1. خانه
  2. فناوری
  3. وضعیت قوانین بیت‌کوین در آمریکا
فناوریمنتخب سردبیر

وضعیت قوانین بیت‌کوین در آمریکا

بیت کوین در ایالات متحده

آیا واقعا استفاده از بیت‌کوین در آمریکا قانونی است؟ سیستم حقوقی گسترده و سرشار از تنوع سازمانی در ایالات متحده آمریکا جواب ساده‌ای به این سوال نمی‌دهد، این بستگی دارد که شما که باشید و کجا!

به گزارش برات نیوز، این روزها آشنایی با بیت کوین در بالاترین وضعیت خود قرار دارد و بسیاری از مردم آمریکا و البته جهان با مفاهیم آن آشنایی نسبی دارند. اما موضوع «اعتماد» همچنان یک مشکل قدیمی و حل نشده است.

هنوز هم مردم از یکدیگر درباره وضعیت قانونی رمزارز و ارز دیجیتال سوال می‌کنند، آنها دوست دارند پشت سر قانون حرکت کنند و برایشان مهم است که بیت کوین هم در همین مسیر باشد.

در بسیاری از مناطق دنیا، قوانینی خاص و نه جهانی، برای موضوع بیت کوین در نظر گرفته شده و همین موضوع را کمی پیچیده می‌کند.

ایالات متحده آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ویژه این که از چندین و چند ایالت و منطقه و فرمانداری مختلف و گاهی جزیره مانند تشکیل شده است.

عدم شفاف سازی قوانین وضعیت بیت کوین در ایالات متحده

در بعضی نقاط آمریکا تجارت بیت کوین قانونی است. اما در برخی نقاط دیگر آمریکا این موضوع هنوز هم سوال برانگیز و مبهم است.

آنها به صراحت از غیر قانونی بودنش حرفی نمی‌زنند اما در این خصوص شفاف سازی هم نمی‌کنند.

البته انعطاف پذیری دولت آمریکا تا کنون برگ برنده این کشور در حوزه رمزارز و رمز دیجیتال بوده است، آنها بخش عمده‌ای از نوآوری در صنعت را به سمت خود جلب و جذب کرده‌اند.

اکنون نگاهی می‌اندازیم به قانونی بودن بیت کوین در ایالات متحده و فعالیت‌های مختلف مربوط به آن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و البته پیشرفت‌هایی که در ای حوزه صورت گرفته است:

وضعیت حقوقی بیت کوین براساس قوانین فدرال

دو نهادی که بیشترین نگرانی را در سطح فدرال با بیت کوین دارند ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ، یک آژانس مستقل از دولت فدرال است که قوانین و بازارهای اوراق بهادار فدرال را تنظیم می کند و کمیسیون تجارت آینده کالا (CTFC) که بازارهای مشتق شده ایالات متحده را تنظیم می کند از جمله معاملات آتی، مبادله و برخی گزینه‌های تجاری داخلی و بین المللی.

SEC اعلام کرده است که بیت کوین یک امنیت تضمین شده نیست. در همین حال، CTFC در سال 2015 اعلام کرده که بیت کوین اتفاقا کالایی مانند طلا است و بنابراین تابع مقررات آن است.

وضعیت حقوقی بیت کوین براساس قوانین ایالتی

عمدتا به دلیل سیستم حقوقی پراکنده و متنوع و گاهی متضاد بیت کوین در ایالات متحده بسیار مبهم و پیچیده است. قوانین بی شماری وجود دارد و از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت هستند.

به عنوان مثال هاوایی ، همه عملیات رمزنگاری را در سال 2014 ممنوع کرد اما در سال 2018 دوباره به کار خود ادامه داد و اکنون هر کسی که در عملیات مربوط به بیت کوین و ارزهای رمزپایه شرکت دارد، مجبور به درخواست مجوز انتقال پول است.

نیویورک، فلوریدا و کانزاس نیز مقرراتی را تصویب کرده اند اما اکثر ایالت‌ها در مورد رمزارزها قانون مشخصی وضع نکرده اند.

البته دولت در چند ماه گذشته بیش از دوازده قانون تصویب کرده است که تجارت آسان تری را برای مشاغل ارزهای رمزپایه و پذیرش گسترده رمزارزها تسهیل می‌کند.

از جمله اعطای اعتبار قانونی دیجیتال به پول‌های دیجیتال و اجازه دادن به بانک ها برای نگهداری دارایی های دیجیتالی.

در بسیاری از ایالات خرید بیت کوین قانونی است

“لایحه تنظیم مقررات دارایی دیجیتال” در کالیفرنیا برای ارائه وضوح نظارتی مشابه به ایالت‌های همسایه خود طراحی شده است.

باید پذیرفت که در بسیاری از ایالات‌ها، خرید بیت کوین کاملاً قانونی است.

در سال 2013، رهنمودهای وزارت خزانه داری آمریکا برای اجرای جرایم مالی (FINCEN) اعلام شد.

به این صورت که سرمایه گذاری در بیت کوین و استفاده از آن به عنوان روشی برای پرداخت قانونی، شرط اصلی است، البته مادامی که فروشنده کالا یا خدمات مایل به قبول آن باشد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین سقف ۱۰ هزار دلار را شکست

از طرفی بسیاری از ایالت های آمریکا قوانین صریح منع خرید و فروش بیت کوین را ندارند.

یک مثال خوب اتفاقا همین کالیفرنیا است، جایی که وضعیت بیت کوین هنوز مشخص نشده و بنابراین تنظیم هم نشده است.

انعطاف پذیری این پیشنهاد، مبادلات رمزنگاری و سایر مشاغل را به سمت دولت جذب کرده در حالی که می توانست به سود بخش خصوصی حرکت کند.

آیا استفاده از بیت‌کوین در آمریکا قانونی است

تگزاس اولین ایالتی بود که تفاهم نامه ای را در همین راستا منتشر کرد مبنی بر اینکه برای فروش بیت کوین یا سایر رمزارزهای دیجیتال نیازی به مجوز انتقال دهنده پول نیست. (دولت البته تقریباً لایحه ای را تصویب کرد که استفاده از ارزهای رمزپایه را بین طرف های ناشناس ممنوع می کرد.)

در کلرادو ، قانون تصویب شده در سال 2019 می‌گوید، دلالان رمزارز را تحت شرایط خاص از شرایط مجوز دولت معاف می‌کند.

اما برخی از ایالت ها از جمله نیویورک، نیوهمپشایر، نیومکزیکو، فلوریدا وضعیت قانونی خصمانه تری نسبت به بیت کوین دارند و به اپراتورهای ارز دیجیتال مجوز انتقال پول نمی‌دهند و از آن مدارک زیادی توقع دارند.

در سپتامبر سال 2020 ، 48 ایالت توافق کردند که یک مجموعه واحد از قوانین صدور مجوز را دنبال کنند. این بدان معناست که شرکتهایی که قبلاً به عنوان انتقال دهنده پول در یک ایالت فعالیت کرده بودند، به طور خودکار واجد شرایط مجوز در یک منطقه دیگر باشند.

وضعیت تبلیغات بیت کوین در ایالات متحده

به طور کلی گفته می‌شود که ارتقای بازار رمزارزها غیر قانونی است و از سوی CTFC به عنوان تلاش هماهنگ برای ایجاد تقاضای جعلی و سپس فروش سریع برای سودآوری با استفاده از مزایا تعریف می‌شود.

بازرگانانی که از این طرح بی اطلاع هستند هزینه کمبود اطلاعات خود را نیز پرداخت می‌کنند و مسئول هستند.

تا به امروز، ژاپن تنها کشوری است که بیت کوین را به عنوان جریمه قانونی اعلام کرده است. اما مقامات در آنجا اخیراً با مبادله ارزهای رمزنگاری شده و ارز دیجیتال، خواستار اتخاذ تدابیر امنیتی بهتری شده است.

اکثر کشورها هنوز درمورد وضعیت بیت کوین خود را بر سر دوراهی می‌بینند. به عنوان مثال انگلیس برای تنظیم قوانین آن، هیچ عجله ای ندارد و روسیه هنوز در حال انتشار پیش نویس قانون خود در مورد ارزهای رمزپایه به سر می برد. برخی کشورها مانند هند ، بولیوی و اکوادور بیت کوین را کاملاً غیرقانونی دانسته اند. در سال 2018 ، چین بیت کوین را فقط به استفاده شخصی محدود و همه موسسات مالی را از انجام معاملات ارز دیجیتال منع کرد.

تازه های برات نیوز

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست