در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد سقوط قیمت طلا و دلار هستیم. عده ­ای می گویند اگر این کاهش ارزش دلار ادامه داشته باشد، باید منتظر کاهش قیمت مسکن نیز باشیم. اما عده ای دیگر انتخابات آمریکا را بر وضعیت مسکن ایران بی تاثیر می دانند.

دو سمت عرضه و تقاضا منتظر نتیجه انتخابات

به گزارش برات نیوز، این روزها نگاه بازار مسکن به نتیجه انتخابات آمریکاست زیرا به اعتقاد کارشناسان این حوزه تاثیر انتخابات آمریکا بر مسکن بدیهی است.

 دو سمت عرضه و تقاضا در این شرایط فعلا دست نگهداشته اند و این مهم را به پس از نتیجه انتخابات واگذار کرده اند. متقاضیان خرید ملک با اعتقاد به اثرگذاری متفاوت انتخاب هر یک از دو کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر روند قیمتی بازار مسکن، به‌طور کامل از بازار عقب‌نشینی کرده‌اند.

عرضه‌کنندگان نیز با اعتقاد به بهترشدن شرایط فروش ملک، همین تاکتیک را تا یک هفته آینده انتخاب کرده‌اند.

با آغاز شمارش معکوس انتخابات آمریکا که به‌عنوان یک پارامتر مهم بین‌المللی در روند بازارهای دنیا نقش‌آفرینی می‌کند و فضای بین‌المللی را متوجه خود کرده، فعالیت‌های اقتصادی ایران هم (حداقل به لحاظ روانی) تحت تاثیر آن قرار گرفته است.

بازار مسکن هم از این قاعده مستثنی نیست به‌طوری‌که مشتریان و معامله‌گران این بازار شامل خانه اولی‌ها، سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان، انتخابات را به‌عنوان یک پارامتر مهم اثرگذار بر روند آتی بازار مدنظر قرار دادند.

بیشتر بخوانید: افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن

تاثیر انتخابات آمریکا بر مسکن

افزایش چند باره قیمت مسکن طی چند سال اخیر نشان از وضعیت آشفته سیاست های پولی و بانکی کشور ما دارد.

سیاست هایی که شاید موجب شود عده ای از هموطنان ما دیگر خواب خرید خانه را ببینند و آنهایی که مستاجر هستند به حاشیه شهرها رانده شوند.

سیاست های خارجی کشورهایی مانند آمریکا در کنار تمام تحریم هایی که بر کشور ما اعمال می کند، می تواند روی این موضوع نیز تاثیر گذار باشد.

به طوری که محمدعلی ربانی دبیر انجمن انبوه‌سازان قم می‌گوید: در این بازه زمانی تمام دولتمردان منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند؛ معتقدیم چنانچه بایدن به عنوان گزینه اصلی ریاست جمهوری آمریکا رای بیاورد ممکن است که قیمت مسکن تا ۲۰ درصد هم کاهش یابد.

چرا که ممکن است ارتباط بانکی ما با سایر کشورها تسهیل شود، مطالبات ارزی ما از کشورها آزادسازی شود که با ورود پالت‌های دلار قیمت مصالح ساختمانی نیز ارزان خواهد شد.

احتمال افزایش دوباره قیمت مسکن

 اما از سوی دیگر چنانچه ترامپ پیروز این انتخابات شود، ممکن است که تحریم‌ها علیه کشورهایی که با ما مراودات تجاری دارند، بیشتر شود که در این شرایط نیز قیمت مسکن نیز ممکن است دوباره افزایش یابد.

انتخابات آمریکا بر قیمت مسکن تاثیر دارد؟
کارشناسان اعتقاد دارند چنانچه بایدن به عنوان گزینه اصلی ریاست جمهوری آمریکا رای بیاورد ممکن است که قیمت مسکن تا ۲۰ درصد هم کاهش یابد. اما از سوی دیگر چنانچه ترامپ پیروز این انتخابات شود، ممکن است با افزایش تحریم ها قیمت مسکن نیز دوباره افزایش یابد.

 

 فروشندگانی که زمان پس از انتخابات را برای فروش ملک خود انتخاب کردند، غالبا بر این باورند حتی به‌رغم پیروزی بایدن موجی از تقاضا برای خرید وارد بازار می‌شود و از این فرصت تقاضای پرحجم سریع برای عرضه ملک خود استفاده می‌کنند تا در این برهه از زمان به‌دلیل موج تقاضا بتوانند ملک خود را با قیمت نزدیک‌تر به قیمت پیشنهادی اولیه به فروش برسانند.

اما آنهایی که اهل ریسک کردن نیستند، حتی با وجود کاهش قیمت مسکن در صورت انتخاب بایدن، حاضرند تا چند ماه نیز پروسه فروش خانه خود را به تعویق بیاندازند تا از تورم مسکن عقب نمانند.

تاثیر دلار بر قیمت مسکن

چیزی که عیان است تاثیر قیمت دلار طی این سال ها بر بازار مسکن بوده است. مدت‌های زیادی است که ارزش ملک در کشور به وضعیت قیمت دلار وابسته شده است و به همین دلیل اکنون قیمت ملک در کشور با حباب بسیار زیادی همراه است.

هر زمان دلار بالا رفته، قیمت مسکن نیز به تبع آن بالا کشیده است، اما کاهش قیمت دلار بلافاصله منجر به کاهش قیمت مسکن نمی‌شود، چرا که انتظار بازگشت قیمت دلار به مدار صعودی منجر به مقاومت بازار در کاهش قیمت‌ها خواهد شد.

با این حال برخی اعتقاد دارند که ر صورتی که کاهش ارزش دلار در بازار ادامه‌دار باشد، قیمت مسکن کاهش می­یابد. اما چنانچه دولتمردان بتوانند بازار ارز را مدیریت و کنترل کنند قیمت مسکن نیز روند با ثباتی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: دلار و سکه همچنان در شیب نزولی قیمت

رونق بازار مسکن

طی این چند روزی که به انتخابات آمریکا مانده، فعالیت های اقتصادی کشور ما تحت تاثیر جو روانی قرار گرفته و بازار مسکن نیز منتظر نتیجه انتخابات است.

با این حال کارشناس دیگری اعتقاد دارد که این نتیجه هر چه که باشد تاثیر خاصی بر بازار مسکن ایران ندارد. او اظهار داشت: انتخاب بایدن یا ترامپ تفاوتی برای اقتصاد ایران و بازار مسکن ندارد.

بیت الله ستاریان در این باره می­گوید: مسکن حوزه ای است که از پارامترهای اقتصادی تاثیر می گیرد. با توجه به رکود حاکم بر همه کشورها از جمله ایران حداقل تا شب عید روند کج دار و مریز بازار مسکن ادامه می یابد.

در سال ۱۴۰۰ احتمال رشد اقتصادی ایران وجود دارد. یعنی ما هم مسیر توسعه را طی می کنیم و هم تولید ناخالص داخلی ما رشد می کند که با رونق مسکن همراه می شود.

در همین راستا لازم به ذکر است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این در شرایطی است که متوسط قیمت مسکن در تهران به متری 26.7 میلیون تومان رسیده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *