1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. بورس املاک و مستغلات هفته آینده راه اندازی می شود
اخبار اقتصادیبورس

بورس املاک و مستغلات هفته آینده راه اندازی می شود

بورس املاک و مستغلات

وزیر اقتصاد از تشکیل بورس املاک و مستغلات در هفته آینده خبر داد.

به گزارش برات نیوز ، فرهاد دژپسند درباره تشکیل بورس املاک و مستغلات گفت: خوشبختانه موفق شدیم با همکاری سازمان بورس اولین جلسه را در این رابطه برگزار کنیم.

بر اساس این گزارش دژپسند، در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه، گفت: شرکت‌هایی که در بورس پذیرش می‌شوند شفاف هستند، اما بسیاری از این شرکت‌ها نگران بودند که سازمان امور مالیاتی به پرونده‌ها ورود پیدا کند.

وی افزود: به همین دلیل در شورای هماهنگی اقتصادی مصوبه‌ای تصویب کردیم که براساس ان سازمان مالیاتی به جز سال ۹۸ که صورت‌های مالی مشخص شد به پرونده‌های سال‌های قبل شرکت‌ها مراجعه نخواهد کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ۱۲ حوزه درگیر بورس مستغلات هستند، افزود: بسیاری از سازمان ها، چون بنیاد مستضعفان. بنیاد شهید، ستاد فرمان امام، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کردند تا املاک خود را در این بورس قرار دهند.

دژپسند گفت: با تامین اجتماعی و شستا تفاهم کردیم تا ۲۱ شرکت بورسی عرضه اولیه داشته باشند. وی بیان داشت: از هفته آینده عرضه‌های اولیه طی دو روز عرضه می‌شود. بورس حامی سهامداران خُرد است و از اعمال ضوابط و مقررات دست بر نمی‌دارد.

بر اساس این گزارش، ‌وزیر اقتصاد اردیبهشت ماه جاری از راه‌اندازی بورس املاک و مسکن برای دستیابی به درآمد ۶۱ هزار میلیاردتومانی از محل املاک دولتی خبر داد و گفته بود: ۲۰ درصد از دارایی ۷هزار میلیارد تومانی دولت قابل واگذاری است.

به گفته دژپسند، برای واگذاری بخشی از املاک دولت امسال بورس مستقل املاک و مسکن راه اندازی می‌شود که باید ۶۱ هزار میلیارد ریال از محل عرضه املاک دولتی کسب کنیم.

بیشتر بخوانید: بورس کالا به بورس مسکن ورود می‌کند

مشکلات بورس املاک

این در حالی است که معاون وزیر اقتصاد در همان روزها در خبری از مشکلات بورس املاک به نرخ گذاری آن اشاره کرده و گفته بود:  از آنجایی که واحدهای مسکونی در یک مجتمع قیمت یکسانی ندارند، بنابراین راه اندازی بورس املاک و مسکن با مشکلاتی در نرخ گذاری مواجه می‌شود.

محمدعلی دهقان دهنوی درباره امکان راه اندازی بورس املاک و مسکن گفته بود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کالاهای وارد شده به بازار سرمایه استاندارد و مشابه بودن واحدهای آن کالا است.

به گفته وی، سهام شرکتی که وارد بورس می‌شود باید کاملا استاندارد و مشابه با هم باشند و به همین دلیل است که می‌توان یک قیمت بر روی آن هر سهم گذاشت، اما از آنجایی که واحدهای مسکونی در یک مجتمع قیمت یکسانی ندارند، بنابراین راه اندازی بورس املاک و مسکن با مشکلاتی در نرخ گذاری مواجه می‌شود. 

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد تاکید کرده بود: حتی واحدهای مجاور هم در داخل یک مجمتع ممکن است دارای تفاوت‌هایی باشند، بنابراین از نرخ پذیری استانداردی در بازار سرمایه برخوردار نیستند و این معظل بورس املاک است.

دهقان دهنوی با بیان اینکه با اعمال تمایزهایی و اجرای ابتکاراتی می‌توان در زمینه راه اندازی بورس املاک اقداماتی انجام داد، گفته بود: اخیرا به نقل از وزیر اقتصاد اخباری مبنی بر راه اندازی بورس املاک و مسکن منتشر شده است و این بستر و روشی برای واگذاری دارایی مازاد دولت و شرکت‌های دولتی خواهد بود.    

به گفته وی، برخی از  املاک دولتی وسعت زیادی دارند به طوری که ممکن است فقط یکی از دارایی‌های دولت قطعه زمین۲۰ هزار متری در منطقه شهری باشد که ارزش زیادی دارد و فروش آن سخت است. قیمت بالای این دارایی‌ها باعث شده با عدم تقاضا مواجه شوند اما اگر بتوان این املاک را به قطعات کوچک‌تری تبدیل کرد امکان معامله آنها در بورس ایجاد می‌شود.

گفتنی است باید ساز و کاری اتخاذ شود تا تفاوت‌ها واحدهای سهام مسکن و املاک حتی بسیار اندک رفع شود تا قابلیت معامله پیدا کنند، که به گفته معاون وزیر، طراحی این ساز و کار با سازمان بورس است اما برای مثال می‌توان با لحاظ و اعمال ضرایبی برای طبقات یک آپارتمان نسبت به قیمت گذاری واحدها اقدام کرد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست