طبق تصمیماتی که در اولین ماه‌های شیوع بیماری کرونا گرفته شد، برای حمایت از صنوف و کارگران آسیب‌دیده براثر کرونا، مبلغ 5000 میلیارد تومان بودجه جهت پرداخت بیمه بیکاری برای  کرونا از سوی دولت درنظر گرفته شده است.

به گزارش برات‌نیوز، این بیمه با حمایت سازمان برنامه و بودجه و تلاش وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاه‌های ذی‌ربط، به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده پرداخت خواهد شد.

طبق مصوبات جدید، قرار است تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود. در این زمینه، سامانه bimebikari.mcls.gov.ir که وزارت کار از چندی قبل جهت ثبت درخواست بیمه بیکاری راه‌اندازی کرده بود، برای مراجعه متقاضیان درنظر گرفته شده است.

اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار نیز اعلام کرد متقاضیان بیمه بیکاری برای کرونا که از ابتدای خردادماه بیکار شده و افرادی که بیکاری آن‌ها از اسفند سال گذشته تاکنون ادامه داشته است، با مراجعه به سامانه جامع روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir  نوع بیکاری خود را از طریق خوداظهاری اعلام کنند.

ثبت نام 155 هزار بیکار نیازمند بیمه بیکاری برای کرونا

بر اساس این گزارش، اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار همچنین اعلام کرد: تا پنجم مهرماه سال جاری، ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر از افراد بیکار شده بر اثر کرونا که بیکاری آن‌ها از اسفندماه سال گذشته آغاز شده است در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کردند.

مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار اعلامکرد: پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان به دو روش انجام می‌شود. دسته اول افرادی که از اسفند ماه سال گذشته دریافتی نداشتند و اطلاعات این گروه شامل ۶۵ هزار نفر بیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده‌هایشان ارسال شده است.  دسته دوم ۳۰ هزار نفر بیمه هستند که پرونده‌هایشان در سازمان تأمین اجتماعی‌ست. درحال حاضر سازمان تأمین اجتماعی در حال انجام پالایش‌ نهایی و ارسال پرونده‌ها به سازمان برنامه و بودجه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در روزهای اخیر اعلام کرد دولت تا نهم مهرماه ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل حساب صندوق ذخیره و از طریق ثبت نام در سامانه به متقاضیان بیمه بیکاری کرونا پرداخت کرده است. هلاوه‌براین، به تمام کارگاه‌های تولیدی تسهیلات با نرخ چهار و هشت درصد به ازای هر شاغل ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و به شرط حفظ اشتغال موجود پرداخت شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *