1. خانه
  2. اقتصاد
  3. مسکن
  4. واریز بیمه بیکاری ناشی از کرونا از ۱۰ خرداد
مسکنمنتخب سردبیر

واریز بیمه بیکاری ناشی از کرونا از ۱۰ خرداد

بیمه بیکاری کرونا

با اعلام شیوع بیماری کرونا از اواخر بهمن ماه سال 98، موج بیکاری از آغاز اسفند همان سال شروع به گسترش کرد. حال پس از گذشت 4 ماه، قرار است از تاریخ شنبه دهم خرداد سال 99 تا جمعه 16 خرداد 99 بیمه بیکاری برای برخی از بیکارشدگان ناشی از کرونا واریز شود. با برات نیوز همراه باشید.

برات‌نیوز گزارش می‌دهد شیوع بیماری کرونا و همه‌گیری آن در کل کشور باعث شد تا بسیاری از مشاغل تعطیل شده و کارگران بسیاری بیکار شوند. به‌همین سبب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ 23 اسفندماه سال گذشته تصمیم به اجرای طرحی گرفت که به‌واسطه آن به افرادی که به دلیل کرونا بیکار شدند بیمه بیکاری تعلق گیرد. ازهمین‌روی، این وزارت‌خانه با طراحی سامانه‌ای به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir  اعلام کرد قرار است توسط این سامانه کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، شناسایی شده و به مدت سه ماه بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه دریافت کنند. دولت نیز اعلام کرده است برای این اقدام که بر اساس تبصره ۲ ماده ۲ قانون کار صورت می‌گیرد، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان اختصاص خواهد داد.

بیشتر بخوانید: جزییات وام یک میلیونی ویژه کرونا مشخص شد

 

بیمه بیکاری کرونا

در راستای چنین اقدامی، سازمان تأمین اجتماعی اقدام به ثبت‌نام افراد نمود و براساس کد بیمه‌پردازی تأمین اجتماعی، ثبت‌نام کنندگان را به دو دسته مشمول و غیرمشمول تقسیم‌بندی کرد. سپس با ارسال پیامک جداگانه‌ای برای هرگروه، آن‌ها را از وضعیت احراز شرایطشان باخبر کرده و به افرادی که مشمول دریافت این بیمه بودند اعلام کرد با ورود مجدد به سامانه، نسبت‌به درج نام و کد شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و حساب بانکی خود اقدام نمایند.

به‌گفته مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، بیکارشدگان برای اینکه بتوانند از این بیمه بیکاری استفاده کنند، باید مشمول قانون کار و مشمول بیمه تأمین اجتماعی باشند، در غیر این‌صورت بیمه‌ای به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کرونا می‌تواند باعث ضرر 82 تریلیون دلاری در جهان شود

با اینکه مدت‌ها از زمان ثبت‌نام افراد می‌گذرد اما هنوز مبلغی به حساب آنان واریز نشده بود و مسئولان وزارت تعاون نیز نسبت‌به این موضوع گلایه داشتند. این مقامات در بیانیه‌هایی که منتشر می‌شد اعلام می‌کردند درصورت تخصیص اعتبار مربوطه، بلافاصله بیمه بیکاری به حساب مشمولان واریز خواهد شد. بلاخره در هفته گذشته، سازمان برنامه و بودجه از تخصیص مبلغ ۱,۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از محل بخشی از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی بابت تأمین هزینه‌های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، برای واریز بیمه بیکاری خبر داد. در شرح این واریز عنوان شده بود که این تخصیص اعتبار به طور صددرصدی و از محل حساب خاص مربوط نزد خزانه داری کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.

لازم به‌ذکر است که این مبلغ تخصیص داده شده، یک‌پنجم مقداری‌ست که دولت وعده داده بود و واضح است که این مقدار برای پرداخت بیمه بیکاری تمامی مشمولان کافی نیست. مسعود بابایی تعداد افرادی که در اثر شیوع بیماری کرونا بیکار شده‌اند را ۳۷۲ هزار و ۸۹۱ نفر گزارش کرده و اعلام کرده است از این تعداد 240 هزار نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند بود. وی همچنین افزود مراحل بعدی پرداخت این بودجه باید زودتر صورت گرفته تا بتوانیم پاسخگوی این تعداد از مشمولان بیمه بیکاری باشیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست