اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

بورس مسکن به کجا رسید؟

بورس املاک

علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران خبر داد قرار است بورس املاک ، مستغلات و امتیازات راه‌اندازی شود وی گفت: در  واقع  یک  بورس  جدید  به  عنوان  پنجمین  بورس  کشور  راه‌اندازی  خواهد شد  که  در  این  بازار هم‌ زمین هم منابع و هم آپارتمان و ملک معامله می‌شود. البته این متفاوت با سهام شرکت‌های ساختمانی است.

به گزارش برات نیوز، وی اعلام کرد هدف از راه‌اندازی بورس مسکن این است که قیمت تمام شده مسکن برای خریدار نهایی کاهش یابد. در همین زمینه قرار بود در هفته جاری این بورس راه‌اندازی شود اما همچنان خبری از آن نیست.

لازم به ذکر است چیزی که در طول ماه‌های گذشته با عنوان بورس مسکن مطرح شده است در حقیقت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان است و با بورس املاک و مستغلات متفاوت است. بورس املاک و مستغلات بیشتر به فروش دارایی‌های مازاد شرکت‌های دولتی می‌پرازد. بورس مسکن و عرضه املاک قرار است در راستای قانون رفع موانع تولید ایجاد شود. طبق قانون شرکت‌های دولتی تا انتهای سال جاری فرصت دارند تا املاک و دارایی‌های مازاد خود را بفروشند، در غیر این‌صورت مالیات‌های سنگین به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. در همین راستا به‌نظر می‌رسد بانک‌ها در تلاشند تا دارایی‌های غیرمولد خود را تبدیل به نقدینگی کنند.

صندوق‌های زمین و ساختمان که تحت عنوان بورس مسکن شناخته می‌شوند، ماهیت متفاوتی دارند. حاصل همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس چنین طرحی‌ست که به عرضه پروژه‌های  ساختمانی و حمل و نقل  در  بازار  سهام  می‌پردازد. چنین فرایندی هنوز عملیاتی نشده و باید آیین‌نامه آن از طرف دولت اصلاح شود. طبق این برنامه، واگذاری برگه‌های سهام به متقاضیان قرار است نقدینگی ساخت پروژه‌های ساختمانی و حمل و نقل را تأمین خواهد کرد.

وزارت راه و شهرسازی برای ارائه این عرضه مدلی درنظر گرفته است که به صورت متری محاسبه خواهد شد، در این مدل هر سهم به‌عنوان یک متر مربع درنظر گرفته می‌شود. مثلا برای برای  واحدی در طبقه چهارم یک ساختمان معادل  ۱۰۰۰ برگه سهام  با قیمت مشخص تعیین می شود. اگر فردی تمام هزار برگه را خریداری کند در پایان پروژه مالک واحد مد نظر خواهد بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید