استخراج رمز ارز نوعی تولید و تأیید تراکنش ارز رمز نگاری شده از طریق حل مسائل کامپیوتری است که منافع مالی را برای فعالان این حوزه به همراه دارد. به دنبال همه گیری این نوع فعالیت در حوزه مالی، در کشور ما نیز استخراج این رمزارزها مورد توجه قرارگرفت و برخی ازافراد به صورت غیر قانونی و با استفاده از دستگاه های ماینر بدون مجور اقدام به استخراج این رمزارزها کردند. در همین حال مسوولان از ممنوعیت فعالیت این دستگاه خبر داده و اعلام کردند که با متخلفان برخورد جدی می شود وهیات دولت نیز اقدام به تصویب طرحی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت این دستگاه ها کرد. در راستای  تصویب طرح تعیین تکلیف این دستگاه ، مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح تعیین تکلیف وضعیت دستگاه‌های استخراج رمزارز موجود در کشور از 27 مردادماه خبر داده و گفته است: در راستای اجرای مصوبه هیات وزیران فرآیند اجرایی این طرح از 27 مردادماه آغاز شده و امکان ثبت مشخصات هویتی ، تعداد، نوع و مدل دستگاه‌های ماینر در سامانه بهین یاب فراهم شده است.

علیرضا هادی ضمن اشاره به این موضوع که دارندگان این دستگاه ها یک ماه برای خود اظهاری فرصت دارند گفته است: دارندگان دستگاه های استخراج رمز ارز می توانند از طریق لینک خوداظهاری ایجادشده در صفحه اصلی سامانه بهین‌ یاب ، نسبت به ثبت این مشخصات اقدام کرده و حقوق و عوارض دولتی که با هماهنگی گمرک در حال تعیین و پیش‌بینی در سامانه است را پرداخت کنند.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه قانونی کردن فعالیت این دستگاه ها بیان کرده است: دستگاه‌هایی که تاکنون به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند صرفا از طریق تکمیل فرم خوداظهاری و مشخص کردن نحوه و مکان استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند وارد چرخه فعالیت قانونی شوند.

وی درادامه افزوده است: پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی طرح خوداظهاری، موضوع بند ۵ مصوبه هیأت دولت نیز در وزارت صمت تهیه شده و جهت بررسی و تصویب به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهاد شده است و جلسات بررسی و تصمیم‌گیری در این حوزه در حال برگزاری است.

ممنوعیت نگهداری از ماینرهای بدون مجوز

وی هم‌چنین توضیح داده است: با توجه به‌دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز، صدور مجوز صرفا در شهرک‌های صنعتی، مناطق آزاد تجاری و نیروگاه‌های جدیدالاحداث میسر بوده و نگهداری از دستگاه‌ها در مراکز فاقد مجوز ممنوع است.

هادی در خصوص اعتبار مجوزهای صادره اضافه کرد: مدت اعتبار جوازهای تأسیس صادره در حوزه رمزارز شش ماه بوده و صرفا در صورت احراز پیشرفت فیزیکی برای یکبار و به مدت شش ماه تمدید خواهد شد.

هادی درباره تعداد دستگاه های دارای مجوز قانونی در کشور اظهار کرده است: تاکنون تعداد ۶۴۶ فقره جواز تاسیس و ۲ فقره پروانه بهره‌برداری در حوزه استخراج رمز ارزها صادر شده  که پیش‌بینی می‌شود با انجام فرایند خوداظهاری تعداد مجوزهای صادره افزایش داشته باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *