با مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا و انتخاب بایدن، بازار مسکن واکنش مثبتی به این اتفاق نشان داده است و شاهد سه تغییر معنادار در سمت عرضه بوده ایم.

به گزارش برات نیوز، همزمان با کاهش قيمت‌ها در بازارهاي موازي احتمالا شاهد سقوط چشمگير قيمت مسکن نیز در آینده ای نزدیک باشیم.

این از اثرات روانی واکنش بازارهای اقتصادی به انتخابات آمریکا و نتیجه آن است. در بازارهای موازی نیز سکه و دلار بازتاب هایی را از خود نشان دادند.

کاهش قیمت در بازارهای موازی

تحولات بازار مسکن از نظر تاریخی معمولا دیرتر از دیگر بازارها بوده اما اکنون در فاصله چند روز پس از ریزش بازارهای اقتصادی، تقاضای غیرمصرفی بازار ملک نیز عکس‌العمل نشان داد.

در حقیقت به دلیل نوسانات شدید بازارهای اقتصادی از جمله طلا و ارز، بازار مسکن این سنت همیشگی را کنار زد و واکنش زودهنگام به بازار داشت.

تورم ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدای امسال در بیشتر ماه‌ها دو رقمی بود اما نرخ تک رقمی رشد قیمت مسکن در ماه‌های فروردین (2 درصد) و شهریورماه (5 درصد) میانگین رشد ماهانه مسکن در هفت ماهه امسال را به 8 درصد رساند تا بازار ملک در مجموع با نرخ رشد ماهانه قابل توجه مواجه شود.

باید دید احتمال کاهش قیمت مسکن با توجه به ریزش ارز در آینده ای نزدیک وجود دارد یا خیر.

کارشناسان مختلف از ابعاد مختلف به تحولات بازار مسکن نگاه کردند که در ادامه نظرات گردآوری شده آنها را در این مورد با هم می خوانیم.

بازار مسکن از رکود خارج می شود

به گفته رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران، بررسی ها نشان مي دهد که کاهش قيمت مسکن آغاز شده است به طوری که اين بازار در آينده نزديک از رکود خارج شده و در آينده وارد رونق می شود.

مصطفی قلي خسروی رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه قيمت مسکن تا چند وقت آينده شاهد کاهش چشمگيری خواهد بود، گفت: به احتکار کنندگان مسکن توصيه می شود که با وجود روند کاهشی قيمت مسکن هرچه زودتر براي جلوگيری از زيان، واحدهای خود را به بازار عرضه کنند.

با ریزش قیمت دلار و تثبیت آن، انتظار جامعه برای از بین رفتن حباب‌های چند لایه قیمتی که با جهش نرخ دلار ایجاد شده بود، به ‌حق است و باید شاهد ورود به کانال ‌های واقعی قیمت‌ ها در تمام بخش‌ها و کالاها و خدمات باشیم.

خسروی در مورد اینکه چرا به محض افزايش قيمت دلار قيمت آپارتمان نيز افزايش مي يابد اما کاهش قيمت دلار بلافاصله منجر به کاهش قيمت مسکن نمی شود، گفت: انتظار بازگشت قيمت دلار به مدار صعودي منجر به مقاومت بازار در کاهش قيمت ها خواهد شد.

با اين حال رصد ما از وضعيت تحولات بازار مسکن حاکی از اين است که در صورت تدوام کاهش قيمت دلار و ماندگاری دلار روي قيمت متعادل حتما با سقوط قيمت ها در بازار مسکن همراه هستيم.

کاهش قیمت در بازار مسکن
بازار مسکن از رکود خارج می شود

افزایش وام مسکن، تورم زاست

دولت نیز راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش مجدد قیمت مسکن انجام داده است.

برای مثال تصمیم گرفت که وام خرید مسکن را افزایش مجدد ندهد، چرا که این کار به افزایش قیمت مجدد خواهد انجامید.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که افزایش وام خرید مسکن قیمت‌ ها را به ‌شدت افزایش می ‌دهد،‌ گفت: با افزایش وام خرید مسکن موافق نیستیم، چون تورم‌ زاست.

وی با تأکید بر این‌که وام کسانی که در ساخت ‌و ساز مسکن از فناوری ‌های پیشرفته استفاده کنند 25 درصد افزایش یافته است، ادامه داد: اگر جامعه هدف را در نظر بگیریم وام‌ های پرداختی باید با استطاعت متقاضیان همخوانی داشته باشد و بر اساس آن تنظیم شود، صرف ‌نظر از این‌که با وام خرید مسکن موافق نیستیم، چون تورم‌زاست و قیمت‌ها را به‌شدت افزایش می ‌دهد.

تحولات بازار مسکن و چسبندگی قیمت

او همچنین با اشاره به اینکه تداوم کاهش نرخ ارز، کاهش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت افزود: ریزش نرخ ارز و طلا به‌ طور طبیعی، کالا و خدمات و از جمله مسکن را متاثر می کند.

اگرچه قیمت ها با رشد ارز و طلا افزایش می یابد، اما هنگامی که با کاهش قیمت ارز در بازار مواجه هستیم، بازگشت قیمت ها به راحتی ممکن نیست.

اکنون و با وجود کاهش چشمگیر قیمت ارز، بازار در برگشت قیمت ها از خود سرسختی نشان می دهد و چسبندگی دارند که باید برای حل این مشکل، مداخله شود.

بیشتر بخوانید: نگاه بازار مسکن به نتیجه انتخابات آمریکا

تحولات بازار مسکن با 3 تغییر رفتار سمت عرضه و فروشندگان

با بررسی قیمت مسکن در روزهای اخیر و نوسانات شدید بازارهای موازی، متوجه سه تغییر رفتار از جانب فروشندگان می شویم.

اول اینکه تعداد فایل های فروش افزایش یافته و مالکان نسبت به قیمت های بالای املاک خود اندکی عقب کشیده اند.

بررسی‌ها از قیمت پیشنهادی فایل‌های عرضه شده در مناطق مختلف پایتخت نشان می‌دهد تعداد فایل‌ های فروش آپارتمان در آگهی ‌های ملکی افزایش پیدا کرده و تمایل برخی فروشندگان برای فروش بیشتر شده است.

دومین تغییر در رفتار فروشندگان، تغییر مشخصات فایل های پیشنهادی و ارائه آن به شکل فریبنده و استفاده از عباراتی مانند “قیمت شکست و زیر قیمت” برای بازارداغی ملک خود بود.

این عبارات برای تحریک تقاضا از سوی فروشندگان بود و در برخی موارد نیز “فروش فوری زیر قیمت و تخفیف به خریداری واقعی” را شاهد بودیم.

تغییر بعدی  تحولات بازار مسکن ، عقب نشینی آنها از قیمت های پیشنهادی خود بود. درست است که قیمت ها هنوز در بازار مسکن چسبندگی دارد، اما مالکینی که واقعا قصد فروش داشتند خصوصا در مناطق پرمعامله شهر، همزمان با بروز اولین نشانه ‌های تاثیر پذیری بازار ملک تحت تاثیر بازارهای اقتصادی، قیمت پیشنهادی خود را تعدیل کردند. این کاهش بین 15 تا 32 درصد دیده شد.

البته تاثیر ریزش ارز و واکنش قیمت مسکن در هفته های آینده نیاز به زمان دارد و قضاوت دقیق از انعکاس این میزان فروریزش در قیمت ‌های قطعی (ملک ‌های معامله شده) به اعلام آمارهای رسمی از تحولات بازار مسکن نیاز دارد تا بتوان تصویر بهتر و دقیق‌ تری از این واکنش سریع بازار مسکن به بازارهای موازی ارائه داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *