با توجه به اعلام نام برخی از بانک های ایران در لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران ، مسوولان بانک مرکزی اظهار داشتند که این بانک ها پیش از این هم در لیست تحریم های آمریکا قرار داشتند .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که مسوولان بانک مرکزی این اقدام آمریکا بر علیه بانک های ایرانی را نوعی مانور رساانه ای و تبلیغاتی  درآستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دانند .

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با بیان این‌که تحریم‌های اخیر آمریکا علیه بانک‌ها، بیشتر اثر رسانه‌ای، سیاسی و تبلیغاتی دارد گفت: همه بانک‌هایی که نام آنها دیروز به‌عنوان تحریم شده است، اعلام شد قبلاً هم در فهرست تحریم‌های آمریکا وجود داشتند.

حمید قنبری با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما درباره تحریم بانک ‌های ایران توسط آمریکا ابراز کرد: همه بانک‌هایی که نام آنها دیروز به‌عنوان تحریم‌شده، اعلام شد قبلاً هم در فهرست تحریم‌های آمریکا وجود داشتند.

او ادامه داد: پس از اینکه ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد همه تحریم‌های لغو و تعلیق شده را دوباره بازگرداند و بانک‌ها هم از همان زمان, تحریم شدند بنابراین تحریم بانک ‌های ایران اتفاق جدیدی نیست.

قنبری اضافه کرد:​ نوع اعلام این خبر هم نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها می‌دانند که قرار نیست اتفاق جدیدی در نتیجه این تحریم بیفتد، آن‌ها در مواردی که بخواهند مجموعه مالی را تحت فشار شدید قرار دهند، تحریم آن را از قبل اعلام نمی‌کنند و ناگهانی، آن را اعلام می‌کنند.

صرفاً از طریق بانک‌ها کار نمی‌کنیم

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی اضافه کرد: در دو سال گذشته وضعیت روابط بانکی و تأمین مالی تجارت خارجی خود را به‌نحوی حفظ کردیم که اثری بر وضعیت تأمین کالاها در داخل کشور وجود نداشته باشد با اینکه در این دو سال شدیدترین تحریم‌ها بر نظام بانکی و مالی کشور، اعمال شده است.

وی گفت: توانستیم ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم و مواد اولیه واحدهای تولیدی را تأمین کنیم.

قنبری افزود: در 6 ماه نخست امسال با وجود همه فشارها، توانستیم 5 میلیارد و 300 میلیون دلار ارز را برای کالاهای اساسی تأمین کنیم و همچنان هم این فعالیت ادامه می‌یابد.

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی گفت: صرفاً از طریق بانک‌ها کار نمی‌کنیم به‌جز آن, کانال‌های دیگری وجود دارد که از طریق آن ارز مورد نیاز ذی‌نفعان را تأمین می‌کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *