این روزها بازار سرمایه و اخبار مربوط به آن داغ است، خرید و فروش سهام رونق دارد، همه چیز از بازدهی بالای این بازار حکایت دارد، اما آنچه هنوز تا حدود زیادی مغفول مانده، فرهنگ و سواد سرمایه‌گذاری و بی تجربگی مردم در بازار سرمایه است.

در کانال تلگرام با پستی رو به رو شدم که واقعا کمی حیرت انگیز و بسیار تأسف بار بود.

فردی با اشتیاق از اینکه شاخص وارد کانال دو میلیونی شده نوشته بود: من تازه عضو سازمان بورس شده‌ام و گفتند که شاخص بورس یک میلیون و 800 هزار هست. من دو میلیون ریختم به حساب و حالا از کجا میتوانم این شاخص را بخرم؟

این پست نمونه‌ای از خروار نااگاهی و بی سوادی مردم از بازار سرمایه و بورس است. 

رونق در بازار بورس موجب شد تا افراد زیادی با سرمایه‌های خرد و کلان وارد بازار بورس شوند و فعالیت‌های خود را در این بازار آغار کنند.

فعالیت در بازار بورس برای افرادی که به صورت تخصصی در آن فعالیت ندارند، زمان بسیار کمی در طول روز از فرد سرمایه‌گذار می‌گیرد و این موضوع یکی دیگر از دلایل رغبت مردم به این بازار است.

نفوذ بورس در جامعه ایران، کمتر از متوسط جهانی است. تاریخچه بورس اوراق بهادار در ایران به حدود ۵۰ سال می‌رسد، اما این واژه هنوز هم برای بیشتر مردم ناشناخته است.

بیشتر مرم واژه بورس را در نشریات، جراید و رسانه‌ها دیده و شنیده‌اند و از چگونگی کارکردهای آن اطلاع چندانی ندارند و به همین دلیل بی تجربگی مردم کمی دردسر ساز شده است.

بیشتر بخوانید: شاخص کل در آستانه ورود به کانال دو میلیونی

 بورس ایران باوجود این سابقه طولانی طی سالیان گذشته به دلیل حجم بسیار کوچک آن عملا کارکرد آنچنانی نداشته است.

 اما در چند سال اخیر با اجرای برخی سیاست‌ها از جمله اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و ورود شرکت‌های مطرح به بازار سرمایه تمایل مردم به حضور در این بازار افزایش یافته است.

نبود آگاهی و دانش مالی بین سرمایه گذاران به ویژه آن‌هایی که تازه وارد این بازار شده اند، عاملی است که بازار سرمایه را با آسیب‌های چشمگیری مواجه می کند.

 واگذاری‌های سهام و دارایی‌های دولت در بازار بورس اقدامی درست است چرا که در مرحله‌ نخست سبب شفاف سازی اقدامات شرکت‌ها و در مرحله دوم سبب گسترده‌سازی بازار سرمایه می‌شود.

برای جلوگیری از زیان وارده به بازار پیشنهاد می‌شود تا زمانی که افراد آگاهی لازم را در امر سرمایه‌گذاری پیدا نکرده‌اند از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری وارد شوند.

ضعیف بودن زیر ساخت‌های آی تی و سامانه‌های معاملاتی سبب آسیب رسانی به بازار سرمایه می‌شود چرا که باعث می‌شود معاملات روان و منصفانه از بین برود.

 همچنین اگر مسئولان مربوط نظارتی را بر این بازار نداشته باشند قطع به یقین هسته‌ معاملات از کار خواهد افتاد.

نویسنده یادداشت‌:‌ آیلین سیروس

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *