معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)گفت: در طول ۱۲ سال گذشته، ۱.۵ میلیارد یورو در صنعت فولاد و برای بومی سازی قطعات فولادی هزینه شده است. با افزایش فشار تحریم‌ها، الزام به بومی‌سازی نیز بیشتر شده. حالا می‌بینیم که این الزام به نفع کشور شد.

به گزارش برات‌ نیوز، امیر خرمی‌شاد در جلسه کمیته آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو اشاره کرد: طی دهه‌های اخیر، ساخت تجهیزات و بومی‌سازی در صنایع کشور، رابطه معناداری با درآمدهای ارزی داشته‌اند.

با افزایش تحریم‌ها، درآمدهای ارزی کشور نیز سیر نزولی داشته اما بومی‌سازی الزامی، روند صعودی پیدا کرده است که البته این الزام همیشه به نفع کشور بوده است؛ امروز در صنعت فولاد ایران، شرکت‌ها و سازندگان با تحقیق و پژوهش، حدود ۱۹ هزار قطعه را بومی‌سازی کرده‌اند.

وی در ادامه سخنان خود افزود: هدف از راه‌اندازی سامانه عرضه و تقاضا قطعات و تجهیزات فولادی، ایجاد هماهنگی بین سازندگان و نیازمندان قطعات صنعت فولاد بوده است.

پیش‌تر، ممکن بود شرکتی اقدام به ساخت قطعه مورد نیاز خود کند، درحالی که شرکتی دیگر نیز همان قطعه را تولید می‌کرد؛ حالا این سامانه‌های راه‌اندازی شده از هدر رفت وقت و هزینه ناشی از دوباره کاری‌ها جلوگیری می‌کند و قطعات و تجهیزات ساخته شده به عنوان محصولات ملی ثبت خواهند شد تا شرکت‌ها بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

ایمیدرو اعلام کرده است سند نقشه راه معدن و صنایع معدنی دارای ۷۲ راهبرد است و ایمیدرو مسئول اجرا و پیگیری ۳۳ راهبرد در بخش معدن و صنایع معدنی است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *