با توجه به تامین بازار ماسک از سوی تولیدکنندگان داخلی، ماسک‌های چینی قاچاق وارد کشور شده و به فروش می‌رسند.

به گزارش برات نیوز، پس از مشکلات کمبود ماسک در کشور در ابتدای شیوع این بیماری، مدتی بود که تولیدکنندگان داخلی کمبود ماسک دربازار را جبران کرده و تامین بازار ماسک از سوی آن ها انجام شده بود و بازار این کالای ارزشمند در زمان شیوع بیماری کرونا به آرامش رسیده بود.

اما حالا مدتی است که ماسک‌های چینی از بندرهای جنوبی به صورت قاچاق وارد کشور شده و بازار تولیدکنندگان داخلی ماسک را تهدید می کند.

هشدار به وزارت صمت برای ورود ماسک ‌های چینی

در همین راستا،عضو هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی نسبت به قاچاق ماسک چینی به کشور و آسیب این روند به واحدهای تولید ماسک به وزارت صمت هشدار داد.

غلامرضا حسن پور اسکندری، رئیس سازمان و عضو هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی طی نامه‌ای به علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام داشت: بررسی‌های میدانی حاکی از این است که از مبادی ورودی کشور به ویژه از بندر گناوه و سایر بنادر کشور، ماسک‌های چینی به صورت قاچاق وارد کشور شده است .

بیشتر بخوانید: کارخانه های تولید ماسک در آستانه تعطیلی

وی افزود: ماسک های چینی قاچاق شده به کشور از طریق کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام و سایر روش‌ها در تهران و برخی دیگر از استان‌ها، به ویژه استان‌های جنوبی کشور به وفور به فروش می‌رسد.

تولیدی‌های ماسک داخلی درمعرض خطر ورشکستگی

عضو هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی همچنین هشدار داده که این روند منجر به شکست تولیدی‌های ماسک در داخل کشور خواهد شد و در آینده نزدیک سرمایه‌ها و نیروهای به کارگرفته شده در مقوله تولید ماسک آسیب جدی و غیر قابل جبرانی خواهند دید.

حسن‌پور از وزارت صمت خواسته که برای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از قاچاق، دستور فوری و قاطع صادر شود زیرا تامین بازار ماسک از سوی تولید کنندگان داخلی انجام می‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بر اساس اعلام وزارت صمت در حال حاضر ظرفیت تولید روزانه ۲۰ میلیون عدد ماسک در کشور وجود دارد.

بیکاری افراد مشغول در کارگاه‌های تولید ماسک داخلی

اعلام این اعداد و ارقام تولید ماسک های داخلی به این معنی است که بازار عرضه و تقاضای ماسک به تعادل رسیده و دیگر کمبودی در زمینه ماسک در کشور وجود ندارد .

درهمین حال با توجه به افزایش حجم تولیدات داخلی و ذخیره سازی مناسب و تامین بازار ماسک از سویتولید کنندگان داخلی، اخیرا حداکثر قیمت مصرف‌کننده انواع ماسک سه لایه پزشکی استاندارد مورد تایید سازمان غذا و دارو از ۱۳۰۰ به ۱۰۰۰ تومان کاهش یافته است.

اما حالا با توجه به واردات قاچاق این ماسک ها از کشور چین، سرنوشت تولیدکنندگان ماسک داخلی به خطر افتاده و درآستانه ورشکستگی قرار می گیرند وبیکاری بسیاری از افراد که دراین کارگاه ها مشغول شده بودند رقم می خورد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *