ذرت محصولی است پایه‌ای برای صنعت طیور. محصولی مورد نیاز همه کشورها. ایران هم به واسطه داشتن صنعت رو به رشد طیور به دنبال توسعه تولید این محصول است و طی سال‌های اخیر طرح افزایش تولید ذرت دانه‌ای موفقیت‌های خوبی را تجربه کرده است. اما همه این طرح‌های خوب پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید بخشی از نیازهای خود را با واردات تامین کنیم.

به گزارش برات نیوز ،ذرت به عنوان مهمترین غله در تغذیه ماکیان و دام کشور مطرح است. کشت این محصول تقریبا در تمام استان‌ها و اقلیم‌های کشور چه به صورت دانه، علوفه و یا هر دو انجام می‌شود. طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ به طور متوسط سالانه یک میلیون تن ذرت دانه‌ای و بالای ۱۰ میلیون تن ذرت علوفه‌ای در سطح متوسط ۳۳۵ هزار هکتار در کشور تولید شده است. البته بنا به اعلام برخی نهادهای مسوول، میزان خوداتکایی ذرت دانه‌ای قبل از برنامه اقتصاد مقاومتی با میزان تولید ۱.۷ میلیون تن و نیاز به واردات ۶ میلیون تن ،۲۸ درصد بوده که در حال حاضر درصد خوداتکایی به حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است.

به همین دلیل در طی هر سال مقادری زیادی از ذرت به کشور وارد می‌شود. وارداتی که عوارض و پیشامدهایی هم به همراه دارد. مثلا سال گذشته خبری منتشر شد مبنی بر ورود ذرت‌های آلوده که باعث وحشت مردم شده بود. اما با همه این تفاسیر، بر اساس اعلام گمرک کشور، از ابتدای سال تاکنون ۴.۵ میلیون تن ذرت وارد کشور شده است، گفت: ۱.۳ میلیون تن نیز در مراحل ترخیص قرار دارد.

روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در این خصوص اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۹ تا ۱۷ شهریورماه، چهار میلیون و ۵۲۷ هزار تن ذرت به ارزش یک میلیارد و ۹۶ میلیون و ۷۵ هزار و ۸۴۷ دلار وارد شده است.

وی اضافه کرد: در این مدت، ۹۴۷ هزار و ۶۵۶ تن جو به ارزش ۲۳۰ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۵۴۹ دلار و همچنین ۴۱۵ هزار و ۲۳۲ تن کنجاله سویا به ارزش ۱۶۶ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۱۷ دلار از گمرک ترخیص شده است.

به گفته سخنگوی گمرک کشور، در حال حاضر هم ۳۷۸ هزار و ۸۶۸ تن ذرت، ۳۰ هزار و ۵۱۱ تن سویا و ۵۷ هزار و ۵۹۱ تن جو در جریان ترخیص در گمرک است.

لطیفی افزود: میزان ذرت اظهار نشده به گمرک و آماده برای ورود به بازار، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که پس از این در جریان مراحل ترخیص قرار خواهند گرفت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *