بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه مدل کامپتیشن، خودرویی بسیار شیک و زیباست، اما به‌هرحال نام آن برازنده چنین ظاهری نیست. مدل M۸ با قدرت ۶۲۵ اسب بخار، توربو دوگانه V۸ و سیستم تعلیق از نوع Track-focused در صدر خودروهای سری ۸ BMW قرار می‌گیرد. بعلاوه، گرن کوپه دارای فضای ۹/۷ اینچی بین چرخ‌هاست و بدنه‌ی آن در کل ۹ اینچ بلندتر است. علاوه بر این ویژگی‌ها، کابین راحت و چهار صندلی بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه موجب شده است تا این اتومبیل در صدر خودروهای سری ۸ قرار گیرد.

قدرت و چابکی گرن کوپه M۸ عالی و در عین حال، بسیار جذاب است. می‌توان گفت که در حال حاضر این مدل زیباترین خودروی BMW محسوب می‌شود (اگرچه برخی بر این باورند که معیار درستی برای انتخاب زیباترین خودرو BMW وجود ندارد). اما ترکیب استایل، سرعت و کنترل باعث شده است که بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه به رقابت با سایر خودروها بپردازد. پورشه پانامرا توربو، مرسدس بنز AMG GT۶۳ S و آئودی RS ۷ فوق العاده، رقبای اصلی گرن کوپه M۸ هستند که عملکرد قابل مقایسه‌ای را با همان استایل بدنه‌ی بسیار بزرگ، بسیار سنگین و بسیار گران‌قیمت ارائه می‌دهند.

آیا سواری بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه به خوبی کوپه M۸ است؟

کوپه M۸ یکی از بهترین خودروهای سال گذشته است؛ بنابراین، انتظار می‌رود که گرن کوپه M۸ نیز از نظر مکانیکی شباهت زیادی به آن داشته باشد. این به معنی بهره‌مندی از توربو دوگانه V۸ با حجم موتور ۴/۴ لیتر، قدرت ۶۱۷ اسب بخار و گشتاور ۷۵۰ نیوتن متر است. قدرت از طریق جعبه‌دنده‌ی تقویت شده‌ی خودکار ۸ دنده‌ای ZF به هر چهار چرخ منتقل می‌شود. یک دیفرانسیل محدودکننده‌ی لغزندگی با کنترل الکترونیکی، قدرت را به بخش عقب خودرو منتقل می‌کند.

سیستم پیچیده‌ی M xDrive چهارچرخ‌متحرک این خودرو قابل تنظیم است و می‌تواند قدرت بیشتری را به بخش عقبی خودرو منتقل کند. در واقع، با غیرفعال کردن قابلیت کنترل پایداری، محور جلو به‌طور کامل جدا می‌شود و ممکن است به سدان ۱۴۳ هزار دلاری آسیب وارد شود. به این ترتیب، سطح پویایی رانندگی به‌خاطر بدنه‌ی بزرگتر، فاصله محور بیشتر و افزایش وزن ۲۰۹ پوندی پایین‌تر از کوپه است؛ حداقل بر روی کاغذ که این چنین به نظر می‌رسد.

بنابراین مجدداً این پرسش مطرح می‌شود: آیا می‌توانید تفاوت‌ها را تشخیص دهید؟

انتظار ما این بود که کوپه M۸ کمی متحیرکننده‌تر باشد اما سازنده‌ی شاسی اتومبیل، «ژرژ ویدینگر» به وبسایت Motor1 گفت است که طراحی اصلی گرن کوپه شباهت بیشتری به ماشین سقف‌دار دودر دارد تا M۸ Cabrio. ما کوپه M۸ را تنها در میدان مسابقه تست کرده‌ایم، در حالیکه تست گرن کوپه در جاده‌های معمولی کشور انجام گرفت؛ همین موضوع مقایسه را سخت می‌کند.

اما نکته‌ی مهم این است که حتی بزرگ‌ترین M۸ نیز یک سدان چابک و سریع محسوب می‌شود. در مقایسه با گرن کوپه شش سیلندری ۸۴۰i که سبکی آن ما را تحت تاثیر قرار داد، این مدل در سطح کاملاً متفاوتی قرار دارد. سیستم تعلیق آن بسیار مطمئن است، آزاردهنده نیست اما انتظار فرش پرنده را نیز نداشته باشید. پیشنهاد ما این است که دمپرها را در حالت Comfort قرار دهید و فقط وقتی از Sport Plus استفاده کنید که قصد آزار سرنشینان خودرو را دارید. 

تمام تغییرات صورت گرفته بر هندسه‌ی سیستم تعلیق از جمله زاویه کمبر بیشتر در چرخ‌های جلویی منجر به اتصال مستقیم غیرمعمول محور جلو و واکنش‌ بسیار سریع سیستم هدایت خودرو شده است. همانطور که این مسئله در مورد اکثر محصولات M وجود داشته است، قابلیت M۸ در تغییر جهت به صورت تقریباً آنی انجام می‌شود. عملکرد چرخ هدایت بسیار عالی است، حتی زمانی که M۸ در حالت تنظیمات نرمال قرار دارد. لازم به ذکر است که فرمان خودرو کمی محکم و مصنوعی به نظر می‌رسد. اگر حالت Sport را انتخاب کنید، سیستم هدایت سنگین‌تر می‌شود اما در عملکرد آن تغییر چندانی حاصل نمی‌شود.

همانند کوپه M۸، هدایت چهار چرخ آن بسیار عالی است و علاوه بر کشش فوق‌العاده، به شما حس رانندگی یک خودروی درجه یک و محور عقب را می‌دهد. این موضوع هنگام تغییر حالت از ۴WD به ۴WD Sport نیز صادق است.

برای یک تجربه‌ی دیوانه‌کننده، رانندگان باتجربه می‌توانند حالت ۲WD را انتخاب کنند به‌شکلی که موتور ۶۲۵ اسب بخار V۸ به‌راحتی موجب سایش دو لاستیک عقبی Michelin Pilot Sport ۴S می‌گردد. به عنوان یک خودروی محور عقب، رانندگی با سرعت بالا با M۸ بسیار لذت‌بخش است.

بررسی بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه ۲۰۲۰
بررسی بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه ۲۰۲۰

سواری بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه چطور است؟

توضیح زیادی باقی نمانده است. هر چه بیشتر بر موتور هشت سیلندری این خودرو فشار وارد شود، نادیده گرفتن آن سخت‌تر می‌شود. واکنش پدال الکتریکی حیرت‌انگیز است و گشتاور در محدوده دور برداشتن موتور واقعاً خیره‌کننده است.

منطقی به نظر نمی‌رسد که خودرویی با حدود ۱۶/۵ فوت طول و نزدیک به ۴۵۰۰ پوند وزن بتواند ۱۲۴ مایل بر ساعت را در ۱۱ ثانیه طی کند. این قابلیت، جذاب و البته کمی دلهره‌آور است. در حال حاضر، نوعی از سدان‌های بزرگ با عملکرد فوق‌العاده بالا ساخته می‌شوند که به سختی بیش از یک چهارم قدرت آنها را در زندگی روزمره بکار می‌آید، مگر این که خودتان بخواهید با پلیس راهنمایی و رانندگی ملاقات کنید.

غافلگیرکننده احتمالاً توصیف درستی برای عملکرد این خودروست. اما انتقال قدرت بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه شامل جعبه‌دنده اتوماتیک هشت‌سرعته است که باعث می‌شود همه‌چیز در حالت اتوماتیک یا دستی مطلوب به نظر رسد.

صدای توربو دوگانه با حجم ۴/۴ لیتری کمی زیاد است اما نه به‌اندازه‌ی صدای بسیار بالای خودروهای AMG. 

فضای داخل گرن کوپه M۸

اتاق آن تفاوت چندانی با اتاق‌های M۸های دیگر ندارد، به‌استثنای اینکه ارتفاع بخش جلویی خودرو کمی بیشتر است. کیفیت ساخت، مواد اولیه و طراحی کلی فراتر از انتظار است.

نمایشگر مجازی خودرو طبق استاندارد کامپتیشن M۸ طراحی شده است، بنابراین نباید به داشبورد دیجیتالی آن زیاد اعتماد کنید. علاوه بر این، انتقادهایی از طراحی صندلی‌ها نیز می‌شود که برای یک GT بزرگ (اگرچه یک نوع بسیار ورزشی است) بسیار سفت هستند. فضای پا در بخش عقب خودرو زیاد است و ارتفاع سقف برای افرادی با شش فوت قد مناسب است.            

نمای داخل بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه ۲۰۲۰
نمای داخل بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه ۲۰۲۰

آیا باید خودرو بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه را خرید؟

در مجموع، گرن کوپه M۸ جذاب‌تر و چابک‌تر از RS ۷ به نظر می‌رسد و به‌شکل چشمگیری سریع‌تر است. به‌استثنای سرعت، این ویژگی برای AMG DT ۶۳ S نیز صدق می‌کند. بنز نیز به همین اندازه قدرتمند است اما سطح طراحی ظاهری آن به مراتب پایین‌تر است. 

از نظر پویایی رانندگی، هیچ مشکلی در مقایسه با کوپه M۸ ندارد؛ به طور قطع مشکلی که بتوان در زندگی روزمره متوجه‌ی آن شد، وجود ندارد. از این نظر، بی‌ ام‌ و M۸ گرن کوپه قطعاً انتخاب بهتری برای افرادی است که طرفدار تنوع هستند. به‌خصوص به این دلیل که ۳٫۰۰۰ دلار ارزان‌تر از خودرو دو در است.     

البته، هزینه اضافی بیش از ۳۴٫۰۰۰ دلاری آن در مقایسه با گرن کوپه ۵۳۰ اسب بخار مدل M۸۵۰i، بسیار زیاد است. اما برای افرادی که توجهی به قیمت ندارند، M تکامل یافته، خودرویی خاص‌تر با عملکردی بهتر است.

منبع: motor1.com

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *