بورس جهانی دچار افت شده و تمامی اهالی فن و همه مردم جهان از این افت شدید نگران هستند.

به گزارش برات نیوز، صعود و فرود شاخص بورس و حرکت آن در کانال‌های مختلف برای اهالی این حوزه موضوع عجیب و تکان دهنده‌ای نیست اما وقتی شرایط به هیچ عنوان طبق پیش بینی‌ها رقم نمی‌خورد، حتی اهل فن هم جا می‌خورند.

درست در شرایطی که بزرگترین برندهای تجاری دنیا چند هفته طلایی و باشکوه را برای خود ترسیم کرده‌اند، ناگهان با افت شدید و ریزش بورس جهانی مواجه می‌شویم.

هیچ اقتصاددانی دوست ندارد درباره علمی که عمر خود را برایش صرف کرده از اصطلاحاتی مانند غیرقابل پیش بینی، مبهم، ناگهانی و پیچیده استفاده کند اما تک تک این کلمات حقایقی هستند که باید در کنار اقتصاد، بورس و مارکتینگ مدرن پذیرفت.

بورس جهانی و ضرر تاریخی بیل گیتس

راشاتودی در بخش اقتصادی خود چند روز پیش از ضرر تاریخی بیل گیتس در 4 شرکت هولدینگ او خبر داد و نوشت: همزمان با ریزش شدید شاخص های بورسی در جهان، ثروتمندان جهان شاهد کاهش چشمگیر ثروت خود بوده اند. بیل گیتس بنیان گذار مایکروسافت نیز متحمل خسارت ۲.۳ میلیارد دلاری شده است.

تنها یک روز پس از انتشار این خبر، فوربس در قسمت یادداشت کارشناسان خود نیز نوشت: ضرر مالی گیتس تنها 2 میلیارد دلار نبوده بلکه این در ویترین ضرر مایکروسافت رویت شده است و ضرر اصلی در پشت پرده ماجرا متوجه او شده است.

وقتی سهام مایکروسافت افت می‌کند، اگر با اغراق نگوییم، جهان، دستکم هزاران هزار فروشگاه، مرکز خرید وابسته به مایکروسافت، نزدیک به 150 شرکت زیرمجموعه آن و حدود 80 هزار پرسنل رسمی و غیر رسمی در آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، هنگ کنگ و حتی چین تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند.

خوش بینی یا واقع بینی

کارشناسان زبده جهان و نظریه پردازان اصلی در بورس‌های بین المللی بر این باورند که سقوط و افت شدید شاخص داوجونز اینداستریال که مهم ترین شاخص بورس نیویورک محسوب می شود از همه شاخص‌ها در آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، آمریکای مرکزی و حتی خاور میانه سنگین تر بوده و این شاخص بدترین عملکرد روزانه خود را از ماه ژوئن به ثبت رساند.

بعید به نظر می‌رسد چنین افت سنگینی تصادفی باشد و یا بتوان آن را بخشی از طبیعت غیر قابل پیش بینی بورس بدانیم و منتظر باشیم ناگهانی و بدون علت بار دیگر به شرایط عادی بازگردد.

به گفته کارشناسان، صعود مجدد آمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان به خصوص آمریکا و احتمال بازگشت قرنطینه‌های سختگیرانه و سردرگمی بازارها از ماجرای پیچیده و ملال آور برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است سوم نوامبر برگزار شود در ثبت این عملکرد بد موثر بوده اند.

وب سایت بلومبرگ چندی پیش با تحلیلی قابل تامل خاطرنشان کرد: « فعالیت های تجاری و اقتصادی در سراسر دنیا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند تا جایی که گزارش دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل از کاهش ۴۹ درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در اروپا و آمریکا طی شش ماه نخست امسال خبر داده است.

بیشترین کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی فوق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه گذاری ها ۷۵ درصد ریزش کرده است.»

بورس آسیا

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۲۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۱۸.۵۱ واحدی پایین رفت.

شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۳۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۰۸.۸۰ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۰.۳۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۳۷.۲۷ واحد بسته شد.

شرایط در سایر بازارها هم تعریفی نداشته و در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۲.۵۵ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۵۸۲.۸۰ واحد بسته شد. 

شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۴.۱۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۱ هزار و ۵۶۰.۵۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۳.۳۷ درصدی در سطح ۴۵۷۱.۱۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۲.۶۶ درصد پایین رفت و به ۶۴۷۴.۴۰ واحد رسید.

تماشای تلخ فاجعه ریزش بورس جهانی

وب سایت خبری تحلیلی بارونز در گزارشی مفصل از این فرایند نگران کننده آورده است: «وقتی شاخص داوجونز تا مرز 1833.97 واحد افت یا شاید بهتر باشد بگوییم سقوط می‌کند، یعنی چیزی در حد 6.5 درصد این یعنی یک فاجعه و متخصصان خوب می‌دانند که چنین چیزی را نمی‌شود فقط به بخش انتخابات آمریکا متصل کرد و یا فقط به بحران کرونا مربوط دانست، دنیا ملتهب است و این التهاب چنان پیچیده شده که برای پیدا کردن مرهمی برای بهبودی آن معلوم نیست باید سراغ چه کسی یا کسانی برویم؟ سیاستمداران؟ روانشناسان؟ جامعه شناسان؟ خدایان؟

در ادامه این متن، نویسنده بن لویسون آورده است: تغییرات آب و هوایی را جدی نگرفتیم، اکنون دامن همه جهان را گرفته است، به انقراض یک گونه جانواری در یک باغ وحش خندیدیم، حالا اما متوجه شده ایم که آن لبخندها اشتباه بوده است.

قطب شمال بروی سر زمین آوار می شود و ما همچنان به تولید گازهای گلخانه‌ای مشغولیم، هر نقطه از کره زمین را نگاه کنید در حال جنگ و شورش و ناآرامی و اعتراض است و انسان دیگر فقط به زمین سر جنگ ندارد و کم کم با خودش وارد مبارزه شده است.

اگر فرض کنیم، سخت گیری‌های یکی دو هفته ای در اروپا، قرنطینه‌های طولانی در خاور میانه و آمریکا و ماجرای انتخابات آمریکا در دو هفته آینده خروجی‌های خوبی داشته باشند یا دستکم اوضاع را بدتر از این نکنند، ممکن است انتظار شرایط بهتری را در بورس جهانی داشته باشیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *