رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه با پیش‌بینی کاهش میزان تجارت بین ایران و روسیه اخبار مبنی بر امتناع روس‌ها از مبادله حتی با روبل را رد کرد.

به گزارش برات نیوز، هادی تیزهوش‌ تابان، گفت: حجم مراودات تجاری دو کشور را ۱/۸ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات و مابقی مربوط به واردات است.

وی ضمن تکذیب اخباری مبنی بر امتناع روس‌ها از مبادله حتی با روبل، اظهار داشت: در همه جای دنیا هر کشوری تمایل دارد که تسویه حساب‌ها را با ارز خودش انجام دهد، در اروپا یورو، امریکا دلار، روسیه روبل و عربستان به ریال و… است. این قانون دنیا است، تنها کشور ماست که حتما باید دلار باشد، ریال را هم قبول نداریم. 

وی افزود: کالایی که به روسیه صادر و روبل دریافت می‌کنیم قابل تبدیل به ریال است، اما بانک‌ مرکزی باید زیرساخت لازم را از طریق بانک روس فعال کند و فعالین اقتصادی نیز می‌توانند از این مزیت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: خودروسازان روسی در بازار ایران

رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه حجم مراودات تجاری دو کشور را ۱/۸ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات و مابقی مربوط به واردات است. 

وی ادامه داد: بیشتر واردات ما از روسیه چوب و نهاده‌های دامی است که جزء مایحتاج اصلی است، صادرت به این کشور نیز خشکبار، صیفی‌جات میوه، مرکبات و صنایع سبک است.

تیزهوش‌تابان با پیش‌بینی اینکه میزان تجارت بین ایران و روسیه به خاطر مباحث ارزی کاهش یابد، خاطرنشان کرد: ما نیز قبول داریم که ارز حاصل از صادرات باید به کشور برگردد، اما بانک‌ مرکزی باید زیرساخت‌ها را به شکلی فراهم کند که فعالین اقتصادی ضرر نکنند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *