کرونا، تحریم ها و دیگر دلایل مختلف، کمر اقتصاد ایران را خم کرده ­اند. اما پس از انتخاب بایدن و امید به رفع تحریم ها، کاهش قیمت دلار و ساخت واکسن کرونا، امید به بهبود اقتصاد ایران می رود. 

بنا به پیش بینی بانک جهانی نیز اقتصاد ایران در سال 1400 از رکود خارج خواهد شد و رشد مثبت 1.5درصدی را در این سال به خود خواهد دید.

تحلیل اتاق بازرگانی از بهبود اقتصاد ایران

به گزارش برات نیوز، اقتصاد ایران که این روزها وضعیت خوبی ندارد، گویا در آبان ماه توانسته خود را تا حدودی ریکاوری کند.

این نتیجه جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی ایران است که طی این گزارش وضعیت شاخص مدیران خرید (شامخ) را بررسی کرده است.

اتاق بازرگانی این گزارش را ماهانه منتشر می شود و طی آن شرایط کسب و کارها و بنگاه های تولیدی و اقتصادی را بررسی می کند.

شیوه تحلیل نیز به این صورت است که بر این اساس هرچه که عدد شامخ به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد به معنی رشد مثبت و رونق و هرچه به زیر ۵۰ متمایل شود به معنی رکود اقتصادی است.

در گزارش اخیر عدد شامخ به 45.7 رسیده است که اگرچه هنوز نشان از باقی ماندن در فضای رکود دارد اما بهبود اقتصاد ایران را نسبت به مهر ماه رو به رشد توصیف می کند.

وضعیت کسب و کارها در آبان کرونایی

میزان فعالیت کسب و کارها در آبان نسبت به مهر نرخ کاهش کمتری داشته است. درحالی‌که در این ماه اکثر فعالیت‌های بخش صنعت با رکود روبرو بوده است، افزایش اندک در شاخص کل ناشی از کم شدن شدت رکود در بخش خدمات بوده است.

میزان تولیدات و ارائه خدمات در بخش ساختمان و به‌ویژه در صنعت با کاهش روبرو بوده است اما ملایم تر شدن نرخ کاهش در بخش خدمات و کشاورزی، در مجموع باعث افزایش اندک در شاخص کل میزان فعالیت‌های کسب‌وکار شده است.

همچنین طبق این گزارش شاخص قیمت خرید مواد اولیه نسبت به مهر ماه افزایش کمی داشته است.

بیشتر بخوانید: تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

در واقع برای اولین بار است که طی 7 ماه گذشته شدت افزایش قیمت ها کم بوده و پیش از این هر ماه شاهد افزایش قیمت بودیم.

بسیاری این موضوع را به کاهش قیمت دلار ربط می­دهند و امیدوارند که با کاهش آن، قیمت دیگر لوازم ضروری خانوارها و همچنین قیمت لوازم خانگی و موبایل نیز کاهش پیدا کند.

امید به بهبود اقتصاد ایران

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه آبان ۵.۲ درصد یعنی نسبت به نرخ ۷ درصدی مهر اندکی کاهش یافته اما نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه ۲۹ درصد و نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش داشته است. با این اوصاف آیا می توان به بهبود اقتصاد ایران امیدوار بود؟

همتی که چندی پیش گفته بود بازار ارز و پول سیگنال‌های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می‌دهند، از تلاش بانک مرکزی برای این بهبود خبر داده است.

در بخش تامین ارز نیز تاکنون گام هایی برداشته شده و به وضعیت کالاهای رسوبی در گمرکات کشور رسیدگی شده است.

پیش بینی بانک جهانی

گزارش های اکونومیست هم خبر از بازگشت رشد اقتصاد ایران در سال 1400 می دهد و گزارش این موسسه نشان از رشد 2 درصدی در این سال دارد.

همچنین صادرات ایران در سال 1400 با رشد 2.6درصدی و واردات با رشد 1درصدی مواجه خواهد شد.

بانک جهانی انتظار دارد شاخص‌های کلان اقتصاد ایران در سال آینده وضعیتی مثبت و رو به رشد داشته باشد.

بر طبق این پیش بینی ها مصرف بخش خصوصی در این سال 1.7 درصد، مصرف بخش خصوصی 0.5 درصد و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در ایران 1.9 درصد رشد خواهد داشت.

پیش بینی بانک جهانی از بهبود اقتصاد ایران در سال 1400
پیش بینی بانک جهانی از بهبود اقتصاد ایران

تورم ایران در سال 1400

این گزارش همچنین در کنار امید به بهبود اقتصاد ایران، از بهبود وضعیت تورم در ایران طی سال آینده خبر داده است و با برآورد تورم 34.1 درصدی در سال جاری پیش‌بینی کرده است نرخ تورم ایران در سال آینده به 27.4 درصد کاهش خواهد یافت.

با توجه به نشانه‌های امیدوارکننده‌ای که گفته شد آیا این امر در آینده ای نزدیک شدنی است و سال بعد اقتصاد ایران احیا می‌شود؟

یک اقتصاددان معتقد است که بدون اتفاقات غیرمترقبه مثبت یا منفی، اگر شرایط فعلی اقتصاد تا اسفند ماه ادامه پیدا کند، در انتهای سال نقدینگی به 3300 هزار میلیارد تومان می‌رسد و رشد اقتصادی نیز منفی 3.5 درصد می‌شود. این دو فاکتور تورم بالا را به دنبال دارد که رقم آن بیش از 50 درصد است.

پیمان مولوی کارشناس اقتصادی در این باره گفت: این وضعیت نقدنیگی، تورم و رشد اقتصادی در تمام بازارها خودش را نشان می‌دهد، نقدینگی که بین بازارها در حال حرکت است الزاما توزیع نرمالی ندارد.

اما در نهایت اتفاقاتی که در سال 99 برای بازارها رخ داد در سال بعد نیز با کف تورم 50 درصد تکرار می‌شود.

دو سناریوی مختلف اقتصاد ایران پس از بایدن

با روی کار آمد بایدن، کاهش قیمت دلار و احتمال بازگشت به برجام، بسیاری انتظار بهبود اقتصاد ایران را دارند. پیمان مولوی دو سناریوی متفاوت از دوران ریاست جمهوری بایدن را به تصویر کشیده است:

در اولین و خوشبینانه‌ترین سناریویی که این اقتصاددان عنوان کرده، اگر بایدن به برجام برگردد، پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شود و فروش نفت سرعت بگیرد، رشد بالای پس از برجام دوباره تکرار شود، اما نقدینگی سرجای خودش هست اما شاهد واردات کالا خواهیم بود.

این کارشناس ادامه می دهد: «سناریو دوم این است که کشور با آمدن بایدن تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 1400 با دوره تعلیق روبه‌رو شود.

در این دوره از یک سو با افزایش نقدنیگی و رشد منفی اقتصادی روبه‌رو هستیم، از سوی دیگر اگر درآمدها اضافه نشود و همین روند ادامه پیدا کند نمی‌توانیم امیدوار باشیم که اقتصاد ایران در سال 1400 به مسیر بهبود برگردد. شرایط کرونایی و نحوه مدیریت آن نیز وجود دارد که شرایط را تشدید می‌کند».

برنامه های مسئولین برای بازگشت به مسیر رشد اقتصادی

این اقتصاددان می‌گوید «اگر تا سال 1406 متوسط رشد اقتصادی هشت درصد را در سال داشته باشیم، تازه به سال 1391 می‌رسیم، لاجرم باید به سمت رشدهای بالا و ممتد برویم که هم قدرت خرید ایرانیان بالا ببرود و هم اقتصاد کشور جانی بگیرد. در این شرایط همه‌  رقبای ایران در منطقه جلوتر رفته ‌اند.»

ایران کسری بودجه زیادی دارد و با وجود تحریم ­ها میزان صادراتش هم کاهش یافته است.

همچنین انقباض شدید اقتصادی موجب کاهش درآمد مالیاتی بخش غیرنفتی شده است و افزایش هزینه‌ های درمانی کنار ارائه کمک‌ های معیشتی برای گروه‌ های کم‌ درآمد، کاهش هزینه‌ ها را برای مسئولین سخت خواهد کرد.

با این حال باید توجه به نوسان های نرخ ارز در روزهای جاری و امید به واکسن کرونا، باید دید مسئولین چه برنامه هایی برای  تقویت بازگشت اقتصاد ایران به مسیر رشد خواهند داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *