درحالی که کارشناسان اقتصادی معتقدند بودجه سال 1400 دولت به شدت وابسته به نفت است و بدهی بسیاری بزرگی را برای دولت بعدی به میراث می گذارد، رییس جمهوری خوشبینانه در حال ارسال پیامهای روشن به مردم است!

به گزارش برات نیوز، کارشناسان اقتصادی کشور بر این باورند که اگرچه بودجه سال 1400 با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات دورسیزدهم ریاست جمهوری کشور و تشکیل قوه مجریه جدید از اهمیت بسیاری برخوردار است اما این بودجه تنها متکی بر منابع نفتی کشور برنامه ریزی شده است.

بودجه سال 1400 متفاوت تر از سال‌های قبل

این درحالی است که باید در نظر داشت که مشکلاتی از جمله کاهش شدید درآمدهای دولت، کسری بالای 200 هزار میلیارد تومانی بودجه سال 99 دولت، کاهش درآمدهای نفتی، ادامه شیوع کرونا دست‌ کم تا پاییز 1400، ‌رکود واحدهای صنفی و عدم توانایی آنها در پرداخت مالیات، بودجه سال 1400را با سال‌های قبل متفاوت می‌کند.

حال با وجود اظهار نظرهای مخالف بودجه 1400، رئیس جمهوری معتقد است؛ بودجه ارایه شده از سوی دولت با نگاه واقع بینانه نسبت به شرایط پیش رو در سال آینده و با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی کشور و منطبق بر نیاز‌های جامعه و مردم تدوین و تنظیم شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری کشور در یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درخصوص بودجه 1400 اظهار داشت: این بودجه حاوی پیام‌های روشن و متعدد و بیانگر وضعیت اقتصادی کشور در سال آینده است و از این نظر هم فعالان اقتصادی و هم عموم مردم می‌توانند افق روشن اقتصادی سال آینده را از پیام‌های بودجه دریافت کنند.

 مسئولان مرتبط با حوزه‌های مختلف اقتصادی نیز این پیام‌ها را بطور شفاف برای افکار عمومی بیان کنند.

هدف اصلی بودجه سال 1400 ،حمایت از اقشار کم درآمد

رئیس جمهوری درباره اهداف مهم این بودجه تصریح کرد: از مهمترین پیام‌های بودجه سال آینده حمایت از قشر‌های کم درآمد با در نظر گرفتن پرداخت‌های هدفمند معیشتی، جبران تورم در دستمزد کارکنان، کارگران و حقوق بگیران، تامین کالا‌های اساسی مبتنی بر نیاز‌های مردم، تامین مواد اولیه برای تولید کارخانه‌ها و مهمتر از همه سرعت بخشیدن به توسعه زیرساخت‌های کشور است.

همچنین روحانی با تاکید بر ضرورت آمادگی برای رساندن تولید نفت کشور به ظرفیت طبیعی برای صادرات گفت: به دلیل تحریم‌های قبل از برجام، تولید و فروش نفت با محدودیت‌ها روبرو شد، ولی با عملی شدن برجام و رفع تحریم ها، توانستیم در مدت کوتاهی فروش نفت را به بیش از دو میلیون بشکه برسانیم و با وجود ابزار‌های عملیاتی و تجربه‌های ارزنده، امروز هم این آمادگی برای افزایش سریع تولید نفت بیشتر وجود دارد.

بودجه سال 1400 و جلوگیری از کاهش نرخ ارز

اما نظر تحلیلگران کمی متفاوت از نظر مسئولان و رییس جمهور است.

یک کارشناس اقتصاد درباره تدوین بودجه سال 1400 اظهار کرد: به نظر می رسد جلوگیری از کاهش قیمت ارز مهمترین هدف بودجه 1400 است.

همچنین از دیگر اهداف لایحه بودجه سال آینده این است که به دولت بعدی اجازه تغییر ریل‌گذاری را نمی‌دهد و با بدهی بزرگ قدرت تصمیم‌گیری را از دست دولت بعد می‌گیرد.

وی ادامه داد: به تعبیر واضح‌تر افزایش قیمت ارز و به عبارت دیگر تضعیف پول ملی از اهداف در نظر گرفته شده در این لایحه است.

ساز و کارهای بسیار روشن و شفافی پیش‌روی دولت برای خروج از این شرایط وجود دارد اما آن را طی نمی‌کند که حداقل‌ترین آن افزایش اخذ مالیات است.

بیشتر بخوانید: تشریح منابع و مصارف بودجه 1400

راغفر با بیان اینکه در حال حاضر می‌توان 750 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ کرد، افزود: تمام بودجه را می‌توان با مالیات‌ستانی درست به دست آورد.

چنانکه در 10 ماه گذشته که قیمت ارز را افزایش دادند فقط 1000 میلیارد تومان به جیب خصولتی‌ها، معدن‌کاران، پتروشیمی‌ها و واردکنندگان کالا رفت .

وی درادامه گفت: بر اثر افزایش قیمت ارز و یارانه‌هایی که شرکت‌های فولادی و پتروشیمی دریافت کردند از مابه‌التفاوت این اعداد فقط هزار میلیارد تومان این گروه‌ها کسب کردند.

جای سووال است که چرا نباید دولت از این گروه‌های مشخص مالیات بگیرد؟

دولت چرا سراغ مالیات‌ستانی از اقشار خاص نمی‌رود

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها امسال پنهان‌کاری بیشتری در سوددهی خود خواهند داشت تا این اعداد و ارقام در صورت‌های مالی و درآمدهای آنها منعکس نشود.

سال‌هاست که شاهد آن هستیم خصولتی‌ها درآمدهای بی‌سابقه‌ای تحت عنوان سود خالص به دست آوردند اما مالیات بسیار بسیار جزئی پرداخت کردند.

حال در این شرایط حساس و تحریم‌های گسترده، دولت به سراغ مالیات‌ستانی از برندگان اقتصاد نمی‌رود.

افزایش هزینه طرح‌های عمرانی در سال 1400

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت به جای اینکه از طریق مالیات، کسب درآمد کند به طور مرتب بر روی ارز دارو تبلیغ می‌کند.

 کل آن 700 میلیون دلار است که برای ساخت داخل استفاده می‌شود و این تولیدات 97 درصد تولیدات داروی کشور را تشکیل می‌دهد.

 وی افزود: در حالی عده‌ای تاکید بر حذف یارانه دارو می‌کنند که همزمان 1.5 میلیارد دلار برای واردات 3 درصد باقیمانده دارو پرداخت می‌شود که بخش قابل توجهی از آن هم قابلیت تولید در داخل را دارد.

این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به این‌که اگر دولت، مردمی باشد می‌تواند تولیدات داخل را گسترش دهد گفت: در بودجه سال 1400 هزینه، مصارف و طرح های عمرانی افزایش یافته به طوری که با افزایش 73.5 درصد بودجه سال آینده، در بخش طرح‌های عمرانی هم با افزایش 65 درصدی مواجه هستیم.

با این اعداد و ارقام به نظر می‌رسد دولت بعدی به هیچ وجه نتواند ریل‌گذاری که صورت گرفته را تغییر دهد.

اگر نفت به فروش نرود اموال دولت را می فروشیم

راغفر با تاکید بر اینکه بدهی بزرگی در بودجه 1400 وجود دارد، تصریح کرد: دولت امروز به راحتی می‌گوید اگر نفت به فروش نرود منابع را از طریق فروش اموال دولت تامین می‌کنیم.

حال اینکه کجای دنیا با این روش کشور را اداره می‌کنند و اساساً چه کسی قرار است این اموال دولتی را خریداری کند و متقاضی این اموال در این شرایط اقتصادی چه کسانی هستند؟

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت این امکان را دارد که صدها هزار میلیارد تومان از مالیات بر بورس، خرید سکه و ارز که تمام این بازارها تحت اختیار خود است، مالیات دریافت کند.

دولت می‌تواند از فعالیت‌های سوداگری در بخش زمین و مسکن مالیات‌ستانی داشته باشد. از تمام کسانی که جنگل و کوه‌ها را به ویلاهای لوکس تبدیل کردند باید مالیات گرفته شود.

درصورت تایید بودجه 1400 مجلس و شورای نگهبان هم در عواقب آن شریک هستند

وی تاکید کرد: چه نمایندگان مجلس و چه شورای نگهبان اگر این بودجه را تصویب کنند عملا در تحقق این اهداف سهیم هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بیش از 3 دهه گذشته همواره شاهد تکرار استدلال‌هایی هستیم که هر بار این موضوعات مطرح می‌شود مردم ضعیف‌تر شده‌اند.

 این بار هم رئیس مجلس اخیراً این موضوع را مطرح کرده که عده‌ای چندین خودرو دارند و بنزین بیشتری مصرف می‌کنند و عده‌ای هم هیچ خودرویی ندارند و مخاطب بنزین یارانه‌ای نیستند.

این کارشناس اقتصادی افزود: تمام این اظهارنظرها مقدمه‌چینی برای افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی است.

این در حالی است که آنچه باعث ارزان شدن قیمت بنزین شده، افزایش قیمت ارز بوده که توسط دولت‌ها اتفاق افتاده است.

نفوذی‌ها موجب بی ثباتی در اقتصاد کلان کشور

راغفر با بیان اینکه عواملی در درون سیستم نفوذ کردند و نفوذی محسوب می‌شوند، اظهار داشت: این نفوذی‌ها باعث بی‌ثبات‌سازی اقتصاد کلان، بی‌ثبات‌سازی اجتماعی و در نهایت بی‌ثبات‌سازی سیاسی خواهند شد.

وی با بیان اینکه دولت در این شرایط اقتصادی و روابط بین‌الملل چگونه می‌خواهد 200 هزار میلیارد تومان منابع از محل فروش نفت را محقق کند، گفت: قاعدتاً این اعداد و ارقام استقراض است و به معنی بدهکار کردن دولت آینده است حال اینکه دولت آینده گویا قرار نیست پاسخگوی مردم باشد.

فاصله 300 درصدی فروش واقعی نفت و فروش برنامه ریزی شده در 1400

همچنین عضو هیات رئیسه مجلس نیز درباره بودجه 1400 اظهار کرد: شواهد امر نشان دهنده این است که دولت سال بعد را بدون تحریم فرض کرده و بنا دارد تا در هر روز دو میلیون بشکه نفت را به فروش رساندکه البته این خیالی بیش نیست.

سیدمحسن دهنوی ضمن وابستگی بیش از 40 درصدی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به رویای نفت خیالی اظهار کرد: در لایحه بودجه، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت در نظر گرفته شده؛ این میزان برابر است با فروش بیش از ۲ میلیون بشکه نفت در روز که با میانگین فروش روزانه ۷۰۰ هزار  بشکه نفت در امسال، فاصله ۳۰۰ درصدی دارد.

وی با اشاره به اینکه این یک خواب است و خدا کند رییس جمهوری از خواب رویایی بیدار شود گفت: فروش ۲ میلیون بشکه در روز یعنی دولت، سال بعد را بدون تحریم فرض کرده که واقع بینانه به نظر نمی‌رسد وابستگی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به رویای نفت خیالی، بیش از ۴۰ درصد است.

وی بیان کرد: متاسفانه اکنون ما در مجلس، لایحه بودجه‌ی دولتی را بررسی می کنیم که حتی نمی داند چند نفر حقوق بگیر دارد!

دهنوی همچنین یادآور شد: پیش بینی فروش ۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی که چند ماه پیش در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا رد شد، می تواند کشور را با مشکلات فراوانی در سال های آینده روبه رو کند.

اوارق سلف نفتی یعنی استقراض دلاری از دولت های بعدی و آینده فروشی  که بار آن بر دوش مردم سنگینی خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *