1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی چین به بندرعباس
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی چین به بندرعباس

بندرعباس

براساس اعلام انجمن کشتیرانی کشور، بخش خصوصی چین به منظور سرمایه گذاران به بندرعباس وارد شده‌اند.

به گزارش برات نیوز، دبیر انجمن کشتیرانی کشور اظهار داشت: دولت چین اقدامی برای سرمایه گذاری در بندرعباس بعمل نیاورده و بخش خصوصی این کشور ورود کرده و مباحث لجستیکی و موضوعات کالایی را دنبال می‌کند.

پروژه سرمایه گذاری چینی‌ها در بندرعباس در مرحله مطالعه و مذاکره

مسعود پل‌مه درباره ورود چینی‌ها و جزییاتی از سرمایه‌گذاری آنها در بندرعباس به دنبال گشایش سرکنسولگری چین در بندر عباس در آذر ماه سال گذشته و اینکه آیا اپراتور خارجی دیگری به بنادر کشور اضافه خواهد شد، اظهار داشت: هنوز اقدام محسوسی که منتهی به سرمایه‌گذاری قابل توجه باشد به عمل نیامده و در حال مطالعه و مذاکره هستند، درواقع هنوز سرمایه‌گذاری ملموسی اتفاق نیفتاده است. به طور قطع دولت چین اقدامی برای سرمایه گذاری بعمل نیاورده و بخش خصوصی چین ورود کرده و مباحث لجستیکی و موضوعات کالایی را دنبال می‌کند.

وی همچنین درباره ظرفیت همکاری‌های دریایی ایران و عربستان و احتمال برگشت به توافقنامه دریایی سال 86 با عربستان گفت: به طور قطع وقتی روابط سیاسی ایران و رویکردهای دیپلماتیک ما بر روی ریل عادی سازی قرار بگیرد و با احترام متقابل نسبت به موضوعات فی مابین و منطقه‌ای تعامل داشته باشند، تاثیر مثبتی بر رویکرد اقتصادی و شکل گیری توافقات اقتصادی به عمل خواهد آمد.

افزایش قابل توجه حجم تجارت خارجی ایران و عربستان

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران ادامه داد: در این شرایط می‌توان به پیشینه قبلی که مبانی مورد توافق در اختیار داشته می‌توان رجوع کرد اما به صراحت نمی‌توان گفت به این توافقات قبلی می‌توان برگشت. مضاعف بر اینکه توافقات انجام شده توافق سیاسی برای برقراری روابط دیپلماتیک است و می‌توان برقراری روابط اقتصادی را متعاقب شکل‌گیری روابط سیاسی انتظار داشت.

پل مه افزود: تردد قابل توجهی به دلیل عدم وجود تجارت خارجی بالا نداشتیم و پس از قطع شدن روابط سیاسی با عربستان هرچند روابط اقتصادی دو کشور رسما قطع نشد و البته فراز و نشیبی داشت اما این ارتباط تجاری توسط شناورهای کوچک برقرار بود و به نظر نمی‌رسد بعد از توافقات سیاسی فعلا حجم تجارت خارجی کشورمان با عربستان به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست