فرمانده انتظامی استان زنجان اعلام کرد طی چهار ماهه نخست امسال، جرایم مالی بیشترین نوع جرایم سایبری استان زنجان شناخته شده و برای پیشگیری از وقوع این گونه جرایم، شهروندان باید در استفاده از فضای مجازی دقت بالایی داشته باشند.

به گزارش برات نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی استان زنجان، به ماموریت‌های متنوع نیروی انتظامی در خدمات‌رسانی به مردم اشاره کرد و گفت: پلیس فتا حفظ امنیت و آرامش شهروندان از طریق پاکسازی فضای مجازی را اصلی‌ترین هدف خود قرار داده است.

وی در ادامه گفت: در چهار ماهه ابتدایی سال جاری در فضای مجازی، جرایم مالی با رشد 92 درصدی مواجه شده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد بیشترین جرایم سایبری همین جرایم مالی و کلاهبرداری هستند.

بیشتر بخوانید: افشای اطلاعات حساس کارت بانکی کم شد

سردار جهانبخش همچنین اعلام کرد: یکی از علت‌های افزایش این جرایم در استان زنجان، اعتماد بیش از اندازه شهروندان به فضای مجازی‌ و پایین بودن آگاهی کاربران است. در همین خصوص شهروندان لازم است بدانند که این فضا بستری مناسبی برای انجام جرایم سایبری داشته و باید از به اشتراک‌گذاری تصاویر خصوصی و اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی خودداری کرده و در استفاده از امکانات این فضا، دقت بالایی داشته باشند.

وی ادامه داد: اخیرا افراد سودجو در نقاط مختلف شهرها درقالب میوه فروشی سیار با قیمت‌های ارزان ضمن ترغیب مشتریان به خرید میوه، پس از اخد کارت بانکی از مشتریان و کپی اطلاعات کارت بانکی مالباختگان با دستگاه اسکمیر، با انتقال اطلاعات آنها بر روی کارت خام اقدام به برداشت از حساب قربانیان می‌‌نمایند.

فرمانده انتظامی استان زنجان از شهروندان درخواست کرد اگر برای خرید از فروشگاه‌ها و کارت‌خوان‌های سیار مجبور به ارائه کارت بانکی به جای پول نقد شدند، رمز کارت را حتما خودشان وارد کنند و از اینکه کارت خود را در اختیار فروشندگاه قرار دهند خودداری کنند. همچنین اگر خرید‌های خود را به‌صورت اینترنتی انجام می‌دهند در هنگام پرداخت وجه از طریق درگاه‌های بانکی ازاصالت و جعلی نبودن این درگاه‌ها اطمینان کامل حاصل نمایند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *