پاسکاری‌های مسوولیتی اینبار به بازار برنج رسید. مسوولیتی که هر کدام از نهادهای مسوول با انداختن توپ در زمین دیگری از پذیرش آن شانه خالی می‌کنند. 

به گزارش برات نیوز، چند روزی است که در فضای رسانه‌ای کشور، اخباری مبنی بر رسوب برنج‌ های وارداتی در گمرکات و بنادر کشور، منتشر و دست به دست می‌شود.

اتفاقی که دلیل آن را ترخیص درصدی کالا توسط «گمرک»، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت‌ سفارش مرتبط با آنها عنوان می‌کنند.

بانک مرکزی هم در واکنش به انتشار اخباری در خصوص «احتمال فاسد شدن ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی در گمرکات و بنادر کشور»، اعلام کرده است که «ستاد اقتصادی دولت» کالای برنج را در سال جاری از سبد کالاهای مشمول ارز با نرخ ترجیحی خارج کرد و در گروه کالاهای اساسی با نرخ نیمایی قرار داد.

 پاسخ  قابل تأمل گمرک به برنج‌ های وارداتی

بر همین اساس، در حال حاضر تمام کالاهای برنج موجود در گمرکات کشور که واردکننده متقاضی ارز با «نرخ نیمایی» باشد، بر اساس فهرست اعلامی «وزارت صمت»، دارای تخصیص ارز از بانک مرکزی هستند.

لذا از ابتدای سال جاری تاکنون حدود پانصد میلیون دلار بابت واردات برنج به نرخ نیمایی تأمین ارز شده است.

بیشتر بخوانید: واردات برنج ممنوع شد

با این وجود، برنج‌های رسوبی یا برنج‌ های وارداتی موضوع گزارش‌های چند روز اخیر، مربوط به مواردی است که واردکننده متقاضی ارز با نرخ ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) است.

در سال جاری هیچ محلی به منظور تأمین ارز کالای برنج با نرخ یاد شده از سوی دولت به بانک مرکزی اعلام نشده است.

اما در این میان پاسخ گمرک کشور هم قابل تامل است که اعلام کرده مصوبات ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت که امضای نماینده بانک مرکزی نیز ذیل این مصوبات قرار دارد، تصریح به ترخیص درصدی برنج‌ های وارداتی مانده در بنادر دارد.

ضرورت نظارت بر عملکرد بانک های عامل

همچنین گمرک در تمامی ترخیص های درصدی استعلام بانک های عامل را به عمل آورده و نسبت به ترخیص درصدی این اقلام اقدام کرده که ظاهرا بانک مرکزی از صدور این نامه ها که ذیل چند نمونه از صدها مکاتبه بانک‌های عامل با گمرکات اجرایی، برای تنویر افکار عمومی منتشر می شود، ناآگاه است و لازم است نظارت بیشتری در این خصوص به عمل آورد با این توضیح که به نظر گمرک، بانک های عامل به وظیفه خود درخصوص اجرای مصوبات عمل کرده‌اند.

آنچه برای گمرک مهم است اجرای دقیق مصوبات کاهش رسوب کالا از جمله مصوبه ۱۹/۷ شورای عالی امنیت ملی است که متاسفانه با بخشنامه بانک مرکزی تحت الشعاع قرار گرفته است.

در مورد لزوم استعلام از سامانه تجارت هم اشاره به این نکته کافی است که علیرغم مکاتبات متعدد و مکرر با بانک مرکزی مبنی بر این که اگر آن مرجع اصرار به ترخیص کالاهای در صف تأمین ارز دارد ترتیبی اتخاذ کند تا فقط اطلاعات ثبت سفارش‌های در صف تأمین ارز به گمرک ارسال شود نیز تاکنون منتج به هیچ نتیجه‌ای نشده است.

اما همه این پاسخ‌ها تنها یک تصویر در ذهن مردم ایجاد کرده و آن هم این است که در شرایط فعلی و با کمبود برنج در سفره مردم و قیمت‌های بالای برنج‌های تولیدی در کشور، چرا کسی پاسخ درست و منتج به نتیجه‌ای به مردم ارائه نمی‌کند؟ چرا باید این میزان برنج وارداتی در گمرکات کشور فاسد شود و مردم از عواید آن بهره نبرند؟

برنج یکی از نیازهای اصلی مردم در سفره‌های محقرشان است. سفره‌هایی که به واسطه گران شدن گوشت و مرغ، کوچک‌تر و حقیرتر شده است.

باید مسوولان پاسخ‌گوی این اتفاق باشند تا این کالای اساسی به سبد غذایی مردم بازگردد. کالای اساسی که اگر نباشد قطعا مردم در تامین نیاز غذایی خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهند شد. 

ممنوعیت فصلی واردات برنج و رسوب کالا درگمرک

صاحبان برنج‌های دپو شده یا برنج‌ های وارداتی در گمرک و بنادر کشور  معتقدند ماجرای رسوب و مشکلات ترخیص این کالا از زمانی شروع شده که در سال گذشته با آغاز ممنوعیت فصلی واردات برنج، ترخیص درصدی این کالا در دستور کار قرار گرفت و از آن زمان تاکنون بانک مرکزی نسبت به تخصیص و تامین ارز برنج‌های ترخیص شده بصورت درصدی یا رسوبی در گمرک و بنادر اقدامی نکرده‌ است. اما بانک مرکزی این مورد را نمی‌پذیرد و با انتشار اعلامیه‌هایی از پذیرش این مسوولیت سرباز می‌زند.

فرافکنی مسوولیتی که دودش به چشم مردم می‌رود و نتیجه‌ای جز کوچک‌تر شدن سفره مردم ندارد. برنج‌هایی که می‌تواند سر سفره مردم باشد و الان در گمرک کشور در حال فاسد شدن و از بین رفتن است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *