انتخاب کدامیک به نفع اقتصاد ایران است؟ ترامپ یا بایدن؟ با توجه به اینکه بیشتر مسائل ایران ریشه داخلی دارد آیا به طور کلی انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران تاثیرگذار است؟ با این مقاله همراه باشید.

به گزارش برات نیوز، برآیند نظرسنجی‌ها تاکنون حاکی از آن است که آرا جو بایدن با اختلاف 8 درصد نسبت به دونالد ترامپ برتری دارد. حال باید دید امروز سرانجام این دو به کجا میرسد؟

اگرچه نظرسنجی علمی است که نمی توان خیلی به آن متکی بود، با این حال طبق نظرسنجی ای که توسط انجمن نظرسنجی دانشجویان ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا به انجام رسیده بود، 52 درصد ایرانی ها معتقد بودند که پیروزی دونالد ترامپ یا هیلاری کلینتون برای ایران تفاوتی ندارد.

تحریم هایی که اقتصاد ایران را فلج کرد

بنا به نظر عدده­ای این نظرسنجی و اکثریت افرادی که نظر داده بودند اشتباه می­کردند، چرا که سال 2018 ترامپ که برنده انتخابات 2016 بود، از برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) کناره گرفت و یک کمپین تحریمی با حداکثر فشار علیه ایران را آغاز کرد.

این کمپین شامل تحریم های گسترده ای بود که اقتصاد ایران را فلج کرده است ، ارزش ریال را کاهش داده و صادرات نفت ایران را به شدت کاهش داد. این تحریم ها همچنین تأثیر همه گیری ویروس کرونا را افزایش داد و باعث شد ریکاوری اقتصادی ایران برای مدت طولانی غیرممکن شود.

بیشتر بخوانید: نگاه بازار مسکن به نتیجه انتخابات آمریکا

وعده های بایدن به نفع اقتصاد ایران

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات ریاست جمهوری اظهار داشت که در صورت انتخاب ، “به عنوان نقطه آغاز مذاکرات بعدی” به برجام خواهد پیوست و لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران را آغاز می کند. وی گفت که “راهی معتبر برای بازگشت به دیپلماسی” به تهران پیشنهاد می کند.

بایدن وعده داده است “گامهایی را برمی دارد تا مطمئن شود تحریمهای ایالات متحده مانع از مبارزه ایران علیه ویروس کرونا نمی شود.” وی همچنین قول داد که لایحه ممنوعیت مسافرتی که از جانب دولت ترامپ اجرا شد را لغو کند. با این حساب و با آشفتگی که اقتصاد ایران دارد، می توان تصور کرد که اکثریت ایرانیان پیروزی بایدن را ترجیح می دهند. با این حال ، هنوز تعداد قابل توجهی ادعا می کنند که در این مورد بی طرف هستند.

بی تفاوتی ایرانی ها به نتیجه انتخابات

در یک نظرسنجی که اخیراً توسط انجمن نظرسنجی دانشجویان ایران انجام و پرسیده شد که انتخاب کدام نامزد آمریکایی برای ایران بهتر است؟ 46.1 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که مهم نیست چه کسی برنده شود. علیرغم خسارتی که لغو برجام به اقتصاد ایران زده است ، بسیاری از ایرانیان هنوز اعتقاد ندارند که نتیجه انتخابات آمریکا وضعیت ایران را به میزان قابل توجهی تغییر خواهد داد. سوال این است که چرا؟

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران
علیرغم خسارتی که لغو برجام به اقتصاد ایران زده است ، بسیاری از ایرانیان هنوز اعتقاد ندارند که نتیجه انتخابات آمریکا وضعیت ایران را به میزان قابل توجهی تغییر خواهد داد

تاثیر تحریم ها و سیاست های غلط داخلی

ایرانی ها می دانند که تحریم ها تأثیر منفی بر اقتصاد کشور دارد. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط   IranPoll و شورای امور جهانی شیکاگو در نوامبر 2019 ، 76 درصد شرکت کنندگان اظهار داشتند که تأثیر تحریم ها بسیار منفی و زیاد بوده است.

 با این حال، در یک نظرسنجی انجام شده توسط همین سازمانها در دسامبر 2019 ، 56 درصد ایرانیان سو مدیریت اقتصادی داخلی و فساد را بیشترین تأثیر منفی بر اقتصاد ایران عنوان کردند، در حالی که 39 درصد تحریم های خارجی را مقصر می دانند. نابرابری اقتصادی نیز در کشور گسترده است و ارگان های داخلی موجب تشدید این نابرابری ها می شوند. به علاوه تضمین نمی شود که پیروزی بایدن موجب برداشتن تحریم ها و اجرای مجدد برجام شود. ایران خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خود در سال آینده است و ممکن است یک نامزد تندرو پیروز شود.

انتخاب های محدود سیاسی داخلی

همچنین لازم به یادآوری است که اگرچه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر برگزار می شود ، اما اگر بایدن پیروز شود، او اواخر ژانویه کار خود را شروع می کند. این امر باعث می شود دولت بایدن مدت زمان محدودی برای پیگیری بازگشت برجام قبل از انتخابات ایران داشته باشد.

با این حال به جز انتخابات آمریکا، مسائل دیگری روی اقتصاد ایران نیز تاثیرگذار است و شاید به همین دلیل است که با توجه به انتخاب های محدود سیاسی داخلی، مردم ایران به نتیجه انتخابات آمریکا اهمیتی نمی دهند و این نتیجه هرچه که باشد، آب از سرشان گذشته و برایشان تفاوتی ندارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *