کشورهای اروپایی که پیش از این بسته حمایتی کرونا برای کمک اضطراری 500 میلیارد یورویی را ارائه کرده بودند، قصد دارند دومین بسته کمکی را برای مقاله با پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا ارائه کنند.

بسته کمکی جهت کاهش پیامدهای کرونا

به گزارش برات نیوز، تاثیر کرونا روی اقتصاد کشورهای مختلف و ورشکستگی شرکت ها و بیکاری بسیاری از مردن ثابت شده است.

دولت ها می کوشند با ارائه وام و بسته های کمکی این چنینی تا حدی از تاثیرات اقتصادی این بحران بکاهند.

در همین راستا منابع خبری گزارش دادند که احتمالا دومین بسته حمایتی کرونا به زودی در سطح کشورهای اتحادیه اروپا توزیع خواهد شد.

اوایل شیوع کرونا نیز سران دولت های اقتصادی نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند و بسته جهت کمک به اقشار مختلف ارائه شد.

در آن بازه، جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا هشدار داد اگر اعضای اتحادیه اروپا یک واکنش هماهنگ به پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا نشان ندهند پروژه ادغام اروپایی به خطر خواهد افتاد.

رقم دومین بسته حمایتی کرونا

در شرایطی که احتمال اجرای یک بسته محرک جدید ۹۰۰ میلیارد دلاری در آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا قوت گرفته است، اما ممکن است رقم این بسته کمکی در اروپا مانند بسته اول 500 میلیارد یورو باشد.

 منابع آگاه در بانک مرکزی اروپا از تصمیم این نهاد برای اجرای یک بسته ۵۰۰ میلیارد یورویی دیگر در سطح اتحادیه اروپا خبر داده اند.

بانک مرکزی اروپا قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی یک برآورد جدید از شرایط اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا نیز منتشر کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر موج دوم کرونا بر اقتصاد اروپا

رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد نیز وعده اقدامات حمایتی بیشتر برای کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی را داده بود. کشورهای اروپایی زیادی درگیر کرونا هستند و در بعضی از آنها نیز حالت اضطراری و فوق العاده ایجاد شده است.

اروپا یکی از دو کانون اصلی درگیر با کرونا در جهان است و اقتصاد این قاره هنوز ریکاوری نشده و سطح تولید ناخالص داخلی بیشتر اعضای اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته به میزان قبل از آغاز همه گیری باز گردد.

بسته حمایتی دوم کرونا تا چه زمان ادامه دارد؟

گفته می شود بانک مرکزی اروپا برنامه ریزی کرده است تا این بسته کمکی را تا ژوئن سال آینده (تابستان 1400) ادامه دهد و در مجموع 1.35 تریلیون یورو اعتبار به شکل های مختلف نیز برای آن اختصاص داده است.

از جمله مواردی که در این برنامه وجود دارد، احتمال تمرکز بیشتر روی وام های با اقساط سبک برای کسب و کارهای متوسط و کوچک است.

زمان اجرایی شدن این برنامه 

هنوز مشخص نیست که اجرای این برنامه چه قدر طول بکشد.

برنامه قبلی نیز تا اجرایی شدن زمان زیادی برد و حتی با ویدئو کنفرانس های 16 ساعته به همراه بحث های تند میان وزیران اقتصاد کشورها  همراه بود که اغلب بی نتیجه می ماند.

بر سر اجرای بسته قبلی حدود هشت ماه بین اعضای اتحادیه اروپا بحث شکل گرفت و اخیرا نیز مجارستان و لهستان طرح بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا را وتو کرده اند و پیش بینی می شود بانک مرکزی اروپا کار سختی برای جلب رضایت کشورهای شرقی داشته باشد.

کرونا اقتصاد کشورهای اروپایی بسیاری را کوچک کرد اما انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو در سه ماهه پایانی سال ۳.۱ درصد باشد.

البته دو ریسک نیز بر سر رسیدن به این سود وجود دارد. دو  ریسک اصلی “زمان توزیع گسترده واکسن کرونا” و “توافق با انگلیس بر سر آینده روابط پس از برگزیت”، می توانند این رشد را تا حد زیادی کاهش دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *