بانک و بیمهمنتخب سردبیر

بانک مرکزی از بنگاه ‌های تولیدی حمایت می‌کند

بنگاه‌ های تولیدی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد این بانک در راستای حمایت از بنگاه‌ های تولیدی و تحقق شعار منتخب رهبری برای سال 99 یعنی رونق و جهش تولید، اقداماتی انجام داده است. وی همچنین افزود باید برای اصل پیگیری به‌موقع مطالبات بانک‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل شویم اما نباید بگذاریم که این امر سبب تعطیلی واحدهای تولیدی شود.  

به‌گزارش برات ‌نیوز، رئیس کل بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی خود نسبت به مطالبات بانک‌ها اظهار نظر کرد و گفت:

  1. نظر ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها مورد تاکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امر ضروری است اما این امر به هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آن‌ها نیز بایستی بر مبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.
  2. بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده‌گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیر از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هر گونه اقداماتی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً پرهیز نمایند.
  3. بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌ های تولیدی و درجهت تحقق شعار رونق و جهش تولید انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آن‌ها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص)،  و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً ۷.۵ درصد طلب و امهال ۵ ساله‌ آن بود که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. از بانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجرا کنند.
  4. حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌های سالم، باثبات، مستحکم می‌باشد. تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده گذاران است. لذا برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را در تامین مالی تولید یاری می‌کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید