1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. بررسی تخلفات اتاق بازرگانی از تکذیب تا تایید
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

بررسی تخلفات اتاق بازرگانی از تکذیب تا تایید

اتاق بازرگانی ایران

با توجه به گزارش‌های منتشر شده از انواع تخلفات اتاق بازرگانی ایران طی سال‌های پیش، مجلس از مسوولان این اتاق درخواست شفاف سازی نسبت به لیست این تخلفات کرد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس اتاق بازرگانی ایران، ۱۰ تخلف مالی هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی را اعلام کرده و از وی برای این تخلفات توضیح خواسته است .

براساس این گزارش، حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل 90 در بخشی از نامه‌اش به شافعی، رئیس اتاق بازرگانی نوشته است:

همان‌گونه که مطلع هستید، هیئت نمایندگان ایران به مثابه مجمع عمومی اتاق بوده و اختیار قانونی بررسی و تصویب گزارش عملکرد مالی و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی را طبق قانون تجارت بر عهده دارند.

لزوم شفاف سازی درباره تخلفات اتاق بازرگانی ایران

اما بر اساس شکایات واصله به این کمیسیون، نسخه‌ای از گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی برای عملکرد سال 99 به اعضای نمایندگان اتاق تهران ارائه نشده است.

درهمین حال، این نماینده مجلس از رییس اتاق بازرگانی ایران درخواست کرده تا در اسرع وقت درباره این تخلفات شفاف سازی کند.

براساس این گزارش، تجاوز از سقف بودجه مصوب به میزان 30 میلیارد تومان، تغییر عناوین حق مشاوره و حق‌الوکاله به حق حضور در جلسه و عدم ارائه لیست دریافت‌کنندگان و هزینه‌کرد ودایع 28 میلیارد ریالی و اجاره 194 میلیون تومانی جهت اعضای هیئت رئیسه مقیم علی‌رغم افتخاری بودن عضویت و فعالیت در هیئت رئیسه…» از جمله تخلفات اتاق بازرگانی ایران است که در نامه رییس کمیسیون اصل نود به آن اشاره شده است.

ضرورت ابطال انتخابات اتاق بازرگانی  

براساس این گزارش، برخی از فعالان حوزه بازرگانی نیز به انجام تخلفات اتاق بازرگانی ایران اذعان داشته و از مسوولان درخواست بررسی این تخلفات را دارند.

درهمین راستا، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین به پیگیری برخی تخلفات اتاق‌های بازرگانی در سال‌های گذشته اشاره کرده و گفته است که دادگاه حکم به ابطال انتخابات اتاق بازرگانی داده است.

مجیدرضا حریری اظهار کرده که در رابطه با عملکرد اتاق بازرگانی، تعدادی از فعالان بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور، در طول سال‌های گذشته پیگیری‌هایی را در سه سطح مختلف انجام داده‌اند که بخشی از آنها به نتیجه نهایی رسیده و بخشی در دست پیگیری است.

وی به ورود دستگاه قضا به آخرین انتخابات اتاق‌های بازرگانی اشاره کرده و توضیح داده است: با توجه به تخلفاتی که در فرایند این انتخابات رخ داده بود، تعدادی از فعالان بخش خصوصی شکایت خود را به شورای عالی نظارت مطرح کردند. این شورا به ریاست وزیر صمت و با حضور وزیر اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان استاندارد تشکیل می‌شود و وظیفه نظارت بر اتاق‌های بازرگانی را دارد.

رئیس اتاق ایران و چین تاکید داشته که طی چند سال گذشته، شکایت ما درباره تخلفات اتاق بازرگانی ایران مطرح شده اما پیگیری نشده است از اینرو ما به نهادهای نظارتی شکایت کردیم.

تعلل و عدم پیگیری تخلفات اتاق بازرگانی

وی خاطر نشان ساخته که شورای عالی نظارت طبق قانون ناظر بر اتاق بازرگانی است و باید هر سال دو جلسه برگزار کند و در صورت رسیدن شکایت، جلساتی جدید را برنامه ریزی کند اما این جلسات در این سال‌ها برگزار نشده است.

حریری با بیان اینکه حکم قانونی ابطال انتخابات اتاق بازرگانی صادر شده است، تشریح کرده است: بر اساس حکمی که شعبه ۱۶ دادگاه شهید بهشتی صادر کرده و سپس در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است، انتخابات اتاق بازرگانی باید ابطال شود. به این ترتیب هیئت رییسه اتاق‌های بازرگانی عزل می‌شود، سپس از سوی شورای عالی نظارت، سرپرست یا سرپرستانی برای اتاق بازرگانی معرفی شده و آنها مقدمات انتخابات جدید را فراهم خواهند کرد. به تخلفات و عملکرد متخلفان نیز رسیدگی خواهد شد.

صدور تایید نهایی بررسی وضعیت عملکرد اتاق بازرگانی

وی با بیان اینکه عملکرد سه و ۱۰ ساله اتاق بازرگانی نیز یکی دیگر از مسائلی است که دستگاه‌های نظارتی به آن ورود کرده‌اند، گفته است: این موضوع از چند ماه قبل در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده و گزارش‌های لازم ارائه شده بود که سرانجام امروز در مجلس تایید نهایی را گرفت و تحقیق و تفحص از سوی حسابرسان بی طرف آغاز خواهد شد. این موضوع ارتباطی به بحث‌های مطرح شده در روزهای گذشته ندارد و از مدت‌ها پیش دنبال شده بود.

حریری با بیان اینکه طرحی برای اصلاح ساختار اتاق و جلوگیری از تکرار مشکلات سال‌های گذشته نیز در دستور کار مجلس است، گفت: در صورت نهایی شدن این قانون نیز می‌توان انتظار داشت که عملکرد اتاق شفاف‌تر و به دور از مشکلات امروز پیگیری شود. این موضوع را نیز بخش خصوصی پیگیری کرده و این بحث که قصد بیرون کردن بخش خصوصی از اتاق را دارند به هیچ عنوان درست نیست.

درخواست ورود دستگاه قضا به ماجرای اتاق بازرگانی

این درحالی است که رییس اتاق بازرگانی اتهام تخلفات این اتاق را نپذیرفته و رد کرده است، از اینرو از دستگاه قضا درخواست کرده تا به این حوزه ورود کرده و این موضوع را بررسی کند.

براساس این گزارش، رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با توجه به برخی ادعاهای مطرح شده علیه اتاق بازرگانی ایران دستگاه قضا باید برای بررسی ابعاد دقیق این ماجرا به پرونده ورود کند.

مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرده است که از چند روز قبل که در یک روزنامه ادعا شد که ۱۵۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای اتاق بازرگانی ایران گم شده است، صحبت‌های زیادی در این زمینه شکل گرفته که برخی از آنها به هیچ عنوان واقعیت ندارد.

تاکید رییس اتاق بازرگانی بر بررسی عملکرد این اتاق در سه سال اخیر

وی با بیان این‌که مشخص نیست این گزارش با چه هدفی منتشر شده بیان کرده است: با توجه به این‌که چنین گزارش‌هایی هیچ سندیتی ندارد در نهایت به کد اقتصاد کشور ضربه خواهد زد و مطرح کردن برخی اعداد غیرواقعی شرایط را برای اقتصاد ایران دشوار می‌کند. از این رو خواهش من این است که دستگاه قضایی برای بررسی این ادعاها و شفاف کردن فضا به این موضوع ورود کند.

درهمین حال،گزارش ها حاکی از این است که رییس اتاق بازرگانی ایران تاکنون دو نامه نیز به وزیر صمت و وزیر اقتصاد نوشته و اظهار داشته که باتوجه به طرح مباحثی با مقاصد نامشخص درباره میزان درآمد‌های اتاق ایران در سال‌های اخیر مستدعی است به‌عنوان گامی برای شفاف‌سازی دستور فرمایید سازمان امور مالیاتی به محاسبه و اعلام میزان درآمد‌های اتاق در ۳ سال اخیر اقدام کند.

اما نکته قابل تامل اینجاست که گزارش تخلفات مختص به 10 سال گذشته بوده اما رییس اتاق بازرگانی بر بررسی وضعیت مالی 3 سال اخیر تاکید دارد.

لزوم لغو قانون واریز پول بیت المال به حساب اتاق بازرگانی

دراین میان برخی از کارشناسان حوزه اقتصاد براین باورند که با توجه به تخلفات انجام شده در اتاق بازرگانی و عدم شفاف سازی مالی این اتاق، باید واریز پول بیت المال به حساب این سازمان متوقف شود.

براساس این گزارش، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در واکنش به نامه کمیسیون اصل ۹۰ به اتاق بازرگانی درباره ۱۰ تخلف مالی، با بیان اینکه قوه قضائیه باید به مساله ناپدید شدن مبالغ هزار میلیاردی ورود کند، خواستار لغو قانون واریز پول بیت المال به حساب اتاق بازرگانی از سوی مجلس شد.

محمدرضا سبزعلیپور در واکنش به نامه کمیسیون اصل ۹۰ به اتاق بازرگانی درباره ۱۰ تخلف مالی، با بیان اینکه قوه قضائیه باید به مساله ناپدید شدن مبالغ هزار میلیاردی ورود کند، خواستار لغو قانون واریز پول بیت المال به حساب اتاق بازرگانی از سوی مجلس شده است.

تکلیف اتاق ایران در بهبود وضعیت کسب و کارها

این اقتصاددان درپی این نامه نسبت به عملکرد سوال برانگیز مسئولین اتاق بازرگانی و همچنین واریز بی حساب و کتاب پول مردم به حساب این نهاد بخش خصوصی واکنش نشان داده و گفته است: اتاق بازرگانی یک تشکیلات کاملاً خصوصی است که وظایف خاصی را در جهت بهبود کسب و کار فعالان اقتصادی و همچنین رفع موانع دست و پاگیر بر سر راه فعالیتهای آنان برعهده دارد و مسئولین این اتاقها که عمدتاً از بخش خصوصی میباشند موظفند تا این خدمات را بنحو مطلوب در اختیار شرکتهای عضو و تمامی فعالان اقتصادی قرار دهند.

وی ادامه داده است که خدماتی که بعضاً مهم و مورد نیاز همه شرکتهای تولیدی، تجاری و خدماتی میباشد که بمنظور کوتاهی کلام از ذکر تک تک خدمات و وظایف اتاق ها پرهیز میکنم.

درهرحال با توجه به وجود مستنداتی مبنی بر انجام تخلفاتی از سوی اتاق بازرگانی ایران لازم است مجلس و دستگاه های نظارتی دراین موضوع ورود کنند.

 

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست