اخبار اقتصادیبورسمنتخب سردبیر

بورس مسکن به کجا رسید؟

بورس مسکن چه شد

بورس مسکن چه شد ؟ ایجاد بورس مسکن در کشور یکی از ایده‌های دولتی برای شفاف‌سازی معاملات مسکن بود. این کار کمکی است برای کسانی که شرایط مالی خوبی برای تهیه مسکن ندارند. اما این طرح ملی به کجا رسیده و تا چه حد به مرحله اجرایی نزدیک شده است. البته راه‌اندازی بورس‌های مسکن مشکلاتی دارند؛ اولا به طور سراسری در دنیا تجربه جدی ندارد و بیشتر بورس‌های محلی این کار را انجام می‌دهند. با برات نیوز همراه باشید.

بورس مسکن چه شد و چرا فعلا اجرایی نشده است ؟ این موضوع یک ایده بوده که چند هدف را دنبال می‌کند؛ نخست شفاف شدن معاملات مسکن است و دوم اینکه افرادی که توان مالی آن ها به اندازه خرید یک واحد مسکونی نیست، این امکان را داشته باشند که خود را در مقابل افزایش قیمت تا حدی پوشش دهند. برای مثال اندازه ۲۰ متر پول مسکن دارند و قادر نیستند یک واحد مسکونی بخرند اما اگر خریدی هم نکنند و قیمت مسکن افزایش یابد، همین توان را هم از دست می‌دهند. در این راستا این امکان برای آن‌ها فراهم می‌شود که به اندازه ۲۰ متر فعلا خرید کنند که اگر افزایش قیمت شد، ۲۰ متر را داشته باشند.

بیشتر ابزارهای وابسته در بورس‌ها معامله می‌شود و دلایل آن هم متعدد است. از جمله اینکه مسکن خاصیت اصلی کالاهای بورسی را که مهم‌ترین آن‌ها همگن بودن است را ندارد. برای مثال وقتی دو نفر سهم یک شرکت را می‌خرند، همه شرایطشان مانند کسب سود و… مشابه یکدیگر است اما در مورد مسکن اینطور نیست. حتی قیمت واحدهای مسکونی در یک مجتمع مسکونی هم با هم تفاوت دارد. به همین دلیل راه اندازی بورس مسکن پیچیدگی فنی دارد.

در فروش واحدهای وابسته به نهادهای دولتی و حاکمیتی و ایجاد شفافیت سریع کار کنیم که گشایش‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد شود اما این موضوع پیچیدگی‌های فنی خود را دارد.

یکی از راهکارها این است که یک پروژه مشخص برای مثال یک پروژه ۵۰ هزار متری را می توان به ابزارهایی که مورد معامله واقع شود تبدیل کرد. از این جنس کارها می‌شود انجام داد که به سادگی کمک کند که این ابزارها راه بیافتد. البته در آن صورت مسکن وارد بورس نشده است بلکه پروژه وارد بورس شده است.

بیشتر بخوانید: پرداخت وام ودیعه مستاجران و راه اندازی بورس مسکنتفاهم‌نامه وزارت راه با سازمان بورسبر اساس این گزارش، ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین مالی پروژه‌های مسکن و حمل و نقل از طریق بازار سرمایه انجام و اعلام شد در فاز اول قرار است ۱۰۰۰ واحد مسکونی از این طریق تامین مالی شود. فعال کردن صندوق‌های زمین و ساختمان و تامین زمین مورد نیاز تولید مسکن با اصلاح آیین‌نامه بر اساس مشکلاتی که سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی داشت در جریان است.

مدیران وزارت راه و شهرسازی معتقدند با اصلاح قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن تحرکی در بخش تولید مسکن ایجاد می شود و می توان علاوه بر تامین مسکن تامین خدمات و توسعه شهری را نیز همزمان انجام داد.

در حال حاضر تفاهمی با سازمان بورس انجام شده تا تامین سرمایه مستقیم بخش خصوصی در صندوق زمین و ساختمان محقق شود. چنانچه بخش خصوصی و فعالان صنعت ساخت و ساز، بخشی از صندوق ها را اجاره کنند توان تامین اعتبار صندوق ها وجود دارد. از سوی دیگر آن طور که محمود محمودزاده – معاون وزیر راه و شهرسازی – گفته است، امکان خرید و فروش سهام مسکن که تحت عنوان خرید متری مسکن شناخته می‌شد، در بازار سرمایه ایجاد شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید