بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD)، مستقر در واشنگتن‌دی‌سی، به دولت ترامپ پیشنهاد تحریم خودروسازان ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا را داد.

تحریم خودروسازان ایرانی

به گزارش برات نیوز این اندیشکده در جدیدترین تلاش خود برای تشدید تحریم ها، در مقاله ای که به قلم سعید قاسمی نژاد، مشاور ارشد امور ایران بود نوشت: «اخیرا سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش از همکاری با خودروسازی سایپا برای تولید خودروهای پرنده بدون سرنشین خبر داده که این مساله نشان دهنده وابستگی ارتش ایران به تولیدکنندگان اصلی خودرو در این کشور است. در آگوست ۲۰۱۸ آمریکا ( پس از خروج از برجام) تحریمهای بخش خودروسازی ایران را مجددا اعمال کرد.»

بنیاد FDD که رویکرد آن محافظه‌کارانه توصیف می‌شود، اعتقاد دارد که برای تامین بودجه از هیچ دولت خارجی و یا حامی مالی خارج از آمریکا کمک دریافت نمی‌کند. این بنیاد ماموریت اصلی خود را تحقیق و ارایه خدمات تحقیقی در زمینه امنیت آمریکا و مسایل خارجی این کشور تعریف کرده و اکنون دست به ارائه چنین پیشنهادهایی به دولت ترامپ زده است.

استفاده از ذخایر ارزی واردات خودرو

 در ادامه  مقاله این بنیاد آمده است: صنعت خودروسازی ایران بیشتر به رفع نیازهای داخلی می پردازد و بازار بزرگ محسوسی در خارج از این کشور ندارد. این بدان معناست که این صنعت ارزآوری کمی دارد اما با کاهش نیاز به واردات خودرو باعث کاهش مصارف ارزی ایران می شود. با توجه به وابستگی بالای این صنعت به تامین قطعات از خارج، تحریم ها می تواند مانع از چنین کاری شود و ایران را مجبور به استفاده از ذخایر ارزی در واردات خودرو کند.

اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی
اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی ماموریت اصلی خود را تحقیق و ارایه خدمات تحقیقی در زمینه امنیت آمریکا و مسایل خارجی این کشور تعریف کرده است.

سال های 2011-2012 سال هایی بود که صنعت خودروسازی ایران به اوج شکوفایی خود رسید، اما پس از آن روند کاهشی تولید در پیش گرفته شد و تحریم ها روز به روز ریشه به تیشه این صنعت زد تا اینکه در سال 2013 – 2014 به کمترین سطح خود رسید. اکنون نیز بنیاد امور دموکراسی آمریکا خواهان شدت گرفتن تحریم خودروسازان ایران است.

این بنیاد در ادامه می نویسد: «به لطف توافق هسته ای در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ تولید خودرو در ایران مجددا به اوج رسید اما در سال بعد مجددا این میزان از تولیدات نصف شد. ایران بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ با وجود تولید داخلی حدود ۴۷۰ هزار دستگاه خودرو از خارج وارد کرد.

بیشتر بخوانید: قیمت خودرو 11 آبان

کاهش تولید خودرو در ایران

در نتیجه تحریم های اعمالی آمریکا در آگوست ۲۰۱۸، بسیاری از خودروسازان بین المللی بازار ایران را ترک و سرمایه گذاری های خود در این کشور را به حال تعلیق درآوردند که مهم ترین آنها پژو، رنو و مرسدس بنز بودند. حتی چینی ها نیز به میزان محسوسی حضور خود در بازار ایران را کاهش دادند.»

سال گذشته ایران بنیاد دفاع از دموکراسی در آمریکا را تحریم کرد. تحریم های بانکی پیشین ایران نیز به تشویق همین بنیاد به دولت ترامپ داده شده بود و اکنون بنیاد دفاع از دموکراسی به دولت ترامپ توصیه کرده است که ایران خودرو و سایپا و شرکت های زیرمجموعه آنها که حدود ۹۰ درصد بازار خودروی ایران را در اختیار دارند، تحریم کند. دلیل این کار از جانب این بنیاد ارتباط نزدیک ایران خودرو و سایپا با سپاه و دیگر پایگاه های نظامی جمهوری اسلامی ذکر شده و اعتقاد دارد که تحریم این دو شرکت خودروساز گام بزرگ دیگری در راستای تکمیل سیاست فشار حداکثری خواهد بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *