انتخابات آمریکا، کرونا، سیاست کشورهای خاورمیانه و … همه و همه ممکن است بر وضعیت بازار نفت و بهای طلای سیاه در روزها و ماه­های آتی باقی مانده از سال 2020 تاثیرگذار باشد.

به گزارش برات نیوز انتخاب ترامپ و بایدن می تواند شرایط متفاوتی را پیش روی بازار نفت بگذارد.

اما با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هرچند شاهد تغییراتی در کوتاه مدت خواهیم بود اما به طور کلی وضعیت تغییر چندانی نخواهد کرد.

تاثیر نتایج انتخابات آمریکا روی بهای طلای سیاه

نوسان بازار نفت در هفته جاری تحت تاثیر اخبار انتخابات آمریکا بود و آن طور که تحلیل می شود  پیروزی ترامپ برای قیمتها در کوتاه مدت مثبت است اما در بلندمدت این طور نخواهد بود زیرا حمایت وی از صنعت نفت و گاز به معنای افزایش بیشتر تولید در آینده است.

در مقابل پیروزی بایدن تاثیر معکوسی خواهد داشت و در کوتاه مدت برای قیمت نفت منفی است اما در بلندمدت مثبت خواهد بود زیرا بایدن به دنبال محدود کردن فرکینگ و مقررات محیط زیستی سخت گیرانه است که عرضه آمریکا را محدود می کند.

اما تحلیلگران احتمال رسیدن قیمت به ثبات و یک تعدیل نسبی را محتمل می­دانند و انتظار دارند قیمت نفت تا پایان سال در بازه محدودی معامله شود و میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت امسال ۴۲ و ۳۲ دلار و در سال آینده بالای ۴۹ دلار باشد.

تولید واکسن کرونا

خبر تولید واکسن کرونا نیز دیگر خبری بود که این هفته بازار نفت را تحت تاثیر خود قرار داد.

همچنین توقف تولید نفت در لیبی نیز دیگر محرکی بود که بر این قیمت تاثیر گذاشت. لیبی در پی آتش بس میان گروههای داخلی، به سرعت در حال احیای تولید است و تولیدش را از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز در اواخر سپتامبر به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است.

افزایش تولید نفت لیبی

بنابراین با ادامه افزایش تولید نفت لیبی و تاثیر انتخابات آمریکا و ضعیف ماندن تقاضا، قیمتها ممکن است به مدت طولانیتری پایین ۴۰ دلار در هر بشکه بمانند به خصوص که حفاری در آمریکا بهبود پیدا کرده و فشار نزولی بیشتری به شاخصهای قیمت تحمیل کرده است.

این موارد در حالی است که کرونا امروز بازار نفت را سیاه کرده و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز با توجه به قیمت پایین نفت و محدودیت عرضه چشمگیر اوپک پلاس پیش بینی می کند درآمدهای حاصل از صادرات نفت اعضای اوپک امسال در مقایسه با سایر ۲۰۱۹ کاهش شدیدی پیدا کرده و به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۲ تاکنون سقوط کند.

کاهش درآمد کشورهای عضو اوپک

کشورهای عضو اوپک سال میلادی گذشته ۵۹۵ میلیارد دلار درآمد از صادرات نفت داشتند اما شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت امسال به درآمدهای نفتی اوپک ضربه زده و این گروه به منظور تقویت قیمت ها و کمک به متوازن شدن بازار، حجم بالایی از تولیدش را محدود کرده است.

این کاهش درآمد از جنبه های مختلف اثرات منفی روی بودجه مالی کشورهای عضو اوپک دارد که به درآمد حاصل از فروش نفت برای واردات کالا، تامین مالی برنامه های اجتماعی و حمایت از خدمات عمومی اتکای زیادی دارند، ضربه خواهد زد.

همچنین IMF یا صندوق بین المللی پول نیز تابستان امسال پیش بینی کرد که صادرکنندگان نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا با کاهش درآمدهای نفتی خود به میزان ۲۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال پیش از آن روبرو خواهند شد.

سود شرکت آرامکو
امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در بیانیه ای اظهار کرد: ما نشانه های زودهنگام احیا را در سه ماهه سوم به دلیل بهبود فعالیت اقتصادی و با وجود موانعی که پیش روی بازارهای انرژی جهانی وجود دارد، مشاهده کردیم.

کاهش سود شرکت آرامکو

در همین راستا شرکت نفتی آرامکوی سعودی گزارش کاهش ۴۴.۶ درصدی سود خالص کسب شده از بهای طلای سیاه در سه ماهه سوم امسال را داد که تحت تاثیر ضعیف ماندن تقاضا و قیمتهای پایین نفت با شروع کرونا تشدید شده بود.

امسال سهام شرکت های نفتی  به واسطه کرونا سیر نزولی داشت و سرمایه گذاران به تاثیر از این روند از تقاضا برای انرژی و گرایش بلندمدت به سوخت های فسیلی روی گردان شده و به سمت سرمایه گذاری روی منابع تجدیدپذیر رفتند. قیمت نفت از مارس که به پایینترین رکورد در حدود دو دهه اخیر سقوط کردند، تا حدودی بهبود پیدا کرده اند با این حال آرامکو و سایر غولهای نفتی نظیر شل و بریتیش پترولیوم هزینه سرمایه را امسال و سال آینده کاهش داده اند.

نشانه های زودهنگام احیا

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در بیانیه ای اظهار کرد: ما نشانه های زودهنگام احیا را در سه ماهه سوم به دلیل بهبود فعالیت اقتصادی و با وجود موانعی که پیش روی بازارهای انرژی جهانی وجود دارد، مشاهده کردیم.

عملکرد بازار سهام عربستان نیز بر این موضوع بی تاثیر نبوده و افت اندک ارزش سهام این شرکت به دلیل عملکرد بازار سهام و تضمین پرداخت سود نقدی سهام بوده است. آرامکو اعلام کرد ۱۸.۷۵ میلیارد دلار سود برای سه ماهه سوم پرداخت خواهد کرد که مطابق با برنامه این شرکت برای پرداخت ۷۵ میلیارد دلار سود نقدی سهام برای سال ۲۰۲۰ است.

این سود نقدی نقش مهمی در مدیریت کسری بودجه دولت عربستان دارد و با پرداخت سود نقدی که آرامکو سال گذشته وارد بورس کرد، بخش از کسری مالی جبران شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *