از روستا آمده است. صورت آفتاب خورده‌ و دستان پینه‌بسته‌اش گواه آن است. به امید یافتن راه نجاتی برای فرار از مشکلات اقتصادی و نبود اشتغال، روستا را رها کرده و به شهر آمده است تا بلکه بتواند درآمدی هرچند کم برای خانواده خود دست و پا کند. همه این اتفاقات منشایی جز نبود اشتغال مناسب برای روستاییان ندارد.

به گزارش برات نیوز،رخدادی تلخ که اثرات نامطلوبی بر روی اقتصاد و فرهنگ کشور دارد. مهاجرتی نامطلوب همراه باخسارت‌های جبران ناپذیر فرهنگی که هم جامعه شهری را درگیر می‌کند و هم روستاییان را سردرگم و ناامید. اما به تازگی آماری منتشر شده گواه بر این که پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری موجب توسعه اشتغال در این مناطق شده است؛ به نحوی که سهم اشتغال روستایی از اشتغال سالانه جدید از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش یافته و ۲۱۰ هزار شغل جدید مطابق آمارهای ثبتی به وجود آمده است.

پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید پس از مجوز برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بوده که زمینه ایجاد فرصتهای شغلی بسیار در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی و عشایری را فراهم کرده است.

در سالهای اخیر خشکسالی و محرومیت، موج بیکاری و نبود کار برای جوانان روستایی موجب مهاجرت گسترده به شهرها و کلان شهرها شده و مناطق روستایی را خالی از سکنه کرده بود.دولت با درک اهمیت روستاها و حفظ اشتغال روستانشینان تلاش کرد با تزریق منابع و تسهیلات لازم ضمن حفظ اشتغال موجود زمینه ایجاد فرصتهای شغلی پایدار را فراهم کرده و ماندگاری روستاییان را رقم بزند.

برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار، از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال روستایی پرداخت شده است، سهم اشتغال روستایی از اشتغال سالانه جدید از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش داشته و ۲۱۰ هزار شغل جدید بر اساس آمارهای ثبتی به وجود آمده است.

تا قبل از پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری سه درصد ایجاد اشتغال جدید در روستاها اتفاق می افتاد ولی به دنبال اجرای طرح اشتغال روستایی و پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغال روستایی و عشایری این رقم به ۲۹ درصد رسیده است؛ بر همین اساس رویکرد پرداخت تسهیلات روستایی به ویژه تسهیلات سرمایه درگردش، صیانت و حفاظت از اشتغال موجود بوده است.

تاکنون ۶۷ درصد تسهیلات اشتغال روستایی و معادل ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان تا مرحله چهارم پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی اختصاص یافته که بیشتر آن مربوط به صنایع تبدیلی بوده است؛ در بخش زراعت و باغداری نیز ۱۵ درصد تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت شده است.

نرخ مصوب سود تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و عشایری مرزی ۴ درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی ۶ درصد و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، معادل ۱۰ درصد است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *