فناوریموبایل

بررسی بازار موبایل ایران به زبان ساده

بازار موبایل ایران از ابتدای سال جاری به دلایل بسیار وضعیت بحرانی پیدا کرده است که باعث سردرگمی فعالان و خریداران گوشی تلفن همراه شده است، در این مقاله سعی کردیم این بازار را به صورت ساده بررسی کنیم .

به گزارش خبرنگار برات نیوز، بازار موبایل ایران از ابتدای سال 99 شاهد افزایش قیمت جهشی از یک سو و نایابی گوشی تلفن همراه از سوی دیگر بوده که این موضوعات متاثر از چندین مورد است.

در ابتدا همانطور که می دانید بعد از شیوع کرونا مرزهای تجاری ایران بسته شد و دولت واردات و ثبت سفارش کالا را در مدت زمان طولانی متوقف کرد.

از سوی دیگرکشورهای مبدایی که ایران از آنها  واردات داشت مانند چین و امارات درگیر ویروس همه گیر کرونا شده و بازارهای خود را کاملا تعطیل کرده بودند و البته هنوز هم این بازارها به صورت نیمه تعطیل است.
به طور مثال فروشگاههای اپل استور در سرتاسر دنیا هنوز تعطیل بوده و کارخانه های الکترونیکی کشورهای کره ای و چینی تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، لذا این امر بر بازار موبایل کشورهای هدف هم اثر سو گذاشت.

هر دو این موارد یعنی عدم ثبت سفارش از سوی داخل و هم صادرات از کشورهایی که ایران با آنها پنجره دیپلماتیک دارد به مدت سه ماه توقف ورود کالا و تمام شدن کالاهای گذشته را دربرداشته است و همین افزایش قیمت و کمبود کالا را بر دوش بازار موبایل گذاشت.

دولت با علم به این مطلب اخیرا سایت ثبت سفارش را مجددا بازگشایی کرده است و به نظر می رسد تا یک ماه آینده گوشیهای تلفن همراه وارد کشور شود اما از طرف دیگر مادامی که بازارهای چین و امارات که مبدا اصلی ورود کالا به ایران هستند مجددا باز نشود مشکل افزایش قیمت تلفن همراه در ایران رفع نخواهد شد.

حلقه مهم دیگری که در این بین نباید فراموش شود بحران دلار در کشور است، وقتی بهای ارز و دلار نوسان دارد تاجر با وجود بازگشایی صادرات و واردات اقدام به ورود کالا نمی کند به عبارتی تجار این بازار اقدام به ریسک و به خطر انداختن سود خود نمی کند این مورد به خصوص در حالت دلار افزایشی بیشتر است چرا که این امر خریدهای ارزی را متوقف می کند .

بررسی اخبار هفته گذشته بازار تلفن همراه نشان می دهد که به تازگی 600 هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده است ولی برای ترخیص آنها از گمرک موانعی وجود دارد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال رفع این موانع است اما جالب است بدانید که ابراهیم درستی رییس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه اعلام کرده با وجود ترخیص این گوشیهای تازه مردم نباید انتظار کاهش قیمت تلفن همراه را داشته باشند .

به‌گفته‌ی درستی، ورود گوشی‌های جدید به بازار به معنای ارزان شدن قیمت‌ها نیست؛ زیرا نرخ موبایل به ارز وابسته است و بسیاری از گوشی‌های موجود در بازار با ارز آزاد وارد شده‌اند وبهای آنها بر مبنای ارز ثانویه محاسبه و قیمت‌گذاری خواهد شد و مازاد ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، از صندوق دولت پرداخت می‌شود.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که در هفته ای که وزرای ارتباطات و صنعت در جهت رفع موانع ترخیص گوشیهای تلفن همراه تلاش می کردند تا ظرف یک هفته این گوشی‌ها در کمیته قیمت‌گذاری، تعیین تکلیف شده و وارد بازار شوند، خبراز برکناری وزیر صنعت داده می شود که همین امر خود باعث به تعویق افتادن تصمیمات قبلی خواهد شد و باز هم به بازار موبایل ایران شوکی جدید وارد کرد.

درپایان به نظر می رسد تنها کاری که باید این روزها کرد عمل به حرف رییس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان گوشی تلفن همراه هست که از مردم خواسته است تا زمان تنظیم بازار از خرید هرگونه گوشی تلفن همراه بپرهیزند چرا که هم قیمتهای موجود غیرواقعی است و هم سواستفاده برخی افراد سودجو به این آشفتگی دامن می زند.

امیدواریم دراین زمان آشفتگی احتیاج به خرید موبایل پیدا نکنید و همچنان امیدواریم که بالاخره بازار به یک ثبات نسبی برسد تا بتوان این ماههای حساس را با راحتی خیال بیشتری طی کرد.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید