کم کم به لحظه‌های پایانی روز سرنوشت‌ساز آمریکا نزدیک می‌شویم و حالا نوسانات بازار ارز و سکه و طلا را می‌توان از تاثیرات انتخابات آمریکا در ایران دانست. بر همین اساس برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نتیجه این انتخابات تاثیری در قیمت ارز و سکه و طلا در ایران نخواهد گذاشت. این درحالی‌ست که به عقیده برخی دیگر از کارشناسان کوچک‌ترین تغییرات در قیمت ارز و سکه و طلا به انتخابات آمریکا مرتبط است.

 به گزارش برات‌نیوز، در صرافی‌های بانکی قیمت دلار با تجربه صعود نسبت ‌به قیمت پایانی روز قبل، به 28 هزار و 780 تومان رسید. این نوسانات شدید سبب شد تا بازارساز تصمیم بگیرد عرضه و تقاضا را به‌گونه‌ای دیگر مدیریت کند. به همین دلیل علاوه‌بر افزایش عرضه در بازار، سقف فروش در سامانه نیما نیز برداشته و فروش ارز سهمیه‌ای آغاز شد. از دیگر عواملی که سبب کاهش نوسان قیمت در بازار ارز شد می‌توان به آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های غیربانکی و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد اشاره کرد.

تاثیرات انتخابات آمریکا بر بازار ارز ایران

به گفته بانک مرکزی، از روز دوشنبه 21 مهرماه سال جاری، روزانه 50 میلیون دلار اسکناس به بازار وارد شده و سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به 500 هزار دلار رسیده است.

بعد از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بهای معاملات ارز در صرافی‌های بانکی نیز روبه افزایش گذاشت.

برای نخستین بار در تاریخ 20 مهر سال جاری، دلار به کانال 31هزار تومان وارد شد که به عقیده کارشناسان این واکنش هیجانی به دلیل اقدام آمریکا در رابطه با تحریم 18 بانک ایرانی بود.

بیشتر بخوانید: دلار و سکه همچنان در شیب نزولی قیمت

درحال حاضر دلار در صرافی‌ها با قیمت 28 هزار و 780 تومان و یورو نیز به قیمت 33 هزار و 350 تومان معامله می‌شود. که به عقیده برخی کارشناسان می‌تواند از تاثیرات انتخابات آمریکا باشد. البته لازم به ذکر است که قیمت خرید دلار و یورو از سایت صرافی ملی حذف شده است. هم اکنون نرخ معاملات دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغییر بوده و باتوجه به بالا و پایین بازار آزاد در طول روز بارها تغییر می‌کند.

سکه و طلا به کانال 15 میلیون تومانی وارد شدند

طبق آخرین نرخ اتحادیه طلا و جواهر و سکه تهران، بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 15 میلیون و 200 هزار تومان گزارش شده است.

بهای هر قطعه نیم سکه ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۵  میلیون  و ۵۰۰ هزار  تومان و سکه گرمی نیز ۲میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شد.

بهای هر اونس طلا در بازار‌های جهانی یک هزار و۸۹۰  دلار شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۳۱۵هزار تومان در حال معامله است.

طبق آمار بدست آمده، نرخ سکه نسبت به آخرین معاملات دوشنبه دوازدهم ماه جاری، تقریبا ۷۵۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرده است.

 انتخابات آمریکا تاثیر مهمی بر اقتصاد ایران ندارد

حسین راغفر، اقتصاددان اصلاح طلب تاثیرات انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران را غیر ممکن دانست و در اظهارات جدید خود اعلام کرد: پیروزی بایدن یا ترامپ تاثیر مهمی بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت. قیمت ارز در داخل کشور تعیین می‌شود و اصلا به مسائل خارجی ربطی ندارد.

وی بر نمایان بودن این رویه عمدی که اقتصاد ایران تحت تاثیر تحریمات است اشاره کرد و گفت: عده‌ای قصد دارد تا فشار غرب بر اقتصاد ایران را برجسته‌تر کنند تا از این طریق نشان دهند کشورمان شکننده است.

راغفر در رابطه با فعالیت بخش خصوصی نیز گفت: دولت باید بخش خصوصی را فعال کند. از طرفی رابطه امریکا با ایران توسط منافع تامین نمی‌شود، بلکه منافع دولت اسرائیل تامین کننده این مسئله است و موضع هر دو رقیب انتخاباتی در امریکا، یکسان است.

وی در پایان افزود: هر دو نماینده آمریکا موضع گیری‌هایی خصمانه دارند و شاید اگر اقتصاد ایران تا حدی از فضای رقابتی نشأت بگیرد، حضور بایدن بر سر کار، این روزنه‌ها را خواهد بست.

وی معتقد است که شکنندگی اقتصاد ایران تنها به سیاست‌های داخلی مربوط است . اگر این سیاست‌ها مناسب باشد می‌تواند اثرات تحریم را به شدت کاهش دهد. همین موضوع سبب می‌شود تا دیگران نیز روش برخورد خود با ایران را تغییر دهند.
راغفر در ادامه سخنان خود در رابطه با تاثیرات انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران افزود: ما باید بدانیم چه کسانی صاحب چه منافعی هستند.

عده‌ای می‌خواهند ترامپ پیروز میدان باشند چون منافع گروهی و طبقاتی آنان توسط این مسئله تامین می‌شود.

احتمال کاهش اونس جهانی بالاست

محمد کشتی‌آرای، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر ایران به افزایش قیمت 700 هزار تومانی سکه در نیمه امروز اشاره کرد و گفت: به احتمال زیاد نوسانات قیمت طلا و ارز امروز زیاد باشد.

وی در رابطه با وضعیت طلا و سکه در بازار امروز به نوسانات 30 دلاری قیمت جهانی طلا در ساعات نخست معاملات امروز اشاره و تأکید کرد: در ساعات اویه صبح امروز، قیمت اونس جهانی از 1885 دلار تا 1916 دلار افزایش یافت که این از تاثیرات انتخابات آمریکا بوده است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: از تاثیرات انتخابات آمریکا می‌توان به کاهش  قیمت جهانی طلا اشاره کرده که  به 1889 دلار رسیده و در مقایسه با قیمت‌های ابتدای معاملات، 11 دلار کاهش را تجربه کرده است.

وی همجنین اعلام کرد: در بازار داخلی با افزایش قیمت ارز، قیمت طلا و سکه نیز افزایش یافت.

قیمت سکه حدوداً 700 هزار تومان نسبت به معاملات ساعات اولیه صبح امروز افزایش داشته است و از 14 میلیون و 500 هزار تومان به 15 میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافت.

بهای هر مثقال طلای آبشده در بازار تهران نیز 5 میلیون و 730 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز با قیمت یک میلیون و 322 هزار و 800 تومان معامله می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *