به دنبال تنگ ترشدن حلقه تحریم های نفتی از سوی آمریکا ، مسوولان به سمت توسعه صادرات فرآورده های نفتی به ویژه بنزین حرکت کرد و حالا صادرات بنزین ایرانی درآمد خوبی هم داشته است.

با توجه به قیمت مناسب و کیفیت بالای بنزین ایرانی میزان متقاضیان در رینگ بین المللی بورس انرژی افزایش یافته و استقبال از این محصول نفتی بسیار بود.

فروش بنزین علاوه بر ایجاد درآمد صادراتی، اشتغالزایی خوبی نیزبرای کشور در پی داشت و توانست بخشی از نگرانی‌ها برای افت تولید نفت و میعانات گازی به عنوان خوراک پالایشگاهی را کاهش دهد.

این رشد و پیشرفت و استقبال از بنزین ایرانی تا جایی پیش رفته که رئیس کل گمرک ایران در سال جاری اعلام داشته ایران در پنج ماه اول امسال بیش از یک میلیارد دلار صادرات بنزین داشته است.  

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران با اعلام آخرین وضعیت تجارت خارجی ایران گفته است: مبادلات تجاری ایران با کشورهای خارجی در پنج ماهه نخست سال‌جاری به ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با چهار ماهه نخست امسال، حدود پنج میلیارد دلار افزایش نشان می‌دهد.  

وی با بیان اینکه در این مدت حجم تجارت خارجی حدود ۵۳ میلیون تن انواع کالا است ادامه داد: از این میزان، سهم صادرات ۳۸ میلیون تن به ارزش  ۱۰.۹ دهم میلیارد دلار و سهم واردات ۱۳.۸ دهم میلیون تن به ارزش ۱۳.۷ دهم میلیارد دلار است.

میر اشرفی همچنین در رابطه با صادرات بنزین گفته است: نخستین قلم کالای صادراتی کشور در این پنج ماه، بنزین است که با کاهش مصرف و افزایش تولید ما، توانستیم بیش از یک میلیارد دلار از این کالاها را به کشورها دیگر صادر کنیم.

به گفته این مقام مسئول بیشترین تاثیر منفی در بخش صادرات به دلیل کرونا و تحریم در اردیبهشت ماه با ۵۴ درصد منفی  که در حال حاضر به ۲۷ درصد منفی رسیده و در حال عادی شدن روند صادرات است.  

نکته قابل تامل اینجاست که با شیوع بیماری کرونا میزان تقاضای جهانی بنزین در سراشیبی سقوط قرار گرفت و ایران نیز از روند مستثنا نبود؛ علت اصلی این کاهش تقاضا به دلیل ایجاد محدودیت‌های تردد شهری و جاده‌ای بود. این محدودیت‌ها در کشورهای همسایه ایران نیز ادامه داشت. علاوه بر این گمرکات کشورهای مختلف در ترددهای زمینی اعلام محدودیت کردند که موجب شد این کاهش تقاضا تشدید شود.

اما با این وجود قیمت مناسب و کیفیت بالای بنزین ایرانی موجب شد تا کشور از سایه کرونا دور شده و علیرغم افت شدید تقاضا همچنان همسایگان کشور متقاضی این محصول نفتی باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *