کرونا این مهمان ناخوانده ­ای که افراد بسیاری را بیمار کرد و عده ای را به کام مرگ کشید، روی اقتصاد کشورها نیز تبعات منفی زیادی داشت. بحرانی که از آن به عنوان شدیدترین بحران دهه‌های گذشته یاد می‌شود. دامنه این بحران حادتر از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است تبعات آن نیز برای اقتصاد جهان شدیدتر است. برخی از کشورها به تازگی سیاست هایی را برای کاهش تاثیرات کرونا بر اقتصادشان به انجام رسانده اند و با ریکاوری­ هایی که انجام دادند سعی در کاهش این اثرات داشتند. در این گزارش برات نیوز در مورد کم و کیف تاثیرات کرونا بر اقتصاد دنیا می خوانیم.

تاثیرات کرونا بر اقتصاد دنیا

اوضاع اقتصاد بسیاری از کشورهای در حال رشد و فقیر در اثر شیوع ویروس کرونا  اوضاع خوبی ندارد و با کاهش شدید سرمایه‌گذاری خارجی روبه‌رو شده‌اند. درآمدهای ناشی از صنعت گردشگری این کشورها کاهش یافته و تجارت خارجی آن‌ها آسیبی جدی دیده است. البته کشورهای پیشرفته و صنعتی نیز تاثیرات کرونا به خوبی مشهود است. در ادامه وضعیت اقتصادی چند کشور طی دوران کرونا را مرور می کنیم.

بیکاری در ژاپن

ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ دنیا با نرخ افزایش بیکاری مواجه شد و کرونا بازار کار این کشور را به هم ریخت. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می شود که ۱۰۷ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است. طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه ۲۶۴ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۷۸ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست و جوی کار بوده‌اند نیز با ۱۰ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۳۳۷ هزار نفر رسیده است.

طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه ۲۶۴ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۷۸ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند
طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه ۲۶۴ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۷۸ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند

مالزی

صادرات مالزی در سال گذشته ۰.۸ درصد کاهش داشته است و کرونا این روند را در سال جاری تشدید خواهد کرد. سومین اقتصاد بزرگ آسیای جنوب شرقی آخرین بار در سال ۲۰۰۹ به دلیل بحران مالی جهانی رشد اقتصادی زیر صفر را گزارش کرد. یکی از بدترین آثار کرونا بر نیروی انسانی مالزی افزایش نرخ بیکاری دراین کشور است. از این رو دولت مالزی از ابتدای بحران کرونا تاکنون با ارائه بسته های مختلف حمایتی سعی کرده از رنجوری اقتصادی این کشور در ماههای گذشته بکاهد و ضربه گیر آثار منفی این بحران بر معیشت خانوارهای کم بضاعت و بی بضاعت این کشور باشد.

آلمان

حتی کشور آلمان  قهرمانان صادرات و بازرگانی جهانی نیز از گزند دردناک این ویروس در امان نمانده‌اند. آمار و اطلاعات منتشر شده درباره اوضاع اقتصادی آلمان حکایت از کاهش شدید آهنگ رشد اقتصادی این کشور دارد. بر اساس آمار منتشر شده، اقتصاد آلمان در سه ماهه دوم سال جاری با کاهش نرخ رشدی معادل بیش از ۱۰ درصد روبه‌رو بوده است. اقتصاد آلمان از زمان فراگیری این ویروس نزدیک به ۱۰ درصد کوچک شده و بیش از دو میلیون نفر در این کشور بیکار شده‌اند.

همچنین دولت آلمان برای جلوگیری از بیکاری گسترده در این کشور در اثر کرونا اقدام به تقبل بخشی از حقوق شاغلان شده است. حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این کمک دولتی بهره گرفته‌اند. به سخن دیگر، حمایت دولتی مانع از بیکار شدن این تعداد از شاغلان و ورشکستگی واحدهای اقتصادی شده است. با همین سیاست­ها آلمان توانسته اقتصاد خود را تا حدودی احیا کند. وزیر اقتصاد آلمان اما اعتقاد دارد که احیای کامل اقتصاد این کشور تا سال 2022 طول خواهد کشید.

بیشتر بخوانید: منفی شدن رشد قیمت مصرف کننده در آلمان

دولت سنگاپور اعلام کرد پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در سال جاری را به خاطر مشکلات و محدویت های ناشی از این بیماری کاهش داده است. کشورهایی با صنایع گردشگری و خدمات وابسته به آن ضربه بسیار سختی خورده اند. شرکت های هواپیمایی پروازهای خود را کاهش داده و مشتریان تعطیلات و سفرهای کاری خود را لغو کردند.

بسیاری از کشورها هم محدودیت های مسافرت وضع کردند تا بلکه شیوع ویروس را مهار کنند. البته با کاهش گسترش ویروس در بعضی مناطق، و جذب کمک­های دولتی این صنایع نیز دوباره شروع به کار کرده اند. شرکت ﻫﻮاﭘﯿﻤﺎﯾﯽ ﺳﻨﮕﺎﭘﻮر ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﺳﻬﻢ را از ﮐﻤﮏ‌های دولتی بین ﺑﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻗﺎﺑﻞ ﻋﺮﺿﻪ ﺧﻮد از دولتش درﯾﺎﻓﺖ ﮐﺮده اﺳﺖ و در اواﯾﻞ ﺳﺎل ۲۰۲۰ ﻣﯿﻼدی، ۱۳ ﻣﯿﻠﯿﺎرد دﻻر از دوﻟﺖ  ﺣﻤﺎﯾﺖ ﻣﺎﻟﯽ درﯾﺎﻓﺖ کرد ﮐﻪ ﺗﺎ ﻣﺎه آﮔﻮﺳﺖ ﺳﺎل‌ﺟﺎری ﻣﯿﻼدی  ﺑﯿﺶ از ۸ ﻣﯿﻠﯿﺎرد دﻻر آن ﺑﻪ ﺣﺴﺎب اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ وارﯾﺰ شده است.

تاثیرات کرونا بر اقتصاد دنیا
نتایج مطالعه مرکز پایش اقتصاد فرانسه نشان می‌دهد قرنطینه کرونایی زیانی اقتصادی به ارزش 120 میلیارد یورو به اقتصاد این کشور وارد کرده است.

فرانسه

نتایج مطالعه مرکز پایش اقتصاد فرانسه نشان می‌دهد قرنطینه کرونایی زیانی اقتصادی به ارزش 120 میلیارد یورو به اقتصاد این کشور وارد کرده است. این مرکز همچنین پیش‌بینی کرده است که تولید ناخالص ملی فرانسه در سال جاری میلادی 5 درصد افت داشته باشد.

چندی پیش برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه ماه آخر سال 2020 رشد منفی خواهد داشت چرا که موج جدید شیوع ویروس کرونا بر فعالیت های تجاری تاثیر منفی شدیدی می گذارد.

با این حال فرانسه با سیاست هایی که به مورد اجرا گذاشت توانست تورم خود را به صفر برساند. نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به صفر درصد رسید که این نرخ تورم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده از ماه اوت سال ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.

آمریکا

نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری در قیاس با سه‌ماهه نخست حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. همچنین آمار بیکاری در این کشور نیز بیداد می کند. در ماه ژوئن سال جاری نرخ بیکاری در آمریکا به بیش از ۱۱ درصد رسید. پیش از شروع بحران کرونا، در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، نرخ بیکاری در این کشور سه و نیم درصد بوده است. دفتر بودجه کنگره آمریکا تخمین زد که ویروس کرونا در ۱۰ سال آینده ۷.۹ تریلیون دلار به فعالیت‌های اقتصادی آسیب خواهد زد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *