سیامک غنیمی‌فرد رییس کمیسیون سخت‌افزار در جریان نشست خبری کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به نیاز رو به افزایش تجهیزات فاوا اشاره به خصوص در حوزه اقتصادی و آموزشی اشاره کرد و گفت: در شش ماه گذشته ثابت شد که نقش زیرساخت‎های ارتباطی فناوری اطلاعات و همچنین سخت‌افزاری بسیار پررنگ است. مثلا در ابتدای هشیوع بیماری کرونا در کشور، غربالگری سلامت شصت‌ و پنج میلیون از هموطنان، از راه دور و با استفاده از فناوری‌های ارتباطی صورت گرفت. همچنین با استفاده از فناوری ارتباطات، دورکاری‌های کارمندان بخش خصوصی و دولتی و دسترسی به خدمات بانکی و خدمات سازمان‌های دولتی و غیردولتی به صورت غیرحضوری امکان‌پذیر شد. با وجود نقش پر رنگ تجهیزات فاوا در کنترل شیوع بیماری و بحران‌هایی که به‌دنبال آن ایجاد شد، هنوز مسئولان و تصمیم‌گیران حوزه اقتصادی کشور، تامین تجهیزات سخت‌افزاری فاوا را به عنوان یک اولویت ضروری به‌شمار نمی‌آورند.

وی همچنین افزود: در ارائه خدمات آموزشی مدارس به صورت برخط، زیرساخت و بستر نسبتا مناسبی از سوی وزارت ارتباطات مهیا شده است، اما در تامین سخت‌افزارهایی مانند تبلت، موبایل هوشمند و لپ‌تاپ هنوز نیازها مرتفع نشده و مشکلاتی وجود دارد.

غنیمی‌فرد همچنین بر مشکل قیمت بالای این تجهیزات تأکید کرد و گفت: ناتوانی در تامین به موقع و کنترل قیمت‌های کالا، بسیاری از خانواده‌های دانش‌آموزان را با مشکلات جدی مواجه کرده و نمی‌توانند کالای مورد نیاز خود را تهیه کنند.

به گزارش برات نیوز و به‌نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، اعضای کمیسیون سخت‌افزار معتقدند که مشکل تخصیص و تامین ارز واردات کالاهای ICT، فعالیت تولید‌کنندگان این بخش از بازار را با معضلات  و مشکلات جدی و بی‌سابقه درگیر کرده است. در همین زمینه، حمید توسلی، عضو هیات مدیره سازمان نصر و عضو کمیسیون سخت‌افزار این سازمان گفت: علی‌رغم اینکه در سه سال اخیر شعارهایی برای رشد تولید در کشور در نظر گرفته شده؛ اما برخی سیاست‌های اعمال شده از بدنه دولت بزرگ‌ترین صدمات را به بخش تولیدی در بازار رایانه وارد کرده است. علاوه بر مشکلات تحریمی که همیشه سد راه ما بوده است، هم‌اکنون مشکل تخصیص ارز داریم که تولیدات در این بخش از بازار را با معضلات جدی روبه‌رو کرده است. سیاست کلان کشور از ۳ سال پیش حمایت از کالای ایرانی و حمایت از تولید بوده، امسال هم شعار جهش تولید در نظر گرفته شده اما به دلیل اینکه ارز از سمت بانک مرکزی تأمین نمی‌شود، در حوزه تولیدات تجهیزات آی‌تی با مشکلات جدی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. من معتقدم ادامه داشتن این سیاست‌های دولت و تعامل نداشتن با بخش خصوصی حذف فعالان قدیمی را از این بازار در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ثبت سفارش مشکل اصلی کالاهای آی‌تی‌

نایب رییس کمیسیون سخت افزار،  اشکان ابراهیمی نیز بر مشکلات ناشی از نحوه تخصیص و تامین ارز توسط بانک مرکزی برای زیر مجموعه‌های تولیدی اشاره کرد و گفت: دیرکرد تخصیص ارزها باعث دپو شدن کالا در گمرک شده و چرخه تامین و توزیع با مشکل رو به رو شده است. د راین زمینه، بانک مرکزی به جای نظارت بر زیرمجموعه‌های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و حتی بر اولویت‌های قانونی نیز ممیزی می‌گذارد. اکنون تخصیص ارز برای واردات کالا حدود سه تا چهار ماه طول می‌کشد، اما کالای قاچاق در کمتر از سه هفته از مبدا به مقصد می‌رسد.

احسان بیات، عضو هیات مدیره سازمان نصر تهران و عضو دیگر کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر تهران، از افزایش قاچاق در بازار به دنبال تخصیص پیدا نکردن ارز برای واردات رسمی کالاهای کامپیوتری در بازار سخن گفت: در بازار موبایل به دلیل موضوع رجیسیتری، میزان تخصیص ارز و اینکه واردات چقدر بوده کاملا مشخص است؛ اما در بازار IT این روند کاملا مشخص نیست. با این وجود آنچه واضح است این است که به دلیل عدم تخصیص ارز، بخش قابل توجهی از نیاز بازار در بخش تبلت و نوت‌بوک به صورت قاچاق تامین می‌شود. ما هم حرف دوستان در وزارت صمت را تکذیب نمی‌کنیم که می‌گویند ارز تخصیص پیدا کرده؛ در صورتی که این ارز به طور مشخص و طبق یک سیاست‌گذاری معین به فعالان اصلی این بازار تعلق نگرفته است. از طرفی ارزی هم که تخصیص داده شده در مقاطع زمانی مختلف و با فاصله زیادی همراه بوده است. مثلا در سه ماه اول سال، ارزی تخصیص پیدا نکرد اما در تیر ماه میزان مشخصی ارز تخصیص پیدا کرد و از آن زمان تا کنون ارزی تخصیص داده نشده است.

در همین زمینه رضا حیدری، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر از موج تعطیلی کسب‌وکار در سطح فروشگاهی بازار خبرداد. حیدری اعلام کرد از ابتدای سال به دلیل عدم تخصیص ارز و با افزایش مشکلات واردات تجهیزات فاوا تعداد شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که رو به‌ تعطیلی می‌روند افزایش یافته است.

وی گفت:هر روز بیشتر از گذشته شاهد این هستیم که به دلیل تامین نشدن ارز تعداد شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که دخل و خرجشان با یکدیگر نمی‌خواند به سمت تعطیلی کشیده می‌شوند. اگر مسئولان دولتی زودتر به فکر تخصیص و تامین ارز مورد نیاز بازار کامپیوتر نباشند موج تعطیلی کسب‌وکارهای فعال در این بخش بازار فراگیر خواهد شد.

در پایان این نشست نیز اعضای کمیسیون سخت‌افزار با اعلام این که از هیچ تلاشی برای ایجاد یک مسیر گفت‌وگو با مسئولان مربوطه دریغ نکرده‌اند، گفت‌وگو و حضور در جلسات با تصمیم‌گیران اصلی مانند بانک مرکزی و وزارت صمت را از جمله درخواست‌های خود عنوان می‌کردند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *