدهی‌های ما به موقع تعدیه نشود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *